Maďarskou dodávku zastavili policisté na dálnici D5 poblíž Plzně.

Maďarskou dodávku zastavili policisté na dálnici D5 poblíž Plzně. | foto: krimi-plzen.cz

Z ústavu utekl mladý Somálec, jehož zadrželi v dodávce s běženci na D5

  • 148
Jedno ze čtyř uprchlických dětí a mladistvých, které soud nedávno umístil do ústavu sociální péče na Plzeňsku, je na útěku. Podle informací MF DNES je to Somálec, jenž utekl z Ústavu sociální péče ve Stodu. Další tři děti z Afghánistánu v zařízení zůstávají.

Všechny čtyři děti patřily do skupiny migrantů, kterou zadrželi 21. srpna policisté na dálnici D5 u Plzně. Osmačtyřicet cizinců tehdy jelo v maďarské dodávce, jejíž řidič utekl (více čtěte zde).

„Mohu pouze potvrdit, že ze zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc, uteklo jedno z dětí,“ uvedla k události mluvčí Krajského úřadu Plzeňského kraje Alena Marešová.

Policie neuvedla, kdy přesně mladý cizinec utekl, ani kde se může v současnosti nacházet.

Řada uprchlíků lže o svém věku

Uprchlické děti, které ve stodském ústavu zůstávají, mají zajištěnou stravu, ubytování, ošacení i zdravotní a sociální péči. Mají ustanoveného i opatrovníka a k dispozici je také tlumočník.

„Děti jsou v zařízení umístěny na základě předběžného opatření soudu. Zjišťuje se jejich situace, dělaly se i zdravotní testy. Co s nimi bude dál, momentálně nedokážu říci,“ uvedl vedoucí odboru sociálních věcí krajského úřadu Filip Zapletal. V rámci zajišťování sociálně-právní ochrany uprchlických dětí se také zjišťuje, jestli nemají v zahraničí příbuzného, který by mohl péči o ně převzít.

Podle Zapletala lze předpokládat, že i děti, které jsou nyní v zařízení na Plzeňsku, se chtějí dostat do Německa. Zatím se však nepodařilo zjistit jejich skutečný věk. Mladík, který utekl, tvrdil, že je mu osmnáct let. U dalších tří dětí lze odhadovat, že jsou také „náctileté“.

Podle mluvčí cizinecké policie Kateřiny Rendlové se totiž množí případy, kdy uprchlíci při zadržení policistům záměrně lžou o svém věku. Tvrdí, že jsou mladší než ve skutečnosti a že cestují sami bez rodičů či příbuzných. „Domnívají se totiž, že takto se nedostanou do detenčních zařízení, že je vůbec nezajistíme a že zůstanou na svobodě,“ vysvětlila Rendlová.

Plzeňský kraj podle Zapletala průběžně zjišťuje volné kapacity v dalších zařízeních pro děti vyžadující okamžitou pomoc i v dětských domovech pro případ, že by v regionu uprchlických dětí přibývalo.

„Pokud by těchto dětí bylo více, víme, kolik jich můžeme do zařízení umístit. Samozřejmě pokud by to byly stovky dětí v rámci kraje, tak to už by byl velký problém, ale to nepředpokládám, protože nejsme nárazový kraj jako třeba jižní Morava. Navíc údaje o volných místech, třeba i u pěstounů, sleduje i Ministerstvo práce a sociálních věcí. Myslím, že nehrozí, že by tyto děti zůstaly bez péče a bez pomoci,“ podotkl Zapletal.

Pro nezletilé běžence má stát specializovaná pracoviště

V současné době je pro nezletilé uprchlické děti bez doprovodu primárně určen Diagnostický ústav, středisko výchovné péče a základní škola v Praze 5. Toto zařízení mělo k 3. září dvě volná místa.

Podle vyjádření ministerstva školství ale mohou být děti umisťovány i do ostatních zařízení pro výkon ústavní nebo ochranné výchovy a preventivně výchovné péče v rámci celé ČR.

Samostatná oddělení pro nezletilé cizince vznikla i ve výchovném ústavu Klíčov v Praze a ve výchovném ústavu Višňové v Jihomoravském kraji. Další skupiny pro uprchlické děti lze podle ministerstva zprovoznit podle aktuální potřeby.

Policisté v Plzeňském kraji zadrželi letos nejvíce uprchlíků 31. července, kdy na dálnici D5 na Tachovsku zastavili maďarské nákladní auto. Uvnitř bylo 76 cizinců ze Sýrie, Pákistánu a Afghánistánu (více čtěte zde).