Ohňostroj

Ohňostroj | foto: Profimedia.cz

Útulky čekají po Silvestru zaběhnuté psy. Co dělat, aby mezi nimi nebyl i váš

  • 0
Jeden z nejproblémovějších svátků v roce čeká psy a jejich majitele. Hlučné oslavy Silvestra jsou pro mnohé z nich utrpením. Ohňostroje a petardy bývají také často příčinou, proč se vyděšení psi zaběhnou a leckdy skončí na přechodnou dobu v útulku.

"Pro psy nastanou krušné chvilky, protože mají mnohonásobně citlivější sluch než lidé. Je vhodné už od štěněcího věku psa na hluk postupně vycvičit. Někteří však mají labilnější nervovou soustavu a na rámus si nezvyknou nikdy," konstatoval vedoucí plzeňského útulku Martin Kuna.

RAdy pro MAJITELE PSŮ

1. Pokud se váš pes petard bojí, nenechávejte ho o samotě.

2. Vezměte psa do nejklidnější místnosti v bytě a uklidňujte ho.

3. Sežeňte u veterináře prostředky na uklidnění psa. Předem si ověřte, jak na psa účinkují.

4. Pozor, aby pes po spolykání prášků nezůstal na mraze, mohl by prostydnout..

Odborníci před silvestrovskými oslavami chovatelům doporučují, aby citlivější psy nevystavovali stresu z ohňostrojů a pokud pes pobývá běžně venku, vzali ho na kritické období do domu.

"Venku hrozí, že se pes pokusí v panice utéct. Přitom se může zranit například o plot nebo vběhnout pod auto. Doma je potom pro zvíře vhodné nalézt prostor, kam z venku doléhají zvuky nejméně a snažit se psa uklidnit. Není ale dobré zavřít jej samotného například do koupelny, protože to může zvíře ještě víc stresovat," upozornil plzeňský veterinář Miroslav Svatoš.

Ten se domnívá, že pro citlivého psa je dobré, pokud jej majitelé vezmou na Silvestra na chalupu, kde budou oslavy zřejmě mírnější než ve městech.

Majitelé na hluk hodně citlivých psů by měli před Silvestrem navštívit veterináře a poradit se s ním o možném užití utišujících prostředků.

"Je ale třeba si uvědomit, že každý pes může na prostředky reagovat individuálně. Jeden může spát jako dřevo a druhý se chovat, jako kdyby nedostal nic i když budou velikostí i plemenem shodní. Je tedy vhodné si včas vyzkoušet, jak pes reaguje, kolik utišujícího léku bude potřebovat a s jakým předstihem. Citlivé zvíře je navíc zapotřebí utlumit ještě dřív, než ohňostroje a petardy začnou bouchat, později by to už nemuselo zabrat," sdělil Svatoš.

Veterinář zdůrazňuje, že psi pod vlivem utišujících látek rozhodně musí do tepla, aby se nepodchladili venku na mraze.