Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Uzavření obchvatu Třemošné se odkládá, nedorazil papír od soudu

  16:15aktualizováno  16:15
Uzavření silničního obchvatu Třemošné se odkládá nejméně do čtvrtka tohoto týdne. Předběžné opatření nařizující okamžité uzavření silnice vydal obvodní soud pro Prahu 4 minulý čtvrtek. Ředitelství silnic a dálnic ale dosud obsílku nedostalo.

Čerstvě otevřený obchvat Třemošné. | foto: Jiří Bervida, MAFRA

"Ani v dnešní poště jsme nic neměli," uvedla mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Martina Vápeníková. Silnici tak podle jejích slov budou moci řidiči určitě využívat i po oba svátky v úterý a ve středu.

Silnice za miliardu

Obchvat Třemošné na silnici I. třídy č. 27 je dlouhý 3,8 km a stál 921 mil. Kč. Auta po něm jezdí od letošního jara.

"Rozhodně se nemíníme rozhodnutí soudu vzpírat. Nebude to snadný krok, ale máme připraveno dopravní značení a jsme připraveni ho nainstalovat a převést dopravu zpět přes město, jak jezdila auta dříve. Učiníme tak ale až ve chvíli, kdy budeme mít papír od soudu v ruce," řekla Vápeníková.

Po čtyři kilometry dlouhé silnici kolem městečka na sever od Plzně jezdí auta od letošního jara, komunikace ale dosud nebyla zkolaudována a soud ji minulý čtvrtek zakázal používat. Vyhověl návrhu lidí z domů u silnice, kterým vadí hluk projíždějících aut.

Vyzvali hejtmana, ten svolal jednání znesvářených stran

Václav Týzl z třemošenského občanského sdružení konstatoval, že nepovažuje za nutné urgovat respektování soudního nařízení, protože si je vědom všech úskalí, které to přinese. Pozastavil se nicméně nad tím, že ani poté, co o rozhodnutí soudu informovala média, se na sdružení nikdo neobrátil s návrhem na řešení sporu.

Plánek obchvatu Třemošné

"Sami v této chvíli rozesíláme výzvy institucím, které mohou přispět k řešení," řekl Týzl. Konkrétně vyzval hejtmana Milana Chovance, aby se do sporu vložil.

Hejtman na výzvu zareagoval a svolal jednání zástupců občanského sdružení Orlík Třemošná, Krajské hygienické stanice v Plzni, města Třemošná, Ředitelství silnic a dálnic, Ministerstva dopravy ČR a Plzeňského kraje. Podle Petry Buřičové z kanceláře hejtmana se schůzka má uskutečnit v pondělí 11. července odpoledne.

Lidé z občanského sdružení zdůrazňují, že jim nevadí obchvat jako takový, naopak uznávají jeho potřebnost, kritizují ale, jakým způsobem byl postaven. Hluk z nové silnice se rozléhá a tříští přímo o jejich domy, na nové silnici podle nich také umírá zvěř. Požadují proto instalovat podél komunikace zábrany a protihlukové stěny.

Ředitelství silnic a dálnic to ale odmítá s tím, že nic takového není v projektu, na jehož základě bylo vydáno stavební povolení. Zpochybňuje i výsledky měření hluku. Testy, které si nechalo udělat, prý překročení žádných limitů neprokázaly.

Autor:


Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Rychlost byla fatální. Zemřelý řidič měl na tachometru víc než 160

Tragická nehoda mezi Kralovicemi a Plasy, řidič osobního vozu srážku nepřežil.

Policisté odložili vyšetřování loňské tragické nehody, při které se osobní auto „zapíchlo“ do motoru kamionu na silnici...Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...

VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

V armádě byl teprve tři roky. Na své první misi přišel Patrik o život

V kapli v Mokrouších na Plzeňsku je pod křížem pietní místo připomínající oběť...

Čtyřiadvacetiletý desátník Patrik Štěpánek z Mokroušů na Plzeňsku odjel v polovině dubna na svoji první vojenskou misi...

Další z rubriky

V nejdelším tunelu u Plzně už jsou koleje, vlak po nich pojede v listopadu

Na portálu u Kyšic už je vystavěná gabionová stěna mezi tubusy. V celém jižním...

Stavbaři budující nejdelší železniční tunel v České republice u Plzně finišují. V minulém týdnu upevnili koleje v...

Plzeňský hejtman Bernard má problém, nepodal včas majetkové přiznání

Josef Bernard přichází do sídla krajské ČSSD v Houškově ulici v Plzni na...

Do konfliktu se zákonem o střetu zájmů se dostal hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard (ČSSD). Do poloviny roku totiž...

Ve vodě chybí kyslík, rybám jde v horkých letních dnech o holý život

Aby nedošlo k úhynu chovných ryb, fungují ve Velkém letinském rybníku tři...

Pod hladinou chovných rybníků zuří v těchto dnech kvůli vedru a suchu boj o přežití. Rybáře stojí spoustu peněz nákup a...

MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností
MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností

Těhotenská maska na břicho, sádrový odlitek nebo ujetý halloweenský obleček... Trendy se nevyhýbají ani těhotným ženám. Připravte se, bude to šílená jízda!

Najdete na iDNES.cz