Záclony, laciný textil i gumové podložky do koupelen. I takové zboží je k

Záclony, laciný textil i gumové podložky do koupelen. I takové zboží je k vidění na původně řemeslných trzích na plzeňském náměstí Republiky. | foto: Martin Polívka, MF DNES

Úroveň plzeňských trhů klesá. Řemeslné výrobky nahrazuje tuctové zboží

  • 6
Úroveň trhů, které se několikrát do roka konají na náměstí Republiky v Plzni, upadá. Důkazem toho jsou i právě končící Havelské trhy. Kdo pamatuje, jak vypadaly plzeňské trhy v roce 2007, ví, že rozdíl proti dnešku je velký.

Na náměstí se sice pro trhy staví jednotné dřevěné stánky, ale ráz akce se změnil, prodejců se zajímavým zbožím ubylo a naopak citelně přibyly stánky s tuctovými výrobky. Nabízí se tu zboží, které především vyvolává otázky, zda na takzvané řemeslné trhy v historickém centru města patří. Několik stánků se záclonami, povlečením, plastovými ubrusy nebo podložkami do koupelen.

Trhovci, kteří dřív rádi jezdili do Plzně na trhy vyhlášené úrovní i atmosférou, jsou pryč a tvrdí, že akce na náměstí Republiky je už nezajímá. Paradoxně i starosta městské části Plzeň - střed Jiří Strobach přiznal, že jemu se prodej záclon na trzích nezamlouvá a uznal, že to je změna k horšímu. Přitom právě Strobachův úřad se rozhodl, že kdysi vyhlášené trhy od roku 2008 změní. Jak to dopadlo, to je nyní vidět.

Záclony, laciný textil i gumové podložky do koupelen. I takové zboží je k

 Devětadvacetiletá Jarmila Půbalová projížděla včera po náměstí s dětským kočárkem. I ona pamatuje dřívější podobu plzeňských trhů. "Když jsem je před lety viděla poprvé, byla jsem nadšená. Byly moc pěkné. Byly opravdu řemeslné, s lidovým uměním. Ale rok od roku byly horší. Teď je to bída," zhodnotila mladá žena.

Jan Radosta dříve na náměstí prodával originální keramiku i topinky. Dnes své zboží raději nabízí na farmářských trzích. "Dřív bývala na náměstí skvělá atmosféra. Trhy měly své kouzlo a dobře jsme se znali s mnoha návštěvníky. Dnes je to o něčem jiném. Vím, že i další trhovci už nechtějí být mezi ponožkami a zbožím typu Vše za 39. Myslím, že trhy na náměstí přestaly bavit hlavně Plzeňáky a mnozí tam přestali chodit," uvedl Jan Radosta.

Podobně vidí situaci i Jan Radvan, který jezdil na plzeňské trhy se zbožím z Těchonic. Prodával například proslulou medoládu nebo levanduli. "Na současných trzích jsem nikdy neprodával a je jasné, že nevypadají nejlépe. Chybí tam pestrost, úroveň trhů za poslední roky klesla," sdělil.

Jan Radvan se domnívá, že úrovni trhů škodí to, že se konají příliš často a trvají déle než dříve. Upozornil, že ne každému prodejci vyhovují dřevěné stánky. "Já třeba do takové boudy nepůjdu, protože mi nevyhovuje prostorově," řekl Jan Radvan.

Starosta Jiří Strobach tvrdí, že zástupci jeho úřadu chtějí s provozovatelem trhů Vlastimilem Zlámalíkem jednat o jejich vylepšení. Starosta říká, že se stále ještě jedná o řemeslné trhy, protože se na náměstí nabízí z 60 procent řemeslné výrobky. "Ale také se nám tam nějaké věci nelíbí. Rada se tím bude zbývat," konstatoval Strobach.