V Plzni bude brzy snazší cesta z vlaku na zastávky tramvají

  11:26aktualizováno  11:26
Už brzy projdou první cestující novým podchodem od zastávek městské hromadné dopravy v Šumavské ulici přímo do haly v budově hlavního vlakového nádraží v Plzni. Otevřen by měl být v polovině prosince. V návaznosti na to vzniká projekt autobusového nádraží hned u kolejí.

Hlavní nádraží v Plzni | foto: MF DNES

"Otevření podchodu ze Šumavské ulice by mělo být spojené s novým jízdním řádem, který vstoupí v platnost 15. prosince," říká Vladimír Kostelný, ředitel Krajského centra osobní dopravy Českých drah.

Jeho slova potvrzuje i Tomáš Drvota ze Správy železniční a dopravní cesty. "Podchod bude otevřen pro cestující letos v prosinci. Plné zprovoznění podchodu až do Železniční ulice je plánováno na květen 2014," upřesňuje Drvota.

Tisíce lidí denně se tak na cestě z vlaku ke stanicím MHD konečně budou moci vyhnout pustnoucímu podchodu pod Sirkovou ulicí. Z toho nového  povedou výtahy a jezdící schody přímo na nástupiště.

"Pro vozíčkáře je každé takovéto zlepšení výraznou pomocí a ulehčením," prohlásila Olga Puflerová, předsedkyně sdružení Vozíčkáři Plzeňska. "V hale nádraží výtah je. Do prvního patra jsem se jím už dostala, ale zdviž na každé nástupiště a podchod z nádraží přímo do ulice se stanicemi městské dopravy je určitě přínosem,“ říká Puflerová.

Na otevření podchodu by měl navázat i nový přechod pro chodce z tramvajových stanic v Sirkové ulici směrem do Šumavské ulice (zatím musí všichni použít podchod) a pak by měl být bezbariérový přechod i přes Šumavskou přímo k podchodu.

Úpravy budou výrazným ulehčením nejen pro vozíčkáře, ale i pro maminky s kočárky. Ty teď musí překonat celkem 650 metrů, které je dělí od haly nádraží a Americké třídy ke sjezdu do současného podchodu pod Sirkovou ulicí a složitého dopravování na stanici tramvají.

Po otevření podchodu přímo z nádraží to bude na zastávky jen 300 metrů a vše v jedné úrovni. Navíc v Šumavské ulici přímo u východu z podchodu budou nové zastávky trolejbusů. Lidé je ale naplno využijí po otevření zrekonstruovaného mostu na Americké.

Podchod bude otevřený nepřetržitě, budova nádraží se ale bude stejně jako nyní v noci zamykat. Město teď řeší, co bude s podchodem pod Sirkovou ulicí, když lidé budou chodit z nádraží jinudy.

Nejraději by našlo nájemce, který by oživil 20 let používané místo, které bylo původně projektované jako kryt. "Podchod pod Sirkovou ulicí je součástí území, pro které schválilo minulý týden zastupitelstvo města uspořádat urbanisticko-architektonickou soutěž. Právě řešení podchodu, jeho další využití, zapojení do budoucí zástavby i veřejného prostoru bude jeden z dílčích úkolů, na který budou architektonické týmy hledat v rámci soutěže odpověď," uvedla Irena Vostracká, ředitelka Útvaru koncepce a rozvoje města Plzně. 

Autor:

Nejčtenější

VIDEO: Nejdelším železničním tunelem v zemi už jezdí vlaky s cestujícími

První vlak s cestujícími, který projel nejdelším železničním tunelem v České...

Nejdelší železniční tunel v České republice začíná sloužit veřejnosti na třetím železničním koridoru z Plzně do Prahy....

Zemřel šumavský podnikatel Talián. Stavěl hotely a přátelil se se Zemanem

František Talián na snímku z roku 2010, kdy se jako člen občanského sdružení...

Ve věku 70 let zemřel minulou středu vystudovaný právník František Talián, kterému přátelé přezdívali král Šumavy. Po...

Nová varianta pro Plekance. Zájem má Plzeň, potvrdil manažer Vlasák

Plekanec: O medaili se nikdo nebaví, vážíme si podpory diváků

O hokejistu Tomáše Plekance usiluje další klub z české extraligy - Plzeň. Pro iDNES.cz to potvrdil sportovní manažer...

Čisto na kolejích. V nejdelším tunelu nebude možné používat staré toalety

Prohlídka nejdelšího železničního tunelu v ČR u Plzně. (21. 9. 2018)

Už tento pátek se naplno rozjede provoz více než čtyřkilometrového železničního tunelu Ejpovice - nejdelšího v Česku....

Logističtí géniové. Při biatlonu budou Emmonsovi „střílet“ i proti sobě

Matthew a Kateřina Emmons na střelnici v Plzni-Lobzích.

Starají se o čtyři děti, mají pracovní úvazky na střelnici v Plzni a navrch teď oba pomáhají biatlonovým reprezentacím,...

Další z rubriky

Terminál ušetří kilometry přes Plzeň, některé autobusové spoje posílí

Práce na novém autobusovém terminálu u hlavního vlakového nádraží v Plzni...

Nový autobusový terminál u hlavního vlakového nádraží v Plzni začne fungovat 9. prosince. Určen bude pro spoje z...

Nový tunel u Plzně otestoval nákladní vlak, v pátek jím projedou i cestující

Nový železniční tunel u Plzně otestoval nákladní vlak. (15. 11. 2018)

Nákladní vlak projel v půl páté odpoledne jako první novým železničním tunelem u Plzně, který je nejdelší svého druhu v...

Zastupitelé zvolili primátora Plzně, stal se jím už podruhé Martin Baxa

Martin Baxa z ODS se ujal vedení města Plzně. Primátorský řetěz mu předal...

Po čtyřleté pauze se Martin Baxa z ODS stal opět primátorem města Plzně. Na čtvrtečním ustavujícím zasedání o tom...

Najdete na iDNES.cz