Před napuštěním jezírka ve sportovním areálu České údolí našli archeologové doklady po osídlení z doby laténské.

Před napuštěním jezírka ve sportovním areálu České údolí našli archeologové doklady po osídlení z doby laténské. | foto: Daniel Beran, MAFRA

U borské přehrady v Plzni se našly pozůstatky po Keltech a Germánech

  • 0
Velmi vzácné nálezy objevili archeologové při průzkumu v okolí přehrady České údolí na okraji Plzně. U nově postaveného umělého jezírka, které je součástí zdejšího sportovního areálu, tu narazili na pozůstatky osídlení z doby, kdy tu žili Keltové a Germáni.

Zbytky keramiky, kovové i bronzové spony, náramek nebo železné skoby a hřebíky používané k budování obydlí našli odborníci na místě, kde u borské přehrady stál tobogán a na jehož místě nyní vzniklo jezírko.

Laténská a římská doba

Doba laténská představuje období mezi čtvrtým až prvním stoletím před naším letopočtem. Jako dobu římskou označujeme epochu zahrnující druhé až čtvrté století našeho letopočtu.

Navíc zde odborníci nalezli dva půdorysy zahloubených chat, jedné z doby laténské, kdy na našem území žili Keltové, a jedné z období římského, kdy se zde usadili Germáni.

Na místě archeologové objevili i zbytky výrobních objektů včetně jedné až dvou pecí, které se mohly podle archeologa Západočeského muzea v Plzni Milana Metličky používat například k sušení obilí.

Vzácné nálezy zatím veřejnost vidět nemůže, protože se archeologové ještě nedostali k vytřídění a zpracování. Kovové nálezy už zpracovala laboratoř, odborníci provedli konzervaci kovových předmětů, keramika na tento zásah zatím čeká.

Podle slov Metličky by vědci měli vše zpracovat do tří let, do kdy musí být i muzejně zaevidované. "Až pak můžeme odhadovat, co se na tomto území v minulosti přesně dělo," zdůraznil archeolog.

U přehrady byli i hledači pokladů

A proč se odborníci vrhli právě na oblast pod jezírkem kousek od břehů přehradní nádrže? "V roce 1988 se zde prováděly výkopy pro kabely a poprvé se našly zbytky z laténského období. O deset let později sem nastoupili takzvaní hledači pokladů s detektory kovů a našli dvě římské mince. Proto vznikl návrh prozkoumat právě toto místo," vysvětlil Metlička.

Nálezy od přehrady se podle odborníků dají významem přirovnat k objevům z neolitického období, které archeologové učinili v plzeňské části Křimice. Zde před lety narazili na nejrozsáhlejší naleziště z tohoto období v Čechách.

Obdobně zajímavé nálezy poslední doby pocházejí z průzkumu před stavbou obchodního centra Olympia v Plzni-Černicích či z Rokycan a okolí.