Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Náklad pro obří letoun vyrazí z Plzně do Prahy, váží 117 tun

  13:10aktualizováno  13:10
Mimořádná logistická operace začala dopoledne v Plzni. V areálu firmy Brush Sem jeřáb naložil na speciální tahač generátor o hmotnosti zhruba 117 tun, který se večer vydá po dálnici na cestu do Prahy. Odtud poletí největším letadlem světa do Austrálie.

Nakládání generátoru začalo v devět hodin dopoledne. Tahač nacouval do haly a jeřáb zařízení zabalené do speciální plachty zvedl a umístil na podvalník.

VIDEO: Obří An-225 přistál v Praze

Poté technici sundali vázací lana, generátor připevnili pomocí řetězů a na závěr aktivovali nárazový senzor, který zaznamená otřesy zařízení po dobu cesty.

Generátor si v Plzni objednala australská společnost Worsley Alumina, která se zabývá těžbou a zpracováním bauxitové rudy. Pro společnost Brush Sem to byl kontrakt za desítky milionů korun. Zajímavostí je, že toto zařízení musela firma vyrobit urychleně.

„Důvod byl ten, že zákazníkovi se generátor porouchal a urychleně potřebuje nový. Takže tento generátor jsme vyrobili rychle během asi dvaceti týdnů. Proto se také přepravuje letecky a ne lodí, jak bývá obvyklé u takto rozměrných zařízení,“ řekl ředitel závodu Petr Prokop.

Turbogenerátor

  • Hmotnost: 117 tun
  • Délka: 8,8 metru
  • Šířka: přes 3,5 metru
  • Výška: téměř 3,2 metru

Přepravu zařízení z Plzně až do západoaustralského Perthu zajišťuje společnost DB Schenker, která se musela mimo jiné vypořádat i s tím, že generátor není možné v letadle přepravovat v celodřevěném obalu s konstrukčními prvky, jež by umožnily manipulaci s nákladem, jak bývá obvyklé, když se zásilky takové hmotnosti posílají po moři.

„Ochranný dřevěný obal nepadá v úvahu, veliký generátor je přikryt speciální plachtou, a aby ho bylo možné v útrobách letounu bezpečně uchytit, bylo nutné po dohodě s leteckou společností, která je odpovědná za řádné upevnění nákladu, na generátor navařit šestatřicet fixačních bodů,“ popsal manažer nadrozměrných přeprav Pavel Trnka z DB Schenker.

Nakládání generátoru

Speciální několikanápravová souprava s generátorem vyrazí na cestu na pražské Letiště Václava Havla v úterý večer, tedy v době, kdy je na dálnici D5 snížený provoz.

Transportu budou asistovat vozidla přepravce i policejní doprovod, který na obtížných úsecích odkloní či zastaví dopravu.

Ve středu ráno dorazí tahač na Ruzyni, kde se bude generátor za asistence dvou jeřábů nakládat do letounu Antonov An-225 Mrija. Manipulaci usnadní také čtyřicet metrů dlouhá rampa, po níž se bude náklad posouvat do útrob letadla.

Obří stroj už v úterý dopoledne přistál v Praze (více o tom čtěte zde).

Autoři: ,


Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Rychlost byla fatální. Zemřelý řidič měl na tachometru víc než 160

Tragická nehoda mezi Kralovicemi a Plasy, řidič osobního vozu srážku nepřežil.

Policisté odložili vyšetřování loňské tragické nehody, při které se osobní auto „zapíchlo“ do motoru kamionu na silnici...Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...

VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

V armádě byl teprve tři roky. Na své první misi přišel Patrik o život

V kapli v Mokrouších na Plzeňsku je pod křížem pietní místo připomínající oběť...

Čtyřiadvacetiletý desátník Patrik Štěpánek z Mokroušů na Plzeňsku odjel v polovině dubna na svoji první vojenskou misi...

Další z rubriky

Plzeňský hejtman Bernard má problém, nepodal včas majetkové přiznání

Josef Bernard přichází do sídla krajské ČSSD v Houškově ulici v Plzni na...

Do konfliktu se zákonem o střetu zájmů se dostal hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard (ČSSD). Do poloviny roku totiž...

Výjimečná plzeňská synagoga zkrásní za 130 milionů korun

Velká synagoga v Plzni.

V Plzni brzy odstartuje oprava Velké synagogy a nedalekého rabínského domu. Dlouho očekávaná rekonstrukce vyjde na...

Sucho ohrožuje nově vysázené stromy, starým se zase lámou celé větve

Lobezský park v Plzni před revitalizací. (17. října 2016)

Mladé nedávno zasazené stromy jsou v Plzni v důsledku letošního horkého a suchého léta nejohroženější součástí městské...

Najdete na iDNES.cz