V současnosti studuje na ZČU asi 16 tisíc studentů, škola jich ale potřebuje víc.

V současnosti studuje na ZČU asi 16 tisíc studentů, škola jich ale potřebuje víc. | foto: Martin Polívka, MF DNES

Neberte nám studenty, brání se plzeňská univerzita i hejtman

  • 36
Západočeská univerzita chce víc peněz ze státního rozpočtu, aby mohla přijímat více studentů. Usiluje o to rektorka Ilona Mauritzová i hejtman Plzeňského kraje Milan Chovanec, kteří kvůli tomu oslovili odcházejícího ministra školství.

Západočeská univerzita přijala v posledních dvou letech o desetinu méně studentů. Považuje to za příliš razantní propad oproti ostatním univerzitám v Česku.

Proto rektorka s hejtmanem lobbovali v uplynulých dnech u odcházejícího ministra školství. Ten by měl podle rektorky Ilony Mauritzové směrné číslo, určující kolik studentů bude státní rozpočet v Plzni financovat, zvýšit.

"Ostatním univerzitám ministerstvo směrné číslo snížilo o pět procent, u nás za poslední dva roky šla směrná čísla dolů o deset procent. Bývalé vedení totiž z vlastní vůle o pět procent snížilo počet přijímaných studentů už v roce 2010," vysvětlila Mauritzová.

Připomněla, že v následujícím roce pak přišlo plošné škrtání ze strany ministerstva, rovněž o pět procent, aniž by ministerstvo bralo ohled na to, že v Plzni už k plánovanému snížení došlo rok předtím.

Předchozí ministr Petr Fiala chtěl, aby počty vysokoškoláků výrazně klesly, a to s ohledem na předpokládaný propad studentů, kteří opouštějí střední školy po roce 2012.

Plzeňští ale trvají na tom, že potřebují více studentů než je současných necelých 16 tisíc. "Měl by se brát ohled na to, že jsme velmi úspěšnou univerzitou a příjem na studenty ze státního rozpočtu tvoří jen 40 procent rozpočtu univerzity. Zbytek tvoří peníze z projektů a grantů," popsala Mauritzová složení zhruba dvoumiliardového rozpočtu univerzity.

V boji o zvýšení směrných čísel argumentuje i tím, že univerzita bude potřebovat výzkumné pracovníky, protože buduje nové výzkumné centrum za 1,6 miliardy korun, které by mělo být otevřené do konce roku 2014. .

V Sokolově by mohla být pobočka strojní fakulty ZČU

Na otázku, jestli by nebylo jednodušší omezit výrazně humanitní obory, které vyrábí v kraji dost nezaměstnaných, Mauritzová odpověděla, že to není ta pravá cesta, protože tím by se technické obory nenaplnily, jen by se studenti přelili do jiných krajů, kde by humanitní obory neomezili.

"Proti razantnímu škrtání studentů vystupujeme i proto, že Plzeňský kraj zásobuje vysokoškoláky i Karlovarský kraj. Ten je jediným regionem, který nemá veřejnou vysokou školu," uvedl plzeňský hejtman Milan Chovanec s tím, že v boji pomáhá i karlovarský hejtman.

"Kvůli obrovské nekvalifikovanosti pedagogů v Karlovarském kraji bychom například rádi přijali více studentů, aby se úroveň tamních učitelů zvýšila a aby se zvýšila i kvalita státní maturity," uvedla Mauritzová s tím, že existuje i snaha mít v Sokolově pobočku strojní fakulty ZČU.