Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Plzni bude brzy snazší cesta z vlaku na zastávky tramvají

  11:26aktualizováno  11:26
Už brzy projdou první cestující novým podchodem od zastávek městské hromadné dopravy v Šumavské ulici přímo do haly v budově hlavního vlakového nádraží v Plzni. Otevřen by měl být v polovině prosince. V návaznosti na to vzniká projekt autobusového nádraží hned u kolejí.

Hlavní nádraží v Plzni | foto: MF DNES

"Otevření podchodu ze Šumavské ulice by mělo být spojené s novým jízdním řádem, který vstoupí v platnost 15. prosince," říká Vladimír Kostelný, ředitel Krajského centra osobní dopravy Českých drah.

Jeho slova potvrzuje i Tomáš Drvota ze Správy železniční a dopravní cesty. "Podchod bude otevřen pro cestující letos v prosinci. Plné zprovoznění podchodu až do Železniční ulice je plánováno na květen 2014," upřesňuje Drvota.

Tisíce lidí denně se tak na cestě z vlaku ke stanicím MHD konečně budou moci vyhnout pustnoucímu podchodu pod Sirkovou ulicí. Z toho nového  povedou výtahy a jezdící schody přímo na nástupiště.

"Pro vozíčkáře je každé takovéto zlepšení výraznou pomocí a ulehčením," prohlásila Olga Puflerová, předsedkyně sdružení Vozíčkáři Plzeňska. "V hale nádraží výtah je. Do prvního patra jsem se jím už dostala, ale zdviž na každé nástupiště a podchod z nádraží přímo do ulice se stanicemi městské dopravy je určitě přínosem,“ říká Puflerová.

Na otevření podchodu by měl navázat i nový přechod pro chodce z tramvajových stanic v Sirkové ulici směrem do Šumavské ulice (zatím musí všichni použít podchod) a pak by měl být bezbariérový přechod i přes Šumavskou přímo k podchodu.

Úpravy budou výrazným ulehčením nejen pro vozíčkáře, ale i pro maminky s kočárky. Ty teď musí překonat celkem 650 metrů, které je dělí od haly nádraží a Americké třídy ke sjezdu do současného podchodu pod Sirkovou ulicí a složitého dopravování na stanici tramvají.

Po otevření podchodu přímo z nádraží to bude na zastávky jen 300 metrů a vše v jedné úrovni. Navíc v Šumavské ulici přímo u východu z podchodu budou nové zastávky trolejbusů. Lidé je ale naplno využijí po otevření zrekonstruovaného mostu na Americké.

Podchod bude otevřený nepřetržitě, budova nádraží se ale bude stejně jako nyní v noci zamykat. Město teď řeší, co bude s podchodem pod Sirkovou ulicí, když lidé budou chodit z nádraží jinudy.

Nejraději by našlo nájemce, který by oživil 20 let používané místo, které bylo původně projektované jako kryt. "Podchod pod Sirkovou ulicí je součástí území, pro které schválilo minulý týden zastupitelstvo města uspořádat urbanisticko-architektonickou soutěž. Právě řešení podchodu, jeho další využití, zapojení do budoucí zástavby i veřejného prostoru bude jeden z dílčích úkolů, na který budou architektonické týmy hledat v rámci soutěže odpověď," uvedla Irena Vostracká, ředitelka Útvaru koncepce a rozvoje města Plzně. 

Autor:


Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...Slavia i Sparta poprvé ztratily, zato Plzeň zůstává stoprocentní

Příbramský brankář Milan Švenger se marně natahuje po míči.

Slavia už po porážce s Jabloncem není bez zaváhání, stejně tak Sparta, která remizovala s Příbramí. Fotbalisté Plzně...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

Další z rubriky

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Téměř pět let po tragické autonehodě má řidič naději na mírnější trest

Obžalovaný Jiří Manych u soudu v Plzni.

Recidivista Jiří Manych původně odsouzený na pět let za honičku s policisty a autonehodu, při níž v roce 2013 v Plzni...

Zbyly jen obvodové zdi a hodiny, říká pamětník o požáru vzácných domů

Dvacet let. Na snímku vlevo sleduje v srpnu 1998 Helena Procházková...

Smutné dvacetileté výročí si dnes připomínají obyvatelé městečka Úterý na Plzeňsku. Šestnáctého srpna 1998 večer na...

Najdete na iDNES.cz