Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Razicí štít se stěhuje, na podzim nakousne druhý tubus tunelu

  5:10aktualizováno  5:10
Razicí štít, který nedávno na okraji Plzně dokončil jižní tubus nového železničního tunelu, začali stavbaři rozebírat a stěhovat zpět ke kyšickému portálu. Tam stroj na podzim začne razit druhý, severní tubus.

Přestěhování razicího štítu je poměrně složitá operace. Samotnou hlavu stroje dělníci rozdělí na dvě části a převezou ke kyšickému portálu na kamionu, tam vše zase sestaví a svaří. Rozebírat na kusy budou i jedenáct metrů dlouhý předek stroje.

Zadní část zařízení, která není tak rozměrná jako razicí hlava, pak technici protáhnou ke kyšickému portálu zpět tunelem. Po kompletní kontrole a opravě opotřebovaných dílů bude kolos na podzim připravený zahájit ražbu severní tunelové roury.

Na rozebírání stroje u plzeňského portálu se stavbaři chystali už od dokončení jižního tubusu a před několika dny začali s demontáží hlavy. Nejprve z ní odmontovali všech pětapadesát řezných nástrojů. Zatímco při zahájení ražby byla natřená na červeno, po více než čtyřech kilometrech práce v podzemí není po původní barvě ani památky.

Ve středu ráno technici mohli také odstranit už odříznutou část razicí hlavy, kterou do té chvíle ještě jistily na místě držáky a také jeřáb. Pak technici pomocí hydraulického zvedáku začali obě části hlavy od sebe oddalovat.

Rozebírání razicího štítu

„Nespěchej. Pomalu. Kontrolujte, jestli je pohyb na všech stranách stejný,“ neslo se lešením, když jeden z mužů začal pumpovat. Než odříznutou část zvedl jeřáb do vzduchu, technici museli ještě na dvou místech použít autogen.

Stejně jako při samotné ražbě i při rozebírání hlavy asistovali specialisté z německé firmy Herrenknecht, která štít vyrobila.

„Razicí hlava má průměr skoro deset metrů, tunelem bychom ji zpátky ke kyšickému portálu už nedostali. Proto ji dělíme na dvě části a postupně po cestách převezeme zpátky ke kyšickému portálu,“ vysvětlil stavbyvedoucí Petr Hybský.

Jižní tubus nejdelšího železničního tunelu v České republice prorazil štít pojmenovaný Viktorie po více než 500 dnech práce letos 11. června, tehdy se na staveništi také konal den otevřených dveří (psali jsme zde).

Stroj funguje tak, že po každých dvou metrech vyhloubeného tunelu zastaví a ze sedmi betonových segmentů vyskládá kruhový prstenec definitivních stěn.

V nitru už vyraženého jižního tubusu technici právě rozebírají pásy pro dopravu rubaniny z podzemí na povrch i všechna technologická vedení, jež v potřebovali při ražbě.

Na kyšickou stranu pak postupně protáhnou i všechny „vagonky“, které jsou součástí 110 metrů dlouhého stroje a byly připojené za razicí částí štítu.

Autor:Nejčtenější

Plzeň - Sporting 2:1, šanci na postup sebral gól z rohu v prodloužení

Plzeňský brankář Aleš Hruška se ohlíží za hlavičkou Battaglii (vpravo) ze...

Plzeňští fotbalisté se statečně prali o postup mezi nejlepších osm mužstev Evropské ligy. V osmifinálové odvetě vyhráli...

Zemřel mistr světa ve střelbě, tělo leželo u zahrádkářské kolonie

V bytě v Brně-Králově Poli našla policie výbušninu. Na místě jsou i hasiči....

V devětačtyřiceti letech zemřel bývalý mistr světa v praktické střelbě Pavel Jasanský. Jeho tělo leželo u zahrádkářské...Oslnilo mě slunce, hájí se řidič. Za smrt dvou dětí dostal podmínku

Čtyřiadvacetiletý Patrik H. je obžalovaný z usmrcení z nedbalosti. Hrozí mu až...

Čtyřiadvacetiletý Patrik H., který podle obžaloby autem srazil v červnu v centru Plzně na přechodu pro chodce dva...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

PONEDĚLNÍK: Hapalova pomoc, totální Slavia, bavič Petržela a (ne)fér video

Sparťanský trenér Pavel Hapal

Sedím s Pavlem Hapalem v hotelovém salonku a vykládá mi plán, jak pomoci olomouckému fotbalu. Slavný odchovanec klubu...

Další z rubriky

Na Šumavě se zranila malá lyžařka, do nemocnice ji přepravil vrtulník

Plzeňská letecká záchranná služba.

Desetiletá dívka se po poledni zranila na sjezdovce Samoty v Železné Rudě na Klatovsku. Podle horské služby upadla při...

Lidé z ghetta na Tachovsku mají desítky exekucí, práci ale nehledají

Obyvatelé Starého Sedliště na Tachovsku patří mezi obce s největším počtem...

Obyvatelé Starého Sedliště na Tachovsku mají z celého kraje nejvíc exekucí. V obci má 358 obyvatel celkem 2 071...

Trolejbusů na baterie bude jezdit víc. Jsou tiché a nepřehřívají se

Nové trolejbusy pohání v místech bez trolejí energie z baterií. (13. února 2017)

Letkov a černická nákupní zóna nemusejí zůstat jedinými oblastmi Plzně, do kterých zajíždějí trolejbusy poháněné...

bazar-sport-kola
bazar-sport-kola

Sportovní výbavu levněji? Na našem bazárku ano.

Najdete na iDNES.cz