Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Razicí štít se stěhuje, na podzim nakousne druhý tubus tunelu

  5:10aktualizováno  5:10
Razicí štít, který nedávno na okraji Plzně dokončil jižní tubus nového železničního tunelu, začali stavbaři rozebírat a stěhovat zpět ke kyšickému portálu. Tam stroj na podzim začne razit druhý, severní tubus.

Přestěhování razicího štítu je poměrně složitá operace. Samotnou hlavu stroje dělníci rozdělí na dvě části a převezou ke kyšickému portálu na kamionu, tam vše zase sestaví a svaří. Rozebírat na kusy budou i jedenáct metrů dlouhý předek stroje.

Zadní část zařízení, která není tak rozměrná jako razicí hlava, pak technici protáhnou ke kyšickému portálu zpět tunelem. Po kompletní kontrole a opravě opotřebovaných dílů bude kolos na podzim připravený zahájit ražbu severní tunelové roury.

Na rozebírání stroje u plzeňského portálu se stavbaři chystali už od dokončení jižního tubusu a před několika dny začali s demontáží hlavy. Nejprve z ní odmontovali všech pětapadesát řezných nástrojů. Zatímco při zahájení ražby byla natřená na červeno, po více než čtyřech kilometrech práce v podzemí není po původní barvě ani památky.

Ve středu ráno technici mohli také odstranit už odříznutou část razicí hlavy, kterou do té chvíle ještě jistily na místě držáky a také jeřáb. Pak technici pomocí hydraulického zvedáku začali obě části hlavy od sebe oddalovat.

Rozebírání razicího štítu

„Nespěchej. Pomalu. Kontrolujte, jestli je pohyb na všech stranách stejný,“ neslo se lešením, když jeden z mužů začal pumpovat. Než odříznutou část zvedl jeřáb do vzduchu, technici museli ještě na dvou místech použít autogen.

Stejně jako při samotné ražbě i při rozebírání hlavy asistovali specialisté z německé firmy Herrenknecht, která štít vyrobila.

„Razicí hlava má průměr skoro deset metrů, tunelem bychom ji zpátky ke kyšickému portálu už nedostali. Proto ji dělíme na dvě části a postupně po cestách převezeme zpátky ke kyšickému portálu,“ vysvětlil stavbyvedoucí Petr Hybský.

Jižní tubus nejdelšího železničního tunelu v České republice prorazil štít pojmenovaný Viktorie po více než 500 dnech práce letos 11. června, tehdy se na staveništi také konal den otevřených dveří (psali jsme zde).

Stroj funguje tak, že po každých dvou metrech vyhloubeného tunelu zastaví a ze sedmi betonových segmentů vyskládá kruhový prstenec definitivních stěn.

V nitru už vyraženého jižního tubusu technici právě rozebírají pásy pro dopravu rubaniny z podzemí na povrch i všechna technologická vedení, jež v potřebovali při ražbě.

Na kyšickou stranu pak postupně protáhnou i všechny „vagonky“, které jsou součástí 110 metrů dlouhého stroje a byly připojené za razicí částí štítu.

Autor:


Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...Slavia i Sparta poprvé ztratily, zato Plzeň zůstává stoprocentní

Příbramský brankář Milan Švenger se marně natahuje po míči.

Slavia už po porážce s Jabloncem není bez zaváhání, stejně tak Sparta, která remizovala s Příbramí. Fotbalisté Plzně...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

Další z rubriky

Designérka bydlela kvůli tvorbě v hospicu, navrhla pro něj i ponožky

Designérka Eva Chmelová (15. srpna 2018)

Eva Chmelová se vrhá do věcí po hlavě. Když měla zkrášlit interiér plzeňského Hospice sv. Lazara, na čtyři měsíce se do...

Po odporu lidí se mírní plán kácení stromů na Jiráskově náměstí v Plzni

Vizualizace plánované obnovy Jiráskova náměstí v Plzni

Méně pokácených stromů, větší plocha trávníku a víc nově vysazených stromů. To je podstata nově upraveného plánu pro...

Plzeň umístí do ulic další radary, zaplatí je i z pokut za rychlou jízdu

Měření rychlosti na Jižní spojce v Praze. Ilustrační foto

V posledních dnech letních prázdnin spustí město Plzeň další úsekové měření rychlosti automobilů. Do konce letošního...

Najdete na iDNES.cz