Uzavřená univerzitní kavárna Íčko v Sedláčkově ulici v Plzni.

Uzavřená univerzitní kavárna Íčko v Sedláčkově ulici v Plzni. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Plzeňská univerzitní kavárna se opět probudí k životu

  • 1
Po několika měsících se v září opět otevře univerzitní kavárna v Riegrově ulici v Plzni. Původní nájemce vypověděl na jaře smlouvu, univerzita už našla nového. Při výběru kladla důraz na to, aby se kavárna více soustředila na propojení se vzdělávací institucí.

„Chtěli bychom, aby nájemce více spolupracoval s univerzitou, aby se tu například konalo více univerzitních akcí. Prostor nebyl využitý tak, jak by mohl,“ sdělila mluvčí Západočeské univerzity v Plzni Kamila Kolářová a dodala, že z tohoto důvodu se při výběru kladl důraz i na plány nájemce.

Podle Kolářové by měla být kavárna místem, v němž se univerzita bude ve větší míře prezentovat veřejnosti. A to jak formou akcí pro studenty a zaměstnance, tak veřejnými přednáškami, autorskými čteními či akcemi pořádanými ve spolupráci se sousední Galerií Ladislava Sutnara.

Zatím není jasné, kdy kavárna přesně otevře, určitě to však bude nejpozději s začátkem akademického roku, tedy 20. září. „Pokud bude chtít nový nájemce dělat nějaké úpravy, bude si je financovat sám,“ konstatuje Kolářová.

Univerzitní kavárna se otevřela na rohu Riegrovy a Sedláčkovy ulice před třemi lety spolu s informačním a propagačním centrem a Galerií Ladislava Sutnara. Univerzita tehdy do přestavby investovala deset milionů korun.

Zatímco galerie si přesun z Jungmannovy ulice do nových prostor pochvalovala, informační a propagační centrum se s příliš velkým zájmem nesetkalo. „Nové působiště galerii přineslo díky umístění na frekventované pěší zóně v samém kulturním centru města vyšší návštěvnost,“ uvedla Lenka Kodýtková z Fakulty designu a umění a dodala, že počet návštěvníků se mohl navýšit až o pětinu.

Pochvaluje si také sousedství kavárny, kterou galerie využívala během letní školy umění ArtCamp pro přednášky, setkání se zajímavými umělci i doprovodné akce k výstavám. A za další výhodu považuje i možnost spolupráce se sousední studentskou klubovnou Kulturka. Ta vznikla loni na podzim právě v místech nedostatečně využívaného informačního a propagačního centra. Nabízí zázemí nejen studentům a zaměstnancům univerzity, ale i veřejnosti.

„Kulturka se osvědčila, funguje velmi dobře,“ hodnotí Tereza Svášková z Informačního a poradenského centra univerzity, Kulturka je jedním z jeho pracovišť. Dvě zrekonstruované místnosti nabízejí zázemí pro coworking, ale také klubovnu, kde mohou lidé najít zázemí pro práci i odpočinek. „Měsíčně k nám přijde 600 i více lidí, v prosinci, kdy se tu konal Design Market, to bylo více než 800,“ vypočítává Svášková.

V Kulturce se koná řada akcí, zpravidla jich bývá kolem dvou desítek za měsíc, pro veřejnost bývá zhruba třetina. Podle Sváškové se sem chodí často studenti učit, Kulturku jako své útočiště má i řada studentských organizací.