Hejtmanství posílá peníze na strážníky, zaměří se na průmyslové zóny

  9:59aktualizováno  9:59
Plzeňský kraj posílá první milion na posílení bezpečnosti a pořádku u průmyslových zón. Chybí ale strážníci. Zástupci obcí varují, že až přijde krize a propouštění, situace se ještě horší.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Karel Pešek, MAFRA

Hejtmanství se tak snaží zmírňovat problémy, které souvisí zejména s přílivem zahraničních agenturních dělníků do regionů. Narušování pořádku se týká především míst, kde jsou ubytovny.

Na současný nápor nových obyvatel v dotčených oblastech není kromě nabídky výdělku připraveno téměř nic od počtu strážníků po zabezpečení lékařské péče.

Hejtmanství proto letos přišlo s dotačním programem, který v oblastech, kde jsou potíže, nabízí obcím dotace na zajištění strážníků. Zastupitelé kraje proto rozhodli, že pošlou půl milionu do Kostelce na Tachovsku a půl milionu do Kladrub. Tam měli podle původních plánů pomoci strážníci za Stříbra.

V dohledné době však zřejmě nepomohou. Samotné Stříbro jich má teď málo. Přitom ve městě a okolí žijí tisíce lidí, kteří přijeli za prací.

Místostarosta Stříbra a zastupitel kraje Martin Záhoř prohlásil, že očekával, že v programu na posílení bezpečnosti v okolí průmyslových zón bude víc peněz. Domnívá se, že celkově vyhrazené tři miliony nic neřeší.

„Pět set tisíc na rok nepokryje náklady ani na jednoho strážníka,“ řekl. Záhoř upozornil, že v dotčených obcích by měli sloužit alespoň dva strážníci. A připomenul, že nyní Stříbro nemůže strážníky posílat jinam.

„Nemáme třináct městských policistů, máme jich sedm. Těžko je můžeme půjčovat do Kostelce a Kladrub,“ konstatoval. Zdůraznil, že samo Stříbro musí řešit problém s tisícovkami lidí na ubytovnách.

Náměstek: Je třeba se připravit na problémy, až přijde krize

Náměstek hejtmana Ivo Grüner z ČSSD uvedl, že v posilování bezpečnosti obce a kraj dělají to, o co by se měl starat stát. „Ale je třeba se připravit na vetší problémy, až přijde krize,“ uvedl Grüner.

Starosta Kostelce František Trhlík tvrdil, že v průmyslových zónách u dálnice D5 pracují lidé z celého kraje. Trhlík upozorňoval, že policie nemá dost lidí, stejně jako městská policie ve Stříbře.

„Strážníci mají nástupní plat 12,5 tisíce. To je ostuda,“ sdělil. Skutečnost, že v Kostelci a Kladrubech nebudou moci využít strážníky ze Stříbra, chce Trhlík vyřešit vytvořením nové společné služebny pro obce.

„Berme to i jako preventivní záležitost. Problémy ještě přijdou. Pojďte nám pomoci je řešit,“ apeloval na vedení hejtmanství. Martin Záhoř řekl, že pokud firmy v průmyslových zónách začnou za čas propouštět, mohou být potíže výrazné a připravenost na ně velmi malá.

Kvůli velkému počtu agenturních dělníků je situace už nyní riziková

„Pokud přijde krize, tak nás to dožene,“ uvedl. Záhoř se domnívá, že pak bude obtížné udržet v dotčených oblastech sociální smír.

Zastupitel Václav Votava ze Stříbra považuje situaci v oblastech průmyslových zón už nyní za rizikovou právě kvůli vysokému počtu agenturních pracovníků.

„Porušování pořádku a drobná kriminalita se nabalují právě na tyto lidi,“ konstatoval. Tvrdil, že bude prosazovat, aby peněz na bezpečnost bylo v krajském programu víc.

Hejtman Josef Bernard z ČSSD upozornil, že krajský program na posilování bezpečnosti v oblastech u průmyslových zón je v Česku unikátní.

„A je pravda, že pokud takto pomáháme obcím, suplujeme stát. V programu určitě pokračovat budeme. Kraj obce na holičkách nenechá,“ prohlásil Josef Bernard.

Nejčtenější

Plzeň - AS Řím 2:1, poháry na jaře budou, zajistil je gól Chorého

Plzeňský kouč Pavel Vrba se svými svěřenci slaví před kotlem fanouškům výhru na...

Výborný týmový výkon a vítězství nad loňským semifinalistou Ligy mistrů. Fotbalisté Plzně na domácím hřišti porazili AS...

Přes tři čtvrtě miliardy v kase. Plzeň v Lize mistrů vydělala obří sumu

Plzeňští fotbalisté prožívají velkou radost, právě porazili v Lize mistrů AS...

Přibližně 800 milionů korun vydělala fotbalová Plzeň díky podzimnímu účinkování v Lize mistrů. Je to přibližně o dvě...

Plzeň poslal do semifinále Ligy mistrů Kovář, Kometa po debaklu končí

Plzeňští hokejisté se radují z postupu přes Skellefteu.

Hokejová Plzeň si zahraje semifinále Ligy mistrů. Proti švédské Skelleftee uspěla 2:1 po nájezdech, když ji do...

Policisté v Plzni vyšetřují vraždu mladíka, podezřelého zadrželi

Policie v Plzni vyšetřuje vraždu sedmnáctiletého muže. (9. prosince 2018)

V sobotu krátce před jedenáctou hodinou večer vyjížděli plzeňští policisté k vraždě. Tragédie se stala na Jižním...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Další z rubriky

Z Plzně povede cyklostezka do Českého lesa, skončí na přechodu Železná

(ilustrační foto)

Zhruba za pět let by se cyklisté mohli pohodlně dostat z Plzně až k německé hranici. Nová cyklostezka by měla vést mimo...

Prchal před policisty a několikrát na ně najížděl, dostal tři roky vězení

Řidič zajel do slepé uličky a policisté za ním vyběhli, aby ho zastavili

Tři roky vězení a zákaz řízení na čtyři. Tak zní verdikt Okresního soudu v Klatovech nad osmapadesátiletým recidivistou...

Hasiči u Plzně vyprostili kombajn, který sjel do zasněženého příkopu

Hasiči vyprošťovali u Losiné kombajn, který sjel do zasněženého příkopu. (13....

Kuriózní zásah si připsali plzeňští hasiči. Na silnici mezi Losinou a Starým Plzencem pomáhali šoférovi kombajnu, jehož...

Najdete na iDNES.cz