Unikátní mechanický betlém, který je jedním z největších svého druhu v ČR, už...

Unikátní mechanický betlém, který je jedním z největších svého druhu v ČR, už několik měsíců nefunguje. Na snímku je Iva Potužáková ze sušického Muzea Šumavy. | foto: Yvetta Chmelová, 5plus2.cz

Řemeslníci se snaží rozpohybovat unikátní betlém, jeho autor už nežije

  • 0
Modeláři, mechanici a elektrikáři se pokoušejí oživit unikátní pohyblivý betlém z Muzea Šumavy v Sušici. Pavel Svoboda, který je jedním jeho autorů, totiž náhle zemřel, aniž by zanechal nějakou dokumentaci, a brzy poté se betlém zastavil. Ředitelka muzea doufá, že před Vánoci už jej lidé opět uvidí v plné kráse.

Betlém vytvořil Sušičan Pavel Svoboda spolu s řezbářem Karlem Tittlem z Velhartic. „Potřebuje docela velké opravy. Bohužel Pavel Svoboda nezanechal žádnou technickou dokumentaci, podle které by bylo možné mechanický betlém opravit. Všechno měl v hlavě, nic v počítači nebo na papíře,“ vysvětluje ředitelka sušického Muzea Šumavy Zdeňka Řezníčková.

Podotkla, že Svoboda se letos chystal na celkovou rekonstrukci mechanismu betlému, ale bohužel už se k ní nedostal.

Proto se v současné době opravou zabývají lidé různých profesí - modeláři, mechanici, elektrikáři a také řezbář Tittl. Společně se snaží vystopovat veškerá zapojení a připravit schéma, které by rekonstrukci usnadnilo a dál sloužilo k údržbě betlému.

Betlém je replikou díla, které se v Sušici beze stopy ztratilo koncem druhé světové války. V muzeu je od roku 2004. Tehdy jej podle dochovaných kreseb a fotografií znovu vytvořili nadšenci v čele právě se Svobodou a Tittlem.

Návštěvníci se na betlém ptají, říká ředitelka

Betlém tvoří na čtyři stovky figur, z nichž se zhruba polovina pohybuje. Jsou osazeny do stylizované krajiny Sušicka a představují tradiční řemesla jako například plavení dřeva, sklářství, sirkařství, pastevectví, hrnčířství, řezbářství, těžba a rýžování zlata, mlynářství nebo krejčovství. Celková plocha betlému přesahuje šestnáct metrů čtverečních.

Postavičky se pohybují díky elektrickému mechanismu, který je dost složitý.  Každý motůrek má odlišný odběr, jiné zatížení a jiný výkon. Pavel Svoboda dokázal vše sladit tak, aby figurky získaly co nejpřirozenější pohyb.

Ředitelka muzea Řezníčková věří, že se povede betlém, který má letos v listopadu desáté výročí zhotovení, dát co nejdříve do provozu. „Věřím, že se v prosinci lidem předvede zase ve své plné kráse. Mrzí nás, že nyní není funkční, protože hodně návštěvníků se na něj ptá,“ podotkla ředitelka.