Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na trať do Chebu vyjedou „žraloci“, někde pojedou vlaky jen o víkendu

  15:58aktualizováno  15:58
Místo lokálky pro šest lidí autobus, nebo vlaky jen o víkendu. I takové změny přináší nový jízdní řád Českých drah pro Plzeňský kraj, podle kterého začnou jezdit vlaky od 14. prosince.

Vlaky RegioShark začnou jezdit z Plzně do Chebu i Nepomuku | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Jezdíte často vlakem ze Stodu do Horšovského Týna na Domažlicku? Od poloviny prosince pojedou vlaky mezi oběma městy jen o víkendu. V pracovních dnech budou muset lidé, kteří tady využívají veřejnou dopravu, jezdit autobusy. 

To je jedna z mnoha změn, která nastane po objednání menšího objemu regionální železniční dopravy Plzeňským krajem. Od 14. prosince začnou regionální vlaky ukrajovat první kilometry z objednaných 5 013 416 vozokilometrů za rok, což je o 4,8 procenta méně, než si objednal kraj v loňském roce.

Informovaly o tom České dráhy společně s Poved, tedy Plzeňským organizátorem veřejné dopravy.

Mluvčí Českých drah Radka Pistoriusová řekla, že kvůli nízkému zájmu cestujících o jízdy vlakem budou omezení i na trati mezi Svojšínem a Borem na Tachovsku.

„Vlaky tu budou jezdit čtyři dny v týdnu, od čtvrtka do neděle. I tady je důvodem nízký počet cestujících,“ řekla Pistoriusová.

Upravený jízdní řád je i na hlavní trati mezi Plzní a Prahou. Protože pokračují práce na stavbě koridoru mezi Plzní a Rokycany, jízdní řád nejen u mezinárodních spojů a expresů, ale i u regionálních spojů musel být upravený pro provoz pouze po jedné koleji. Mezi Plzní a Berounem přibudou klimatizované vlaky.

RegioSharky budou jezdit na třech tratích a více spojích

Na elektrifikované trati železničního koridoru z Plzně přes Svojšín, Mariánské Lázně do Chebu nahradí některé vlaky s elektrickými lokomotivami motorové vozy RegioShark, které svým vzhledem připomínají žraloka.

„Ve srovnání se současným jízdním řádem jich bude na této trati jezdit více. I když je trať elektrifikovaná, tato vozidla jsou modernější, pro cestující komfortnější, nízkopodlažní, mají prostory pro přepravu vozíčkářů i jízdních kol. V konečné stanici odpadá i přejíždění lokomotivy, strojvedoucí jen přejde do ovládací kabiny na druhé straně vozidla. Kapacitně RegioSharky pro nasazení na této trati stačí,“ vysvětlila Radka Pistoriusová.

I když prioritní tratí pro nasazování RegioSharků zůstává spojení Plzně s Domažlicemi, tato vzhledově nepřehlédnutelná vozidla se budou o víkendech objevovat i na tratích z Plzně do Žihle a na večerním spoji z Plzně do Nepomuku.

Přes Plzeň budou i nadále jezdit vlaky Pendolino. Ty objednává ministerstvo dopravy. Protože Pendolina nahrazují i některé původní rychlíky, podle Pistoriusové nebudou potřebovat cestující na trase mezi Plzní a Františkovými lázněmi jinak povinné místenky pro cestování ve druhé třídě.

V průběhu roku 2015 se i ve vlacích v regionu objeví modernizované vagony s klimatizací, kde cestující mají u sedadel například elektrické zásuvky pro připojení notebooků nebo podobných zařízení. 

„Nákupem Railjetů na dálkové spoje se právě tyto vozy uvolňují. Výhledově by ve vlacích do Chebu a Klatov mělo být až 80 procent těchto modernizovaných vozů. Přicházet budou postupně,“ řekla Radka Pistoriusová z Českých drah.

Autor:


Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Slavia i Sparta poprvé ztratily, zato Plzeň zůstává stoprocentní

Příbramský brankář Milan Švenger se marně natahuje po míči.

Slavia už po porážce s Jabloncem není bez zaváhání, stejně tak Sparta, která remizovala s Příbramí. Fotbalisté Plzně...Liga paradoxů. Lídr se nelíbí, na Spartě je „drzá“ i stará garda

Trenér Plzně Pavel Vrba sleduje hru svých svěřenců.

Plzeňští fotbalisté jako jediní z ligy vyhráli všech pět utkání v novém ročníku, ale jejich hra nemůže těšit ani jejich...

Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...

Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...

Další z rubriky

Motorkář z Blovic brázdí čtvrtý měsíc Ameriku, medvědy už přehlíží

Pavel Pondělík s motorkou v kanadském parku Banff

Trávit každoročně dovolenou na stejném místě? Pro Pavla Pondělíka z jižního Plzeňska je takový scénář noční můrou....

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Starostové chtějí dokončit, co začali. Do voleb půjdeme znovu, říkají

Volební místnost v Osvětimanech na Uherskohradišťsku.

Většina výraznějších osobností, které stojí v čele menších obcí Plzeňského kraje, bude v komunálních volbách obhajovat...

Najdete na iDNES.cz