Městečko Úterý si vybrali filmaři pro natáčení seriálu Zdivočelá země. Vznikaly...

Městečko Úterý si vybrali filmaři pro natáčení seriálu Zdivočelá země. Vznikaly zde také záběry pro snímek Habermannův mlýn. (27. června 2016) | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Zdivočelá země proslavila Úterý, filmaři se do města vraceli patnáct let

  • 13
Úspěšný dobrodružný seriál Zdivočelá země proslavil městečko Úterý ležící na okraji Plzeňského kraje. Právě tato lokalita totiž přilákala filmaře a řada místních lidí si v seriálu také zahrála. Vznikaly zde také scény pro snímek Habermannův mlýn.

I po čtyřech letech si ten okamžik vybaví poměrně jasně. Stál uprostřed úterského náměstí a na celé kolo křičel: „Tak to je konec!“ Ne radostí, spíš ze smutku, z nostalgie.

Městečko Úterý

Martin Dejdar vzpomíná, jak právě tady v Úterý, v malebném městečku nedaleko Konstantinových Lázní, padla úplně poslední klapka seriálu Zdivočelá země. Po dlouhých patnácti letech. První série se točila už v roce 1997, poslední v roce 2012.

„Je asi jasné, že na Úterý nemůžu zapomenout,“ netají se Martin Dejdar, který v seriálu ztvárnil bývalého pilota Antonína Maděru.

„Natáčelo se mi tam skvěle. A rád na to vzpomínám,“ říká oblíbený herec a z paměti vytahuje střípky z natáčení. Kostymérnu v místní škole. Radnici. Ale hlavně pekelná vedra během natáčení první série. „Myslím, že během té první série jsme natáčeli v Úterý vůbec nejvíc,“ míní Dejdar.

Filmová místa

Filmová místa

Letní seriál MF DNES a iDNES.cz vás zavede na několik desítek míst po celé České republice, která si filmaři vybrali jako kulisu pro filmy, televizní seriály nebo písňové klipy.

V Úterý stěží potkáte někoho, kdo by o Zdivočelé zemi a o tom, že se velká část natáčela právě tady, nevěděl. Někdo si vybaví, jak se herci proháněli na loukách nad městem na koních, další zmiňuje natáčení nějaké konkrétní scény.

Třeba té, při níž se padalo do připravených papírových krabic, v dalších vzpomínkách převládají jména konkrétních herců.

Ochotně se rozpovídá i Bedřich Waska. „Vždyť my jsme tam hráli všichni. Já jsem zrovna ve Zdivočelé zemi hrál školníka,“ vypráví bodře.

Spolu s ním se v seriálu objevilo několik desítek místních, podle starosty Václava Konstantinoviče určitě víc než třicet. „Když pak někoho v seriálu vidíme, říkáme si, jak od té doby zestárl,“ směje se Konstantinovič.

Městečko na západě Čech filmaře přitahuje už dlouhá desetiletí. V polovině dvacátého století se tu točila dramata Zvony z rákosu nebo Městečko na dlani, z těch současných stojí za zmínku Habermannův mlýn. „Tam jsem hrál desátého zastřeleného u rybníka, toho, co ho ještě skopnou do vody,“ líčí Bedřich Waska a vybavuje si, jaká byla zima a jak se záběr musel opakovat - a do studené vody musel znovu.

Autentický ráz, zachovaný ještě z bývalých Sudet

Filmové štáby do Úterý láká hlavně autentičnost. Městečko ležící v bývalých Sudetech si zachovalo svůj původní ráz, filmaři nemusí vynaložit mnoho energie na úpravy.

„Nemusí stavět žádné kulisy, tady všechno stojí,“ nabízí svoje vysvětlení Waska a starosta mu dává za pravdu: „Je pravda, že třeba telefonní budku museli zakrýt, ale jinak těch změn bylo opravdu minimum.“

V první sérii se podle něj hodně využívalo i neopravených, často i neomítnutých domů naproti radnici.

Po velkém požáru získaly domy už novější vzhled, nicméně natáčení další série to příliš nevadilo. Děj se přesunul do pozdějších let, blíže dnešní době.

„Jen jeden dům měl příliš výraznou fasádu, tak ji pro natáčení přemalovali. Pak samozřejmě zase vše vrátili do původního stavu,“ vzpomíná Václav Konstantinovič.

Patrně největší změnou bylo navezení štěrku na náměstí. Mezi tvorbou jednotlivých sérií totiž Úterý získalo novou silnici. „Jinak natáčení chod města nijak výrazně neovlivnilo. Náměstí bylo sice nějakou dobu uzavřené, ale místo se dá bez problémů objet. A autobusy projet nechávali,“ říká Konstantinovič.

Čtyři série Zdivočelé země vznikaly v letech 1997, 2001, 2007 a 2012, štáb podle starosty pokaždé strávil v Úterý odhadem dva až tři týdny. „Byli tady ve všech ročních obdobích,“ upozorňuje Konstantinovič. „Pro nás to byla příjemná změna. Člověk potkal herce, někdo se bavil víc, někdo míň. Ale i na pivko si sem zašli,“ chválí starosta.

Natáčení lákalo turisty a přineslo městu reklamu

Kromě místních se na filmaře přijížděli dívat i lidé odjinud. A lákadlo je to pro turisty i nyní. „Udělalo nám to reklamu,“ je si vědom Konstantinovič a říká, že do budoucna by město mohlo nechat udělat třeba stezku, která po jednotlivých filmových záběrech turisty provede.

Ve Zdivočelé zemi se objevuje zejména náměstí, pocházejí odsud i letecké záběry. Točilo se také na loukách nad Úterým a v pozdějších sériích si „zahrála“ i škola.

V Habermannově mlýně zase můžete spatřit domek poblíž náměstí. Ve filmu právě z něj vyvádějí Němce, Češi na ně čekají venku a mlátí je.

„Habermannův mlýn jsem viděla, ale když jsme se sem před třemi lety stěhovali, netušila jsem, že se to točilo přímo v našem domě,“ říká Marta Mužíková s tím, že se o tom dozvěděla až později od svého syna. „A je to hezký pocit,“ svěřuje se Mužíková.

V nejbližších měsících Úterý žádné natáčení nečeká. Naposled tu před pěti lety vznikala reklama na irskou whiskey. Štáb pracoval jen v noci, filmařům pomáhali hasiči s dotvářením typické mlhy. „Vůbec by nám nevadilo, kdyby se zase nějaký štáb ozval,“ podotkl úterský starosta.

Ukázka ze seriálu z roku 2012:

26. srpna 2012