Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

V Plzeňském kraji už ruší nemocniční lůžka, letos jich ubude 176

  • 0
Do konce roku by ze zdravotnické mapy Plzeňského kraje mělo zmizet 176 nejdražších akutních lůžek. Největší redukce nastane v plzeňské Fakultní nemocnici, kde postihne především kožní a infekční kliniku. Naopak chirurgických oborů se rušení lůžek nedotkne.

"Do konce roku by měl Plzeňský kraj přijít o 176 akutních lůžek, což je kolem pěti procent z celkového počtu, který je asi 3 020," uvedla Šlajsová.

Upřesnila, že k 1. červenci se ve Fakultní nemocnici v Plzni zruší 100 postelí. Po třiceti lůžkách zmizí z kožní a infekční kliniky. "Dalších čtyřicet napříč ostatními odděleními," uvedla mluvčí Fakultní nemocnice Renata Jenšíková. Ani o jednu postel podle ní nepřijdou chirurgické obory, které jsou nejvíce vytížené.

"Tato redukce nemůže nikoho z pacientů ohrozit," myslí si ředitelka krajské pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny v Plzni Miloslava Šlajsová.

Důvod škrtání

V Plzeňském kraji je druhý nevyšší počet akutních lůžek v republice. Na jednu postel s péčí většího počtu personálu a tedy i dražší, tu připadá rovných 200 lidí. Třeba v Pardubickém kraji je to 254.

Omezování lůžek by mělo v Plzeňském kraji pokračovat i v následujících letech. Kolik bude celkem zrušeno postelí zatím není jasné, ale mluví se o čísle 340.

O tom, jaká péče bude v kraji zachována i v příštích letech, rozhodnou podle Šlajsové sami pacienti.

Většina péče by totiž měla být od příštího roku placena jiným způsobem - takzvanou metodou DRG. Peníze tak budou nemocnice dostávat podle počtu pacientů a podle jejich diagnóz a ne jako dnes, kdy jsou nemocnice financovány s pomocí paušálů. Přežít by tedy měla zařízení, o která budou mít pacienti zájem.

Specializovat nemocnice a pacienty pouštět brzy domů

Podle Šlajsové se budou muset nemocnice specializovat. "V jedné nemocnici se zaměřit na chirurgii, porodnici a gynekologii a v jiné třeba na internu a následnou péči," doporučila Šlajsová.

Její další doporučení k zefektivnění provozu nemocnic jsou jasná: zaměřte se na levnější jednodenní chirurgii, kdy je pacient minimální dobu hospitalizován a pod kontrolou lékařů se doléčuje doma.

"To se týká jak výkonů chirurgických a gynekologických, tak i ortopedických," uvedla ředitelka. Logicky by podle ní mělo dojít k tomu, že lůžka nebudou plně využitá a o ně by se mohla snížit současná kapacita nemocnic v kraji. Všechny nemocnice by podle Šlajsové měly zkrátit dobu hospitalizace.

"Máme v některých nemocnicích oddělení, která nejsou využívána ani z poloviny. Když srovnám domažlickou nemocnici, která má asi 24 lůžek na gynekologicko-porodnickém oddělení a ročně mají 710 porodů a v Klatovské nemocnici, která má lůžek 60 a porodů nemá ani 500, tak je asi někde chyba," popsala Šlajsová.