Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Babička z Kyjeva změnila názor a podporuje protestující, líčí studentka

  17:27aktualizováno  17:27
Doufám, že tam nebude občanská válka, říká o dění na Ukrajině studentka Mikulášského gymnázia v Plzni Alexandra Umprechtová, která má v zemi zmítané nepokoji většinu příbuzenstva. Nejvíce se bojí o babičku v Kyjevě. Ta nejprve byla proti protestům, postupně ale změnila názor.

Studentka Mikulášského gymnázia v Plzni Alexandra Umprechtová | foto: Jitka Šrámková, MF DNES

Alexandra je po mamince poloviční Ukrajinka a po tatínkovi poloviční Češka. I když žije od dvou let v Česku, na Ukrajině má většinu příbuzenstva.

"Má rodina žije v okrajové části Kyjeva, který se dělí na pravý a levý břeh. Na pravém břehu je Majdan, kde se bojuje. Moji příbuzní bydlí naštěstí za řekou, takže boje je bezprostředně neohrožují," vypráví studentka, která má strach, že se konflikt rozšíří na celou Ukrajinu.

Když se prý dívá na záběry z Ukrajiny, má pocit, že se jedná o arabské jaro. "Ale takto zradikalizovaná Ukrajina není. Bohužel, tento zdramatizovaný obraz vysílaný do celého světa může zemi uškodit a zabránit třeba v přílivu zahraničních investic. A to by byla velká škoda," myslí si Alexandra, která zavzpomínala, jak to ještě před několika měsíci na Majdanu vypadalo, když se tam byla podívat.

"Náměstí vypadalo krásně. Záhony, nové lavičky, kaštanové aleje, mohutné budovy vystavěné ve starém sovětském stylu. Pod místem, kde jsou dnes barikády, je velké nákupní středisko s potravinami, jaké se prodávají v Česku. Na Majdanu jsou proti sobě dvě restaurace McDonald´s. Prostě klasické evropské město," říká studentka, která prý svým popisem chce rozptýlit představy Čechů, že Ukrajina je zaostalá země.

"Teď jen doufám, že tam nebude občanská válka, která by ohrožovala i mé příbuzné, to by nebyla správná cesta," uvedla Alexandra. Chvílemi se nemůže zbavit pocitu, že rebelii na Ukrajině někdo záměrně vyvolává. "Ale nevím, komu by to prospělo," říká.

Studentku prý mrzí i to, jak špatný obraz mají Ukrajinci u většiny Čechů. Podle ní je to dáno tím, že do Čech jezdí za prací jen ti nejchudší ze západní části země, kde jsou nejhorší ekonomické podmínky. A právě ekonomické podmínky jsou podle studentky důvodem, proč protesty propukly v této zaostalejší části.

"V bohatší východní části více napojené na Rusko by podle mého názoru protesty nevznikly," uvedla Alexandra, která bude letos maturovat. Její rodiče se seznámili při univerzitních studiích v Rusku, a když byly dívce dva roky, odstěhovali se do Česka.

Mladí lidé na Ukrajině si myslí, že Evropská unie je spása

Alexandra se prý dnes nejvíce bojí o babičku, která žije na okraji Kyjeva hodinu cesty od Majdanu.

"Ve středu jsem babičce volala, ve čtvrtek jí volala maminka. Říkala, že se bojí, že nevychází, stejně jako její sousedé," uvedla studentka. V babiččině vesnici například úplně chybí čerstvé pečivo a lidé se pro něj bojí jet do centra, kde se bojuje.

Podle studentky byly protesty zpočátku věcí jen úzké skupiny lidí. "Teď mám pocit, že na Ukrajině začala fungovat prorevoluční propaganda, takže i moje babička, která původně říkala, že radikalizace není správnou cestou, začíná sympatizovat s protestujícími," líčí studentka.

Revoluční nálady se spíše obává, protože podle ní může způsobit občanskou válku. "Když protesty začínaly, tak babička říkala, že je to špatné, že z ekonomického hlediska je přínosnější zůstat s Ruskem a že všechny zprávy o nesvobodě jsou nadsazené. Ale teď už je víceméně na straně protestujících, i když je nepodporuje v násilí," popsala studentka.

A jaký názor mají lidé na Ukrajině na Evropskou unii? "Mladí lidé si myslí, že EU je spása, protože například budou moci cestovat bez víz. Ale starší lidé jsou přesvědčení, že je lepší spíše spolupracovat s Ruskem, než být odpadem Evropské unie," líčí studentka.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Další z rubriky

Výjimečná plzeňská synagoga zkrásní za 130 milionů korun

Velká synagoga v Plzni.

V Plzni brzy odstartuje oprava Velké synagogy a nedalekého rabínského domu. Dlouho očekávaná rekonstrukce vyjde na...

Po odporu lidí se mírní plán kácení stromů na Jiráskově náměstí v Plzni

Vizualizace plánované obnovy Jiráskova náměstí v Plzni

Méně pokácených stromů, větší plocha trávníku a víc nově vysazených stromů. To je podstata nově upraveného plánu pro...

Starostové chtějí dokončit, co začali. Do voleb půjdeme znovu, říkají

Volební místnost v Osvětimanech na Uherskohradišťsku.

Většina výraznějších osobností, které stojí v čele menších obcí Plzeňského kraje, bude v komunálních volbách obhajovat...

Najdete na iDNES.cz