V Plzni během uplynulého roku přibyla pětina bezdomovců

V Plzni během uplynulého roku přibyla pětina bezdomovců | foto: Daniel Beran, MAFRA

V Plzni je o pětinu více bezdomovců než před rokem

Počet bezdomovců v Plzni se během minulého roku zvýšil téměř o pětinu. Ukázalo to unikátní sčítání, které provedla Filozofická fakulta Západočeské univerzity v Plzni. Zjistila, že v Plzni je nyní 207 lidí bez přístřeší, oproti loňským 172.

Komunita lidí bez domova se ale velmi rychle obměňuje, lidé se stěhují do jiných měst, někteří odcházejí do vězení či zdravotnických zařízení, jiní jsou z nich propuštěni. Absolutní počet bezdomovců v Plzni za jeden rok by byl tedy rozhodně vyšší.

Džemal Gërbani z Domova sv. Františka pro lidi v nouzi odhaduje, že za rok se může v Plzni vystřídat zhruba kolem tisíce bezdomovců.
Vychází z čísel, která si vede Městská charita v Plzni, která bezdomovcům pomáhá.

"Nás ročně navštíví zhruba čtyři sta lidí bez přístřeší. Je ale třeba si uvědomit, že bezdomovci, kteří nás navštěvují, nejsou zdaleka všichni," upozornil Gërbani. Kolem padesáti procent lidí bez střechy nad hlavou totiž nemá o tyto sociální služby vůbec zájem.

Výzkum unikátní v rámci celé republiky

Výzkum Filozofické fakulty Západočeské univerzity v Plzni je unikátní v celé republice. V Praze a Brně sice také sčítali bezdomovce, ale jednalo se jen o odhad podle vzhledu, s lidmi bez domova nikdo nehovořil. Jako bezdomovec tak mohl někdo být označen neprávem. Zároveň o komunitě bezdomovců nikdo nezískal žádné bližší údaje.

"My jsme s nimi všemi mluvili a vyplnili i krátký dotazník. Díky tomu máme k dispozici také přesné údaje o věku, vzdělání či důvodech bezdomovectví," popsal jeden z výzkumníků Laco Toušek z Filozofické fakulty Západočeské univerzity v Plzni.

Nejvíce lidí bez domova je v kategorii 35 až 44 let, následuje věk 25 až 34 let. Průměrný věk je 41 let. Bez přístřeší jsou častěji muži, žen je zhruba 37 procent.

Mezi bezdomovci jsou zastoupeni i lidé vysokoškolsky vzdělaní, i když se jedná o výjimečné případy. Nejvíce je středoškolsky vzdělaných (32 procent), maturitu má 18 procent, tři procenta tvoří vysokoškoláci, zbytek jsou lidé se základním vzděláním," konstatoval Laco Toušek.