Uzavírky v centru ukáží, jak by Plzeň zvládla zklidnění Americké třídy

  12:54aktualizováno  12:54
Letošní uzavírky v centru Plzně ukážou, zda si motoristé najdou cestu jinudy, aniž by doprava kolabovala. Zastupitelé pak budou znovu zvažovat, zda omezí provoz na Americké třídě. To je krok, který radnice slibuje roky, ale zatím k tomu chyběla politická vůle většiny zastupitelů.

Prokopova ulice v Plzni byla kvůli rekonstrukci jednoho ze dvou zdejších železničních mostů uzavřena už loni. Letos se opravy dočká i druhý most a motoristy i řidiče trolejbusů čeká znovu objížďka. | foto: Martin Polívka, MF DNES

Už 1. dubna se uzavře Prokopova ulice. Ta bude kvůli stavbě železničního koridoru do konce července neprůjezdná mezi křižovatkou s ulicí U Trati a Purkyňovou ulicí. Nebudou jezdit ani vlaky na některých úsecích trati Plzeň -Železná Ruda. Výluka potrvá 88 dní (více o omezení železniční dopravy čtěte zde).

Tato uzavírka se navíc může překrývat s rekonstrukcí Wilsonova mostu, která přeruší průjezd po Americké třídě.

Uzavření mostu je plánováno na začátek července ale zatím není jisté, zda se akce nezdrží kvůli výběrovému řízení na stavební firmu. Samotná stavba měla trvat zhruba do konce roku.

Oprava mostu změní trasy většiny trolejbusových linek. "Provoz bude odkloněn na Anglické nábřeží," uvedl náměstek primátora pro dopravu Miloslav Šimák z ČSSD.

Připomněl, že to, jak vypadá situace při uzavření Prokopovy ulice, si řidiči vyzkoušeli už loni. "Samozřejmě se to projevilo v provozu na křižovatce Na Belánce. Nezpůsobilo to dopravní kolapsy," uvedl Šimák.

Dlouhodobé přerušení průjezdu pro Americké třídě už Plzeň zažila v letech 2008 a 2009, když horní část třídy rekonstruovala. Ani tehdy doprava v okolí nekolabovala. Náměstek Šimák se domnívá, že uzavření mostu přinese stejné důsledky jako dřívější rekonstrukce Americké. "Myslím, že bude podobné," řekl Šimák.

Dopravní odborníci budou mít příležitost zhodnotit, jak se uzavření Wilsonova mostu projeví. Na základě analýzy by pak vedení města mělo znovu položit na stůl otázku, zda dopravu na Americké třídě omezí.

"Vyčkám na výsledky a zeptám se odborníků, jaký je jejich pohled na možnost omezit průjezd na Americké třídě," prohlásil Šimák.

Ten se domnívá, že možností, jak zklidnit provoz, je ve hře několik. Počítá mezi ně i původně plánované přerušení průjezdu osobních aut po Americké v úseku mezi Škroupovou ulicí a Mrakodrapem.

Plánovaná uzavírka Wilsonova mostu a Prokopovy ulice v Plzni.

Plánovaná uzavírka Wilsonova mostu a Prokopovy ulice v Plzni.

"Ale je to možné řešit i uzavřením Wilsonova mostu. Odborníci mají průzkumy z doby rekonstrukce Americké a budou mít průzkumy nové. Předpokládám, že nám pak nějaké doporučení dají," konstatoval Šimák.

Odborníci už zastupitelům doporučili omezit provoz na Americké po její rekonstrukci. Opírali se přitom o statistiky, které dokládaly, že zklidnění Americké nikde dopravní kolapsy nezpůsobí.

Většina zastupitelů ale na to nedala a prosadila, aby byla silnice dál průjezdná. Šimák nyní upozorňuje, že současný provoz na Americké třídě citelně komplikuje veřejnou dopravu, protože se tam trolejbusy zdržují. To podle náměstka zvyšuje náklady na veřejnou dopravu.

Nejčtenější

Plzeň - Real 0:5, čtyři góly za dvacet minut přinesly nejtěžší prohru doma

JEDNA NULA. Fotbalisté Realu Madrid se radují z gólu, který Plzni vstřelil...

Plzeňští fotbalisté utrpěli nejtěžší domácí pohárovou porážku, Realu Madrid, nejslavnějšímu klubu světa, ve čtvrtém...

Potrestejte ho, peskuje svět Ramose. Ten se Havlovi veřejně omluvil

PERDÓN, MILAN. Sergio Ramos z Realu Madrid se omlouvá plzeňskému záložníkovi...

Když po hodině hry střídal, tisíce fanoušků pískalo, nadávalo, spílalo. Fotbalista Sergio Ramos, ikona Realu Madrid, si...

Za agresivní útok na řidičku dostal šofér podmínku a zákaz řízení

Peter Rumanský před klatovským okresním soudem. (6. 11. 2018)

Řidič, který je obžalovaný, že v červnu na silnici mezi Horažďovicemi a Velkým Borem donutil zastavit řidičku, rozbil...

Dělníci vyměňují oblouky železničního mostu, otočí je kolem jeho osy

Výměna prvního oblouku na železničním mostu nad přehradou Hracholusky je v...

Dělníci opravují zrezivělý železniční most nad přehradou Hracholusky na Plzeňsku. Operace je unikátní v tom, že výměna...

Rychlovlaky od Škody Transportation se budou prohánět po německých tratích

Škoda Transportation začne dodávat dvoupodlažní vysokorychlostní soupravy (na...

Škoda Transportation začne dodávat dvoupodlažní vysokorychlostní soupravy pro německou trať Mnichov–Norimberk. Od jara...

Další z rubriky

Cyklistu srazilo auto a odhodilo ho na autobus, muž v nemocnici zemřel

Při nehodě u Spáleného Poříčí se těžce zranil cyklista. Po střetu s autem a...

Nehoda s tragickými následky se stala v pondělí večer u Spáleného Poříčí na Plzeňsku. Do cyklisty, který zřejmě spadl z...

Zvládnu to až na letiště, řekl si pilot. Kluzák ale spadl do zahrady

Nehoda sportovního kluzáku. Pilot nezvládl doletět na letiště v Plasích na...

Chybné rozhodnutí pilota zavinilo dubnovou havárii kluzáku, který spadl na zahradu u domu v Rybnici na Plzeňsku....

Auto udělalo u Domažlic kotrmelec přes střechu, spolujezdec zemřel

U Slaného na silnici 7 se při předjíždění srazilo osobní auto s náklaďákem....

Šestačtyřicetiletý spolujezdec v noci zemřel při nehodě osobního auta na okraji Domažlic. Vyjelo v zatáčce ze silnice a...

Seriál o motorickém vývoji: Jak ve druhém roce dítě podpořit, aby se vyvíjelo správně?
Seriál o motorickém vývoji: Jak ve druhém roce dítě podpořit, aby se vyvíjelo správně?

Ve druhém roce se z kojence stává batole a jeho vývoj jde stále kupředu. Podívejte se, jaké aktivity mu v něm pomohou.

Najdete na iDNES.cz