Hejtmanství posílá peníze na strážníky, zaměří se na průmyslové zóny

  9:59aktualizováno  9:59
Plzeňský kraj posílá první milion na posílení bezpečnosti a pořádku u průmyslových zón. Chybí ale strážníci. Zástupci obcí varují, že až přijde krize a propouštění, situace se ještě horší.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Karel Pešek, MAFRA

Hejtmanství se tak snaží zmírňovat problémy, které souvisí zejména s přílivem zahraničních agenturních dělníků do regionů. Narušování pořádku se týká především míst, kde jsou ubytovny.

Na současný nápor nových obyvatel v dotčených oblastech není kromě nabídky výdělku připraveno téměř nic od počtu strážníků po zabezpečení lékařské péče.

Hejtmanství proto letos přišlo s dotačním programem, který v oblastech, kde jsou potíže, nabízí obcím dotace na zajištění strážníků. Zastupitelé kraje proto rozhodli, že pošlou půl milionu do Kostelce na Tachovsku a půl milionu do Kladrub. Tam měli podle původních plánů pomoci strážníci za Stříbra.

V dohledné době však zřejmě nepomohou. Samotné Stříbro jich má teď málo. Přitom ve městě a okolí žijí tisíce lidí, kteří přijeli za prací.

Místostarosta Stříbra a zastupitel kraje Martin Záhoř prohlásil, že očekával, že v programu na posílení bezpečnosti v okolí průmyslových zón bude víc peněz. Domnívá se, že celkově vyhrazené tři miliony nic neřeší.

„Pět set tisíc na rok nepokryje náklady ani na jednoho strážníka,“ řekl. Záhoř upozornil, že v dotčených obcích by měli sloužit alespoň dva strážníci. A připomenul, že nyní Stříbro nemůže strážníky posílat jinam.

„Nemáme třináct městských policistů, máme jich sedm. Těžko je můžeme půjčovat do Kostelce a Kladrub,“ konstatoval. Zdůraznil, že samo Stříbro musí řešit problém s tisícovkami lidí na ubytovnách.

Náměstek: Je třeba se připravit na problémy, až přijde krize

Náměstek hejtmana Ivo Grüner z ČSSD uvedl, že v posilování bezpečnosti obce a kraj dělají to, o co by se měl starat stát. „Ale je třeba se připravit na vetší problémy, až přijde krize,“ uvedl Grüner.

Starosta Kostelce František Trhlík tvrdil, že v průmyslových zónách u dálnice D5 pracují lidé z celého kraje. Trhlík upozorňoval, že policie nemá dost lidí, stejně jako městská policie ve Stříbře.

„Strážníci mají nástupní plat 12,5 tisíce. To je ostuda,“ sdělil. Skutečnost, že v Kostelci a Kladrubech nebudou moci využít strážníky ze Stříbra, chce Trhlík vyřešit vytvořením nové společné služebny pro obce.

„Berme to i jako preventivní záležitost. Problémy ještě přijdou. Pojďte nám pomoci je řešit,“ apeloval na vedení hejtmanství. Martin Záhoř řekl, že pokud firmy v průmyslových zónách začnou za čas propouštět, mohou být potíže výrazné a připravenost na ně velmi malá.

Kvůli velkému počtu agenturních dělníků je situace už nyní riziková

„Pokud přijde krize, tak nás to dožene,“ uvedl. Záhoř se domnívá, že pak bude obtížné udržet v dotčených oblastech sociální smír.

Zastupitel Václav Votava ze Stříbra považuje situaci v oblastech průmyslových zón už nyní za rizikovou právě kvůli vysokému počtu agenturních pracovníků.

„Porušování pořádku a drobná kriminalita se nabalují právě na tyto lidi,“ konstatoval. Tvrdil, že bude prosazovat, aby peněz na bezpečnost bylo v krajském programu víc.

Hejtman Josef Bernard z ČSSD upozornil, že krajský program na posilování bezpečnosti v oblastech u průmyslových zón je v Česku unikátní.

„A je pravda, že pokud takto pomáháme obcím, suplujeme stát. V programu určitě pokračovat budeme. Kraj obce na holičkách nenechá,“ prohlásil Josef Bernard.Nejčtenější

Sparta je novým lídrem, Vary střílely v Pardubicích, slaví i Plzeň

Hokejisté pražské Sparty porazili brněnskou Kometu.

Hokejová Tipsport extraliga má nového lídra. Je jím pražská Sparta, která na vlastním ledě před 15 tisíci fanoušky...

Bohemians - Plzeň 2:2, domácí dvakrát vedli, v závěru bod ubránili

Roman Procházka (vlevo) z Plzně a David Bartek z Bohemians v souboji o míč.

Plzeňští fotbalisté se minimálně na 47 hodin probojovali do čela tabulky, ale výsledek v předehrávce 12. kola Fortuna...Auto při předjíždění srazilo dítě do příkopu, ani jeden řidič nezastavil

Ilustrační snímek

Policisté hledají řidiče dvou vozidel, kteří se o víkendu předjížděli na silnici mezi Horažďovicemi a...

Soud poslal do vazby drogového bosse, který chtěl zastřelit partnerku

Třiačtyřicetiletého Alberta A., který se ve čtvrtek pokusil v Rokycanech...

Třiačtyřicetiletého Alberta A., který se ve čtvrtek pokusil v Rokycanech zastřelit svou partnerku, poslal okresní soud...

Mafián chtěl popravit ženu před zraky syna, policisté navrhli vazbu

Policisté zadrželi cizince v Plzni na Lochotíně.

Policisté dopadli pachatele, který chladnokrevně střelil svou přítelkyni do hlavy. Podle zjištěných informací šlo o...

Další z rubriky

Mafián chtěl popravit ženu před zraky syna, policisté navrhli vazbu

Policisté zadrželi cizince v Plzni na Lochotíně.

Policisté dopadli pachatele, který chladnokrevně střelil svou přítelkyni do hlavy. Podle zjištěných informací šlo o...

Zloděj v nemocnici okradl pacienta po amputaci nohy, chytili ho sanitáři

Policie zasahovala ve střešovické nemocnici proti muži, který ohrožoval...

Obětí zloděje se stal o víkendu muž hospitalizovaný po těžké operaci v plzeňské fakultní nemocnici. Protože po amputaci...

Policie vyšetřuje týrání zvířat ve Zbůchu, veterinářka musela utratit koně

Koňský výběh ve Zbůchu u Plzně, veterinářka musela o víkendu utratit...

Policie vyšetřuje týrání zvířat v soukromém areálu ve Zbůchu na Plzeňsku. Ustájení koně neměli podle místních krmení a...

Najdete na iDNES.cz