Ubytovny NP Šumava nabídnou pokoje nenáročným hostům. Kuchyňky a sociální

Ubytovny NP Šumava nabídnou pokoje nenáročným hostům. Kuchyňky a sociální zařízení jsou tu společné. Chaty ale nabízejí výhled do srdce šumavské přírody. | foto: NP Šumava

Šumavský park chce využít své ubytovny, pokoje nabídne turistům

  • 1
Nenároční turisté budou mít na Šumavě novou možnost ubytování. Správa národního parku jim nabídne své ubytovny, které byly dosud ztrátové. Do objektů nyní nakupuje nový nábytek a opravuje sociální zařízení. Turisté by mohli ubytovny začít plně využívat do konce léta.

"Ubytování ve čtyřlůžkových pokojích na Kvildě. Kuchyňka a sociální zařízení společné. Výhled do malebné šumavské přírody."  Tak nějak by mohla v budoucnu vypadat nabídka Národního parku Šumava.

"Národní park Šumava je území, které ročně navštěvuje více než milion turistů. A provoz našich ubytoven je ztrátový?! S tím se neumím a nechci smířit. Správa národního parku se musí chovat jako každý jiný ekonomický subjekt, to mimo jiné znamená do svého majetku investovat a pak ho dle možností smysluplně využívat, aby se vložené investice vracely," řekl ředitel Národního parku Šumava Jiří Mánek.

Ubytovny

Borová Lada, Rokyta, Kvilda, Kašperské Hory, Dobrá, Hartmanice. Jelení Vrchy, České Žleby, Rejštejn

Národnímu parku patří devět ubytoven, všechny mají standardní vybavení a mohou si najít svého nenáročného klienta, kterému nevadí společná kuchyňka nebo společné sociální zařízení.

"Naše ubytovny nejsou komfortní hotely, ale bezesporu mohou mít své stálé hosty. Myslím, že právě nenáročný klient je ten, který do národního parku jezdí, aby si užil zdejší jedinečnou a unikátní přírodu," říká náměstek ředitele odpovědný za práci s veřejností Tomáš Fait.

Systém provozu ubytoven byl doposud podle mluvčího Národního parku Šumava Pavla Pechouška nastaven neekonomicky.

Pronajímání pokojů bylo v některých ubytovnách dlouhodobě ztrátové a to i v lukrativních místech, jako je Kvilda nebo Jelení Vrchy. Ztráty v některých ubytovnách byly vzhledem k množství turistů, kteří na Šumavu jezdí neuvěřitelné. Pohybovaly se od 200 do 600 tisíc korun ročně.  

Na základě starých pravidel mohla být hostovi zrušena rezervace i pár dní před příjezdem. Důvodem bylo například to, že přednost dostal přespolní dělník, který měl pracovat v lese.

Pokoj si zájemci zarezervují on-line

Správa parku podle Pechouška bezplatně pronajímala pokoje dělníkům v lese, kteří sem za prací dojížděli i z druhého konce republiky.

"Správa parku tím pro práci v lese snižovala konkurenceschopnost místních lidí. To je další důvod, pro který v dříve nastaveném režimu nechceme pokračovat," říká ředitel Mánek, který zaměstnávání místních lidí podporuje.

V šesti ubytovnách z devíti už nebude fungovat dosavadní slevový systém, zachovaný ale zůstane v Kašperských Horách, ve Vimperku a také v Českých Žlebech.

"Musíme mít prostor pro ubytování našich partnerů, jako jsou vědci nebo studenti vysokých škol. Ti budou mít možnost ubytování se slevou i nadále ve Vimperku a v Kašperských Horách. Do národního parku jezdí také hojně i školy za výukou. I těmto skupinám chceme samozřejmě vyjít vstříc a to konkrétně v ubytovně v Českých Žlebech. Tam mohou naši nabídku nadále využívat pro své žáky v rámci environmentálního vzdělávání, které máme na dlouhodobě velmi vysoké úrovni," uvedl Pechoušek.

Správa parku nyní dovybavuje ubytovny, v nichž je třeba vyměnit například nabytek a opravuje sociální zařízení.  

"V některých ubytovnách se o tyto věci nikdo nestaral patnáct let," uvádí ekonomický náměstek ředitele NP Šumava Jiří Kvapil. 

Nabídku ubytování pak najdou turisté i s fotografiemi na webu npsumava.cz. Zájemci si zde vše prohlédnou a pokoj si budou moci zarezervovat on-line. Tento systém by měl začít fungovat ještě do konce léta.