Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tvrzení ministra berou odpůrci úložiště z Horažďovicka s rezervou

  18:15aktualizováno  18:15
Prohlášení ministra průmyslu, že se stát při hledání místa pro úložiště jaderného odpadu zaměří jen na dvě místa na Vysočině, příliš nenadchl obyvatele Horažďovicka. Chtějí dál pokračovat v boji proti zvažovanému budování úložiště v lokalitě Březový potok.

Ilustrační snímek. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Představitelé dotčených obcí na Horažďovicku zdůrazňují, že ministr Jan Mládek svůj záměr zdůvodnil především tím, že obce ze dvou lokalit na Vysočině nepodaly žaloby proti povolení geologických průzkumů, podle kterých se má místo pro úložiště vybírat (psali jsme zde).

To starostové z Horažďovicka pokládají za pochybné zdůvodnění, zejména když ministrův výrok hned vyvolal u zástupců dotčených obcí odmítavé reakce.

Starosta Pačejova Jan Vavřička se domnívá, že ministrovo prohlášení ukazuje, že stát postupuje bez jasné koncepce.

„Zdůvodnění pro zúžení výběru na dvě lokality mi připadalo hodně slabé. Navíc se starostové tamních obcí začali bouřit. Pro nás je tahle situace především varování. Musíme být ještě víc ve střehu než dosud, protože je vidět, že stát je prostřednictvím svých institucí schopen dělat hrozné veletoče. Jeden ministr něco řekl, ale může přijít další ministr a říct něco jiného,“ prohlásil Jan Vavřička.

Starosta tvrdí, že zástupcům obcí chybí jasná představa státu o nakládání s jaderným odpadem. „Chybí nám speciální zákon pro úložiště, který by řešil postavení obcí v rozhodovacím procesu. Chybí nám také lepší komunikace se zástupci státu o celé problematice,“ sdělil Vavřička.

Starosta Chanovic Petr Klásek je přesvědčen, že po ministrově oznámení si obce, které se stavby úložiště obávají, rozhodně nemohou oddechnout.

„Beru to s velkou rezervou. Vzpomněl jsem si na doby, kdy byl premiérem pan Paroubek. Tehdy se mu zdálo, že úložiště není priorita a vyhlásil, že na tři roky se práce na přípravě pozastavují. Ono tomu tak ale vůbec nebylo. Příslušné sekce na ministerstvu na tom pracovaly dál a Správa úložišť radioaktivního odpadu také pokračovala v práci. Za chvilku přišla nová vláda a všechno bylo jinak,“ říká Petr Klásek.

Ministr Jan Mládek nicméně tvrdil, že tam, kde obce nebudou souhlasit, úložiště jaderného odpadu vzniknout nemůže. „Tak to mělo být od počátku, a ne že řeknou: Když to státní instituce rozhodnou, tak to bude a my se vás ptát nebudeme. Snad se začíná víc brát ohled na názor občanů a samospráv v dotčených lokalitách. Ale nemyslím, že se něco zásadního změní. Spíš očekávám ústup od tohoto názoru,“ sdělil Petr Klásek.

Ministr průmyslu Jan Mládek se chce v posledním červencovém týdnu sejít se zástupci obcí ze všech sedmi dosud vytipovaných oblastí.

Koná se další protestní akce

Klásek upozornil, že šest obcí přímo dotčených na Horažďovicku problematikou plánu na budování úložiště v lokalitě Březový potok, od roku 2003 spolupracuje. „Scházíme se, když je potřeba, a postupujeme společně. Počítám, že se nyní znovu sejdeme a do Prahy pojedeme opět se společným názorem a požadavkem.“

V sobotu 23. července se na Horažďovicku znovu koná tradiční protestní akce zaměřená proti plánu na vybudování úložiště. Start pochodu a cyklojízdy je plánovaný na 13.30 hodin od kulturního domu v Pačejově. Cíl bude v Maňovicích, kde se bude konat zábava.

Starosta Chanovic tvrdí, že aktivita obcí související s úložištěm bude pokračovat. „Zatím sice ministr něco prohlásil, ale vládou schválený postup je pořád stejný. Názor pana ministra neprojednávala. Za měsíc, až bude mít kabinet zasedání, může být všechno jinak,“ konstatoval Klásek.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

Boleslav zničila šesti góly Opavu, Jablonec zaskočil Slavii, vyhrál i Zlín

Ladislav Takács z Mladé Boleslavi se raduje ze své trefy do sítě Opavy.

Tři „obyčejná“ utkání a jeden šlágr. Sobotní program fotbalové ligy měl obvyklou náplň čtyř duelů. Mladá Boleslav si...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

Další z rubriky

Výjimečná plzeňská synagoga zkrásní za 130 milionů korun

Velká synagoga v Plzni.

V Plzni brzy odstartuje oprava Velké synagogy a nedalekého rabínského domu. Dlouho očekávaná rekonstrukce vyjde na...

Starostové chtějí dokončit, co začali. Do voleb půjdeme znovu, říkají

Volební místnost v Osvětimanech na Uherskohradišťsku.

Většina výraznějších osobností, které stojí v čele menších obcí Plzeňského kraje, bude v komunálních volbách obhajovat...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz