Pro mladé klavíristy může být Smetana zajímavou součástí repertoáru, domnívá se ředitel konzervatoře Brejcha. (Ilustrační snímek)

Pro mladé klavíristy může být Smetana zajímavou součástí repertoáru, domnívá se ředitel konzervatoře Brejcha. (Ilustrační snímek) | foto: A-NEWS

V Plzni budou soutěžit nejlepší mladí pianisté z celého světa

  • 0
Více než šedesát pianistů z celého světa se sjede v nadcházejících dnech do Plzně. Zúčastní se zde jubilejního 30. ročníku Mezinárodní smetanovské klavírní soutěže, kterou plzeňská konzervatoř pořádá jednou za dva roky.

Letošní klavírní klání přináší několik novinek. Především má Mezinárodní smetanovská klavírní soutěž poprvé své místo v novém vydání prestižního světového katalogu nadace Alink-Argerich Foundation. V tomto soupisu nejprestižnějších klavírních soutěží ve světě figuruje jako jediné klání pianistů v České republice.

Letošního ročníku se účastní rekordní počet mladých klavíristů ze sedmnácti zemí světa, mimo jiné z Belgie, Japonska, Litvy, Ruska, Korey, Estonska, Tchajwanu či Německa.

A letošní ročník je také první, který přesáhl hranice Evropy a odehrával se zčásti v Číně. Odtud přijedou do Plzně dvě soutěžící. Hudební klání začne v koncertních sálech Plzně 11. března a vyvrcholí velkým koncertem s Plzeňskou filharmonií v sobotu 17. března večer a nedělním odpoledním koncertem vítězů v Domě hudby.

Finalisty doprovodí plzeňští filharmonici

"Soutěž je jako vždy rozdělena do tří kategorií do šestnácti, do dvaceti a do třiceti let. Naši konzervatoř reprezentují dvě studentky, Petra Bílková a Eli Kalčeva. Program, který musí každý soutěžící nastudovat, se výrazně liší v jednotlivých kategoriích svojí obtížností i časovým rozsahem," konstatoval ředitel konzervatoře Miroslav Brejcha.

"Jednou z podmínek účasti je interpretace Smetanova díla, která je stanovena časovým limitem. Chceme, aby mladí lidé jeho dílo hráli. Dílo Bedřicha Smetany by mělo tvořit součást repertoáru každého českého klavíristy. Pro zahraničního účastníka může Bedřich Smetana tvořit zajímavou a inspirující součást romantického klavírního repertoáru," doplnil Brejcha.

Centrem klání mladých klavíristů bude Dům hudby v Husově třídě. Samotné finále nejvyšší věkové kategorie se pak uskuteční v sobotu 17. března v 19:30 ve velkém sále Měšťanské besedy.  Vystoupí na něm finalisté spolu s Plzeňskou filharmonií a jejím šéfdirigentem Koji Kawamotem.

"Do finále mohou postoupit pouze čtyři nejlepší klavíristé. Letos to bude velmi napínavé, protože mezi účastníky je silná konkurence. První zkouška se uskuteční v pátek. Dopoledne budou zkoušet filharmonici s dirigentem sami, odpoledne poprvé se sólisty. V sobotu se koná generální zkouška a koncert pro širokou veřejnost, který je současně i finálním soutěžním kolem," pozval Brejcha.

Smetanova hudba se rozletí do celého světa

Výkony mladých umělců bude hodnotit porota v čele s legendárním klavíristou a znalcem Smetanovy hudby, profesorem Ivanem Klánským, členy poroty jsou pedagogové z českých konzervatoří a dva zahraniční pianisté. 

"Smetana je pro mladé interprety velmi obtížný zejména po technické stránce, a proto se jeho dílu vyhýbají. Díky soutěži se s ním seznámí, a alespoň někteří z nich u něj i zůstanou a budou se mu více věnovat. Smetanovo klavírní dílo díky této soutěži v mladých lidech zapustí kořeny. To je cíl naší soutěže, a proto ji mám tak rád," uvedl Klánský.

A právě letošní ročník se může pyšnit tím, že česká hudba a dílo Smetanovo se rozletí do těch koutů světa a k těm pianistům, kteří jej znali jen zběžně nebo dokonce vůbec ne. 

"Velice mne těší nejen zájem o naši soutěž, který samozřejmě zvyšuje její prestiž, ale neméně také veliká propagace české hudby nejen v našich zeměpisných šířkách, ale i v Číně," říká Brejcha.

"Tento účel soutěže, specializovat se na něco podstatného, považuji za velmi důležitý nejen pro momentální situaci, ale i jako vklad do budoucna," dodává Klánský.