Principál cirkusu Jaromír Joo se v Plzni procházel se dvěma tygry. Na vodítku

Principál cirkusu Jaromír Joo se v Plzni procházel se dvěma tygry. Na vodítku měl dospělou samici a dvouměsíční mládě - tygříka Michala. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Lidé v centru Plzně si hladili dvouměsíčního tygříka

  • 8
Dva živé tygry ussurijské potkávali dopoledne lidé na Americké třídě v centru Plzně. Chlupáči neutekli ze zoo, ale byli tu na procházce se svým páníčkem - principálem cirkusu Jo - Joo, který ve městě hostuje do 2. června.

Principál Jaromír Joo vzal do města malého dvouměsíčního tygříka Michala a také dospělou tygří samici. A tahle vycházka vzbudila na křižovatce U Práce velký poprask. Nadšené byly nejen děti, ale i dospělí. Všichni si chtěli hlavně malého tygříka vyfotit nebo si ho pohladit.

Jaromír Joo se svými společníky prošel Americkou třídou až k vlakovému nádraží a pak se trojice vrátila do cirkusu Jo-Joo, který až do 2. června sídlí U Ježíška.

Malý tygřík ussurijský se sice narodil ještě před příjezdem cirkusu do Plzně, ale jméno získal právě tady. Při slavnostním křtu dostal jméno Michal, za kmotry mu totiž šli známí plzeňští moderátoři Michal a Petr Jančaříkovi.

"Kromě tygříka, kterému jsou teď dva měsíce, se nám narodila i lama, opičky, krajta mřížkovaná je teď na vejcích,“ vypočítává přírůstky zvěřince principál.

Šelmy ovšem hrají prim. Za poslední tři roky odchoval Jaromír Joo devatenáct tygrů. Čím to je, že o mláďata tu není nouze?

"Jsem přesvědčený o tom, že zvíře žijící v zajetí se nesmí nudit. Musíte s ním chodit na procházku, věnovat se mu.  S tygry spím několikrát týdně v kleci, povídám si s nimi, předčítám jim. Já vím, že to může někomu připadat jako bláznovství. Ale já si čtu u tygrů polohlasem svoje oblíbené knihy, je to ohromně zklidní. Je to baví a mě taky. Historie, konkrétně zločiny komunismu a holokaust, to je můj koníček. Šelmy, to je můj život. A tak obojí propojuji,“ říká Jaromír Joo.

Dojít k takovému modelu neumí každý, ačkoliv principál tvrdí, že je to vlastně jednoduché, jen je třeba vcítit se do pocitů zvířete.

Jakmile se ovšem narodí tygři, začíná kolotoč. "Malému tygrovi musíte každé dvě hodiny dát napít, masírovat mu bříško a takhle to trvá zhruba dva a půl měsíce. Teď máme jednoho, ale vezměte si, že jsme jich měli najednou sedm a před několika lety devět! To se o ně pak starala celá rodina. Manželka, dcera, snacha. Vztah, který si takhle se zvířetem utvoříte, pak přetrvává,“ vysvětlil Jaromír Joo.