Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Z ústavu utekl mladý Somálec, jehož zadrželi v dodávce s běženci na D5

  15:42aktualizováno  15:42
Jedno ze čtyř uprchlických dětí a mladistvých, které soud nedávno umístil do ústavu sociální péče na Plzeňsku, je na útěku. Podle informací MF DNES je to Somálec, jenž utekl z Ústavu sociální péče ve Stodu. Další tři děti z Afghánistánu v zařízení zůstávají.

Maďarskou dodávku zastavili policisté na dálnici D5 poblíž Plzně. | foto: krimi-plzen.cz

Všechny čtyři děti patřily do skupiny migrantů, kterou zadrželi 21. srpna policisté na dálnici D5 u Plzně. Osmačtyřicet cizinců tehdy jelo v maďarské dodávce, jejíž řidič utekl (více čtěte zde).

„Mohu pouze potvrdit, že ze zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc, uteklo jedno z dětí,“ uvedla k události mluvčí Krajského úřadu Plzeňského kraje Alena Marešová.

Policie neuvedla, kdy přesně mladý cizinec utekl, ani kde se může v současnosti nacházet.

Řada uprchlíků lže o svém věku

Uprchlické děti, které ve stodském ústavu zůstávají, mají zajištěnou stravu, ubytování, ošacení i zdravotní a sociální péči. Mají ustanoveného i opatrovníka a k dispozici je také tlumočník.

„Děti jsou v zařízení umístěny na základě předběžného opatření soudu. Zjišťuje se jejich situace, dělaly se i zdravotní testy. Co s nimi bude dál, momentálně nedokážu říci,“ uvedl vedoucí odboru sociálních věcí krajského úřadu Filip Zapletal. V rámci zajišťování sociálně-právní ochrany uprchlických dětí se také zjišťuje, jestli nemají v zahraničí příbuzného, který by mohl péči o ně převzít.

Podle Zapletala lze předpokládat, že i děti, které jsou nyní v zařízení na Plzeňsku, se chtějí dostat do Německa. Zatím se však nepodařilo zjistit jejich skutečný věk. Mladík, který utekl, tvrdil, že je mu osmnáct let. U dalších tří dětí lze odhadovat, že jsou také „náctileté“.

Podle mluvčí cizinecké policie Kateřiny Rendlové se totiž množí případy, kdy uprchlíci při zadržení policistům záměrně lžou o svém věku. Tvrdí, že jsou mladší než ve skutečnosti a že cestují sami bez rodičů či příbuzných. „Domnívají se totiž, že takto se nedostanou do detenčních zařízení, že je vůbec nezajistíme a že zůstanou na svobodě,“ vysvětlila Rendlová.

Plzeňský kraj podle Zapletala průběžně zjišťuje volné kapacity v dalších zařízeních pro děti vyžadující okamžitou pomoc i v dětských domovech pro případ, že by v regionu uprchlických dětí přibývalo.

„Pokud by těchto dětí bylo více, víme, kolik jich můžeme do zařízení umístit. Samozřejmě pokud by to byly stovky dětí v rámci kraje, tak to už by byl velký problém, ale to nepředpokládám, protože nejsme nárazový kraj jako třeba jižní Morava. Navíc údaje o volných místech, třeba i u pěstounů, sleduje i Ministerstvo práce a sociálních věcí. Myslím, že nehrozí, že by tyto děti zůstaly bez péče a bez pomoci,“ podotkl Zapletal.

Pro nezletilé běžence má stát specializovaná pracoviště

V současné době je pro nezletilé uprchlické děti bez doprovodu primárně určen Diagnostický ústav, středisko výchovné péče a základní škola v Praze 5. Toto zařízení mělo k 3. září dvě volná místa.

Podle vyjádření ministerstva školství ale mohou být děti umisťovány i do ostatních zařízení pro výkon ústavní nebo ochranné výchovy a preventivně výchovné péče v rámci celé ČR.

Samostatná oddělení pro nezletilé cizince vznikla i ve výchovném ústavu Klíčov v Praze a ve výchovném ústavu Višňové v Jihomoravském kraji. Další skupiny pro uprchlické děti lze podle ministerstva zprovoznit podle aktuální potřeby.

Policisté v Plzeňském kraji zadrželi letos nejvíce uprchlíků 31. července, kdy na dálnici D5 na Tachovsku zastavili maďarské nákladní auto. Uvnitř bylo 76 cizinců ze Sýrie, Pákistánu a Afghánistánu (více čtěte zde).
Nejčtenější

Slavia klopýtla, Plzeň se vzdálila. Brnu a Baníku uniká záchrana

Liberecký brankář Václav Hladký zasahuje před slávistou Tomášem Součkem.

Plzeňští fotbalisté jsou o něco blíž k titulu v první lize, Ostrava a Brno zase pádu do druhé ligy. V 25. kole lídr...

Brno - Plzeň 1:3, hattrick Čermáka a lídr je zase o kus blíž k titulu

Musefiu Ashiru z Brna vede míč před soupeři z Plzně

První hattrick Aleše Čermáka a plzeňští fotbalisté se po nevýrazných výsledcích přiblížili k titulu. V utkání 25. kola...Plzeň, nebo Slavia? Los i náskok hrají pro lídra, euforie pro obhájce

Radost fotbalistů Plzně z vyrovnávacího gólu v utkání proti Spartě

Jedni dostali šanci, v kterou už ani nedoufali. „Myslím si, že liga ještě může být zajímavá,“ usmívá se slávistický...

Jsem zklamaný, že jsme nevyhráli, řekl Hapal. Tým chválil za druhou půli

Pavel Hapal, trenér Sparty

Byl to nejlepší výkon sparťanských fotbalistů pod jeho vedením. „Ale jsem zklamaný z výsledku,“ řekl trenér Pavel...

Rodina ubodané knihovnice z Horní Břízy stáhla žalobu na vraha i léčebnu

Policisté vedou muže (s kapucou přes hlavu), který je z vraždy knihovnice...

Rodina ubodané knihovnice z Horní Břízy na Plzeňsku stáhla civilní žalobu na Vlastislava A., který ženu před třemi...

Další z rubriky

Policista údajně navedl podřízeného ke zfalšování spisu, stíhá ho GIBS

(ilustrační snímek)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá šéfa přestupkové agendy policejního ředitelství Plzeň-venkov za zneužití...

Plzeň plánuje bezbariérový přístup do hlediště Nového divadla

Průvod Vendelín zahájil v Plzni kulturní sezonu a otevřel Nové divadlo.

Plzeňská radnice našla první peníze pro projekt na vybudování bezbariérového přístupu do předních řad hlediště Nového...

Rodina ubodané knihovnice z Horní Břízy stáhla žalobu na vraha i léčebnu

Policisté vedou muže (s kapucou přes hlavu), který je z vraždy knihovnice...

Rodina ubodané knihovnice z Horní Břízy na Plzeňsku stáhla civilní žalobu na Vlastislava A., který ženu před třemi...

Najdete na iDNES.cz