Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Třemošná na slíbenou stěnu u nového obchvatu nepřispěje

  9:32aktualizováno  9:32
Zastupitelé Třemošné na Plzeňsku odmítli, aby město přispělo třetinu z třímilionových nákladů na stavbu protihlukové stěny u nového obchvatu města. Nespokojení lidé z lokality Orlík, kvůli nimž v létě dokonce hrozilo uzavření nové silnice, si tak zřejmě stěnu budou muset doplatit ze svého.

Čerstvě otevřený obchvat Třemošné. | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Při úterním jednání zastupitelstva, které se protáhlo až dlouho do noci, hlasovalo 15 z 16 přítomných zastupitelů proti uvolnění peněz z městského rozpočtu.

Pohled z terasy jednoho z nových domků v Třemošné, jimž kousek od zahrad vyrostl nový obchvat

Pohled z terasy jednoho z nových domků v Třemošné, jimž kousek od zahrad vyrostl nový obchvat

Příslib vystavět protihlukovou stěnu si lidé z rodinných domů blízko nového obchvatu vymohli letos v létě poté, co se obrátili na soud a ten vydal předběžné opatření, kterým nařídil novou silnici za miliardu uzavřít. Nakonec k tomu nedošlo, protože občanské sdružení svůj požadavek stáhlo, když po jednání s vedením kraje, obce a Ředitelství silnic a dálnic a dostalo příslib protihlukové stěny (čtěte zde).

"Bylo to mimořádné řešení mimořádné situace," připomněl hejtman Milan Chovanec.  Dodal, že nebýt rozhodnutí soudu, nikdy by do tohoto problému nevstupoval. "Ale uzavření hlavního tahu by s sebou přineslo velké materiální škody a především by ohrozilo občany na zdraví a životě," řekl Chovanec.

Podle dohody se na základě měření úrovně hluku Zdravotnickým ústavem mělo rozhodnout, kdo bude 270 metrů dlouhou stěnu financovat. Protože limity nebyly překročeny (čtěte zde), investorem nemělo být ŘSD, ale nechalo udělat jen studii. Finančně se na stavbě měly složit kraj (70 %) a město (30 %).

Město musí šetřit a nechce precedens

Krajští zastupitelé s uvolněním dvoumilionové dotace souhlasili, městští zastupitelé jsou ale proti.

"V rozpočtu města nejsou na tuhle stavbu rezervy, pro příští rok rozpočet počítá se schodkem 12 milionů," řekl starosta Třemošné Jaromír Zeithaml.

Lidé z občasného sdružení se ještě i během jednání snažili zastupitele přesvědčit o potřebnosti stěny. "Hluk tu vzrostl o 250 procent. Jsme názoru, že by to nebyly neúčelně vynaložené prostředky. Chtěl bych připomenout, že krajský úřad kromě  sedmdesátiprocentní dotace na stavbu nabídl i bezúročnou půjčku obci na zbývající část stěny," řekl Vladimír Žák z občanského sdružení.

Sdružení však neuspělo. Podle starosty nechce radnice vytvářet precedens, protože lidí, kteří mají v obci stejný hluk, může být více. Město podle jeho slov za půl milionu korun vykoupilo pozemky mezi silnicí a domky a nechalo tam vysázet duby a borovice. Starosta navrhl, že pokud sdružení na stěně trvá, ať samo využije dotaci od kraje. "Může doplatit zbylé peníze a být investorem stěny," řekl starosta ČTK. 

Stanovisko Třemošné na postoji krajského úřadu nic nezmění. "My jsme potřebné usnesení schválili, pokud to Třemošná neudělala, je to jejich svobodné rozhodnutí, které budeme akceptovat. Přišli jsme jen na pomoc obci ve vyhrocené situaci," řekl hejtman Chovanec.

Většina obyvatel Třemošné nechce, aby město stěnu platilo

Protest obyvatel žijících blízko obchvatu a hrozba, že by se tranzitní doprava mohla vrátit na starou silnici přes město, vyvolávala od léta v šestitisícové Třemošné hodně emocí. Většina ostatních obyvatel lidi z nových domků v lokalitě Orlík za jejich postoj kritizuje. Proti stavbě stěny se v minulých týdnech vyslovilo svými podpisy 1 620 občanů, tedy více než polovina voličů v Třemošné.

"Musíme se poradit, co bude dál," prohlásil po úterním hlasování zastupitelů Václav Týzl z Občanského sdružení Orlík. Jeho právní zástupce Stanislav Němec už dříve neznačil, že by přicházelo v úvahu odvolání při kolaudaci stavby, která se plánuje na přelom roku, nebo civilní žaloba.

Třemošná

Třemošná

Autoři: ,Nejčtenější

Zemřel mistr světa ve střelbě, tělo leželo u zahrádkářské kolonie

V bytě v Brně-Králově Poli našla policie výbušninu. Na místě jsou i hasiči....

V devětačtyřiceti letech zemřel bývalý mistr světa v praktické střelbě Pavel Jasanský. Jeho tělo leželo u zahrádkářské...

Uvědomovala jsem si, že ji moc mlátím, řekla žena souzená za smrt neteře

Pětadvacetiletá Denisa M. čelí obvinění z týrání svěřené osoby a z těžkého...

U Krajského soudu v Plzni začalo hlavní líčení s pěstounkou Denisou M. z Rokycan, která podle obžaloby loni v říjnu...Plzeň je v semifinále, Liberec ubránil těsné vedení v Hradci a má mečbol

Hráči Plzně slaví gól v síti Olomouce.

Po brněnské Kometě je znám také druhý semifinalista hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně přejel Olomouc...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Výsledek plzeňské dřiny: konec se ctí a výdělek 180 milionů

Plzeňský útočník Marek Bakoš (vpravo) v souboji s Fabiem Coentraem v utkání...

Co všechno může zavinit jeden rohový kop? Třeba porážku. Hněv. Slzy. Vyřazení. Jeden velký přeškrtnutý sen. Viktoria...

Další z rubriky

Cizinec zemřel po sexu v polích, jeho auto i s prostitutkou nabouralo

Dvaašedesátiletý cizinec zemřel v autě na Domažlicku. Podle policistů se mu...

Na náhlé srdeční selhání zemřel ve středu večer na Domažlicku cizinec, který si vyjel do polí s prostitutkou....

Uprchlická rodina z Iráku najde zázemí v Plzni, město jí pronajme byt

Sídliště v Plzni.

Čtyřčlenná rodina uprchlíků z Iráku najde nový domov v Plzni. Radní města rozhodli, že jim pronajmou městský byt. Otec...

Má duševní poruchu a je agresivní, řekli znalci o tetě utýrané holčičky

Pětadvacetiletá Denisa M., která měla v příbuzenské péči dvouletou Janičku, se...

Podle soudních znalců trpí pětadvacetiletá Denisa M. duševní poruchou, je emočně nestabilní a má sklony k agresivnímu...

Najdete na iDNES.cz