Majitel Bezděkovského pivovaru Radek Kollross

Majitel Bezděkovského pivovaru Radek Kollross | foto: Ladislav Němec, MAFRA

V kraji vznikají další minipivovary, v plánu jsou i pivní lázně

  • 0
Otvírání nových minipivovarů je stále velkou módou. A platí to i v Plzeňském kraji. Jen za poslední rok tu vzniklo hned třináct nových výrobců oblíbeného nápoje. Momentálně v regionu vaří třicet pivovarů a vypadá to, že další velmi brzy přibudou.

„O tématu se v poslední době stále více mluví a píše. Otevírání nových pivovarů je tak bráno jako trend. Není to tak pouze v Plzeňském kraji, ale po celé republice. Nějakou dobu tento stav zřejmě ještě potrvá,“ uvedl místopředseda Českomoravského svazu minipivovarů Jan Kočka.

Před nedávnem přitom odborníci odhadovali, že výstavba malých pivovarů se zastaví. Stropem měl být v republice počet 250 až 300. „Tam už teď jsme. A jenom v letošním roce by mělo vzniknout dalších třicet až čtyřicet pivovarů,“ konstatuje Kočka.

Nové pivovary v Plzeňském kraji

Pivovary, které v kraji vznikly během loňského a letošního roku:

Akciový pivovar, Letiny 

Bezděkovský pivovar 

Blahovar, Plzeň 

Hotel Gurmán, Horšovský Týn 

Joe's Garage, Plzeň 

Klenot, Radnice 

Pod Lípou, Kyšice 

Lyer, Modrava 

Patron, Rabí 

Pidipivovárek U Pujiče, Lazny 

Pivovar Příšov 

U Lenocha, Plzeň 

U Švelchů, Sušice 

Jenom v Plzni během několika měsíců vznikly tři – Joe´s Garage, Blahovar a naposledy U Lenocha v Újezdu. Sládci se nově činí také na Klatovsku. Pivovary za poslední rok vyrostly v Sušici, Laznech, Rabí a Bezděkově. 

Některé provozy vznikají už u fungujících hotelů či restaurací. To je například případ horšovskotýnského Gurmánu nebo příšovského minipivovaru. „Ve vesnici nikdy pivovar nebyl. Místní jsou rádi, že tady vznikl. Zároveň k nám hodně jezdí cyklisté a projevuje se také pivní turistika,“ říká Ondřej Krause z příšovského pivovaru. 

Plánují se i lázně

Jinde zase provozovatelé a sládci navazují na tradici, která byla před lety přerušena. To platí třeba o pivovaru v Bezděkově u Klatov.

Po dlouhých letech tu tak ožili Dva medvědi držící půllitr, kteří byli ve znaku knížecího pivovaru mezi roky 1870 a 1950. A stali se také symbolem nového pivovaru. Právě otevřel a nabízí nejen několik druhů zlatavého moku, ale i stylovou podzemní restauraci a další atraktivní rozlehlé prostory. Zájemci se mohou těšit i na ubytování a pivní lázně, které budou k dispozici v srpnu.

„Areál v Bezděkově mě zaujal už před lety a proto jsem v něm začal před třemi roky podnikat. A když část opustil jeden z nájemců, který vyráběl sýry, začal jsem přemýšlet o využití těch fantastických prostorných sklepů. Byl by totiž hřích je nechat ležet ladem,“ říkámajitel Bezděkovského pivovaru Radek Kollross ze Zahorčic u Strážova. „Malých pivovarů je sice už hodně, ale my chceme nabídnout ještě něco víc než jen pivo. Třeba pivní lázně v našem regionu chybí,“ tvrdí.

Odhodlaný podnikatel si je v době boomu malých soukromých pivovarů vědom značné konkurence. „Doma mi říkali, že jsem blázen. Ale kdybych si nevěřil, nešel bych do toho. Věřím, že náš Bezděkovský pivovar bude místem, kam budou lidé rádi jezdit a ještě raději se vracet. A že naše pivo bude žádané,“ dodává.

Bezděkovský pivovar má otevřeno sedm dní v týdnu a nyní nabízí tři druhy zlatavého moku. Nabídka se má ustálit na světlé desítce a světlé a polotmavé dvanáctce. Všechna piva jsou nefiltrovaná, nepasterovaná. Fakt, že sládci malých pivovarů produkty neupravují, pivaře velmi láká.

Třeba je experimentovat

Narůstající konkurence ale také nutí výrobce stále více experimentovat. Často sahají k pivním stylům, které byly ještě donedávna v Čechách takřka neznámé. Právě rozmanitost jim pomáhá k prosazení se na trhu. „V současné době je u nás velký boom svrchně kvašených piv. Velká řada pivovarů je proto začala vařit,“ říká plzeňský sládek Josef Krýsl z pivovaru Joe´s Garage Beer.

Prosazují se tak piva typu „ale“, která jsou běžná spíše v Anglii nebo USA. „Někteří lidé si možná myslí, že udělat svrchně kvašené pivo je legrace. Prokvasí to za čtyři dny a za deset dní je připraveno k výstavu. Ovšem tak jednoduché to není. Aby bylo pivo za těchto podmínek vyrovnané, chutné a pitelné, dá mnohem větší starost. Navíc nemáme historickou zkušenost,“ doplňuje Krýsl.

Podle místopředsedy Jana Kočky se začínají prosazovat i další, dříve pro české pivaře nemyslitelné druhy piv. „Vzhledem k vysokému počtu minipivovarů sládci zkouší u nás netradiční styly. Vybírat je z čeho, ve světě jich existují kolem stovky. Používají se třeba různé typy chmelů nebo se pivo nechá dozrát v sudu po nějakém alkoholu. Výhoda minipivovarů je malá varna. Sládci tak mohou experimentovat,“ konstatuje Kočka.

,