Učitel Patrik John působí v 54. Mateřské škole v Plzni.

Učitel Patrik John působí v 54. Mateřské škole v Plzni. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Učitel ve školce? Děti ve třídě jsou samostatnější a víc poslouchají

  • 22
„Fialová“ třída 54. Mateřské školy v Plzni je jiná než ostatní. Děti tam totiž vede muž, učitel Patrik John. Měl sice v plánu vyučovat na střední škole, ale osud ho zavál mezi předškoláky.

Když Patrik John nemohl nastoupit na vysokou, šel učit do školky. Byl přesvědčen, že dočasně. Předškoláci mu ale natolik přirostli k srdci, že u nich už zůstal. „Stačí je brát jako sobě rovné, o ničem jiném to prakticky není,“ je přesvědčen John.

Své svěřence se snaží vést k maximální samostatnosti, například je neobléká. „Ne, že by děti nemohly přijít a poprosit o pomoc, vždy to ale nejdřív zkoušejí samy. Jsou naučené si více říkat o to, co potřebují,“ zamýšlí se Johnova kolegyně Zuzana Setunská.

Původně pracovala ve třídě s ženou a je si vědoma toho, že styl práce byl odlišný. „Ženy jednají instinktivně jako matky,“ míní Setunská.

V okamžiku, kdy jsou ve třídě muž a žena dohromady, vzájemně se podle ní doplňují. „Je to výhoda, tvoříme tím vlastně takové rodinné prostředí,“ souhlasí s ní jednoznačně John.

Učitel vyleze na strom a hází po dětech šišky, to žena neudělá

A upozorňuje na další důležitý faktor - řada dětí žije jen s matkou a mužský element jim v životě chybí. „Je pravda, že za mnou chodí jinak než za kolegyní. A víc mě taky poslouchají,“ je si vědom John.

Všiml si, že zprvu jej rodiče přijímali opatrně. Chlap ve školce? Vždyť je to ženské povolání, četl v jejich výrazech. „Dcera 1. září do školky nechtěla, měla z pana učitele strach. Den nato už ve školce chtěla zůstat přes noc,“ směje se jedna z maminek Petra Pachová.

V čem vidí hlavní rozdíl mezi mužským a ženským přístupem k dětem? „Když jdou na procházku, pan učitel vyleze na strom a hází po nich šišky. Žena prostě řeší úplně jiné věci než muž,“ krčí rameny a nemůže si to vynachválit. Podle ní je velká škoda, že mužů učitelů není víc.

I další maminka Renata Kochtová učitele chválí. „Syn o něm doma často vypráví. Sama je ráda, že třídu má na starost smíšená dvojice. „Je fajn, že přijde víc do kontaktu s mužským prvkem. Táta přece jen chodí do práce,“ říká.