Za moderní plastový obvaz místo sádry platí pacientu ve FN v Plzni podle množství spotřebovaného materiálu. U zlomené ruky dítěte to je do tří stovek, u dospělého až šest set.

Za moderní plastový obvaz místo sádry platí pacientu ve FN v Plzni podle množství spotřebovaného materiálu. U zlomené ruky dítěte to je do tří stovek, u dospělého až šest set. | foto: MF DNES

V Plzni mají ceník za nadstandard. Ruka v lehké sádře vyjde na pět set

  • 6
Fakultní nemocnice v Plzni už zveřejnila ceníky za nadstandardní služby. Pacienti se z nich dozvědí, kolik zaplatí za takzvanou lehkou sádru, očkování nebo voperování očních čoček odstraňující dioptrie. Jedná se o výkony, u kterých je možné si od Nové roku připlatit za větší kvalitu.

Například kardiaci, astmatici nebo diabetici, kteří budou mít od lékaře doporučené očkování proti sezonní chřipce, si za něj doplatí 70 korun.

Naopak takzvaný samoplátce, který nemá posvěcení od lékaře, musí vzít do ruky kalkulačku a sečíst několik položek. A to částku, kterou FN uveřejnila v tabulce úhrad zdravotní pojišťovny, což je u nabízené vakcíny ID flu 168,50 Kč, dále částku, která je v kolonce orientační doplatek pro pacienta – 70 korun, a částku za aplikaci vakcíny, což je 50 korun. Dohromady tedy zaplatí 289 korun.

Kolik zaplatí

Ceník nadstandardní zdravotní péče ve FN Plzeň si můžete stáhnout zde.

Fakultní nemocnice nabízí jen vakcínu ID flu. Zdravotní ústav v Plzni, což je největší očkovací centrum v kraji, má proti chřipce v nabídce vakcínu Vaxigrip Sanofi Pasteur. Za tu zde pacient zaplatí včetně aplikace 300 korun. Zdravotní ústav ale očkuje jen samoplátce, protože nemá na očkování smlouvu se zdravotními pojišťovnami. Pokud sem tedy zamíří kardiak nebo diabetik, bude si celou částku muset zaplatit sám a nebo bude muset zajít ke svému praktickému lékaři nebo do nemocnice.

Lékařem předepsané očkování proti tetanu s použitím vakcíny Tetavax vyjde ve Fakultní nemocnici na 180 korun, v Klatovské nemocnici na 129 korun.

A kolik si ve Fakultní nemocnici v Plzni připlatí pacient za takzvanou lehkou sádru? To se z ceníku nedozvíte s poukazem na to, že platba je závislá na množství spotřebované sádry.

Uveden je ale příklad. Příplatek za fixační sádrovou dlahu celé horní končetiny u dítěte při spotřebě dvou roliček barevného materiálu o šířce pět centimetrů přijde na 257 korun. Stejný výkon u dospělého při spotřebě tří roliček o šířce deset centimetrů přijde na 561 korun.