V Plzni by mělo přibýt venkovních posezení před restauracemi. Město sníží poplatek za zábor veřejného prostranství. (ilustrační snímek).

V Plzni by mělo přibýt venkovních posezení před restauracemi. Město sníží poplatek za zábor veřejného prostranství. (ilustrační snímek). | foto: MF DNES

V Plzni má být víc předzahrádek, restaurace za ně městu zaplatí méně

  • 2
Oživit a pro lidi zpříjemnit centrum města si přeje plzeňská radnice. Jednu z cest vidí ve snížení sazeb, které odvádí provozovatelé restaurací za zábor prostranství pro venkovní posezení, takzvané předzahrádky. Dosud se za ně v Plzni platí jedna z nejvyšších sazeb v Česku: 15 korun za metr čtvereční.

Město chystá změnu vyhlášky, která srazí cenu na třetinu. To by pro podnikatele znamenalo úsporu desítek tisíc ročně. Náměstek primátora Petr Rund uvedl, že radnice bude prosazovat, aby vzhled předzahrádek v centru města nenarušoval ráz historického jádra.

Lidé chtějí v centru zeleň a klidné posezení

Útvar koncepce a rozvoje města Plzně v závěru minulého roku provedl průzkum veřejného mínění, který se týkal centra Plzně. Výsledky ukázaly, že lidem ve středu Plzně chybí víc zeleně a klidu včetně klidných posezení.

Snížení sazeb na pět korun za metr čtvereční už v dubnu schválilo vedení městské části Plzeň-střed. „Doposud platili obchodníci poplatek 15 korun za metr čtvereční a za sezonu dali až 81 tisíc korun. Letos díky výraznému snížení, kterým jim město vychází vstříc, mohou ušetřit přes 50 tisíc korun,“ uvedl místostarosta centrální městské části Radislav Neubauer.

O umístění venkovních posezení letos už požádali například majitelé podniků na náměstí Republiky, v Riegrově ulici a Františkánské ulici, v Kopeckého sadech a Martinské ulici.

„Čím levnější bude pronájem plochy, tím samozřejmě lépe,“ řekl ČTK František Cypris, šéf restaurace U Šenku u náměstí Republiky. Ten loni předzahrádky znovu zavedl po sedmileté přestávce, kterou způsobil právě vysoký nájem.

„Předzahrádky jednoznačně dělají atmosféru města, která je důležitá. Zvýšila by poptávku po Plzni,“ cituje agentura Kristinu Štěpánovou z odboru propagace magistrátu. „Pokud chceme myslet na dlouhodobý rozvoj, je třeba jít majitelům restaurací, barů a cukráren vstříc, aby se jim předzahrádky vyplácely. Nemělo by se hledět na krátkodobý zisk z nájmů, ale na atraktivitu města,“ dodala Štěpánová.

Zatímco loni byly přímo na náměstí v Plzni pouze tři předzahrádky, v menších Českých Budějovicích jich bylo v létě na zhruba stejné ploše 14.