Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tramvajovou dopravu v Plzni vyřeší obnovení točny U Zvonu

  14:26aktualizováno  14:26
V Plzni zřejmě obnoví tramvajovou točnu U Zvonu. Podle odborníků to zajistí plynulost tramvajového provozu ve městě. V takovém případě by nemohlo dojít ke kolapsu tramvajové dopravy v takovém rozsahu, jako se to stalo minulý čtvrtek. Provoz zastavila nehoda tramvaje u plzeňského náměstí Republiky.

Tramvajová doprava v Plzni je v současnosti náchylná ke kolapsu. Odborníci vidí řešení v obnovení kompletní točny U Zvonu. | foto: Daniel Beran, MAFRA

Dopravně-provozní ředitel Plzeňských městských dopravních podniků Václav Zikmund říká, že situace z minulého týdne byla výjimečná tím, že kvůli opravě kolejiště v sadech Pětatřicátníků jezdily všechny tři tramvajové linky přes náměstí.

"Ale kdyby byla U Zvonu obnovena tramvajová točna, v téhle situaci to mohlo být ideální řešení. Mohly se tu točit tramvaje jezdící ze Slovan a Světovaru. Takhle kvůli srážce s autem tramvaje nejezdily hodinu a půl," říká Zikmund.

Tramvajová spojka U Zvonu nyní funguje jen ve směru ze Zbrojnické do Pražské ulice. V opačném směru ne. Na západní straně této oblasti sice jsou ve vozovce tramvajové koleje, ale schází výhybka pro napojení na trať ze Zbrojnické ulice a také trolej nad kolejemi.

Projekt by se mohl dostat do plánů už příští rok

Dopravní expert Správy veřejného statku města Plzně Ondřej Vohradský připomíná, že projekt na obnovu nouzové točny existuje. "Pokud bude mít město volné finance, projekt by se mohl dostat do plánů možná už v příštím roce," říká Vohradský.

Už teď je jasné, že dělníci budou v téhle oblasti měnit za nové všechny tři výhybky, které tu jsou. Najdou se peníze i na čtvrtou chybějící výhybku, několik sloupů a zhruba 100 metrů trolejí?

První část oprav kolejiště v sadech Pětatřicátníků skončila. Další omezení a změny tramvajové dopravy tam nastanou v polovině července.

"Ve směru na Bory ještě budeme měnit výhybku, která umožňuje odbočení do Prešovské ulice a pak dál na náměstí Republiky. Měnit ji budeme od 13. do 15. července. Teď jsme to dělat nemohli, výhybka ještě není vyrobená. Samozřejmě bude vybavena nejmodernějším systémem, který bude tramvajím automaticky stavět cestu podle toho, na jaké lince budou jezdit," uvedl Václav Zikmund. Tahle výhybka je nejvytíženější, protože přes ní jezdí všechny tři plzeňské tramvajové linky.

Autor:


Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Liga paradoxů. Lídr se nelíbí, na Spartě je „drzá“ i stará garda

Trenér Plzně Pavel Vrba sleduje hru svých svěřenců.

Plzeňští fotbalisté jako jediní z ligy vyhráli všech pět utkání v novém ročníku, ale jejich hra nemůže těšit ani jejich...Slavia i Sparta poprvé ztratily, zato Plzeň zůstává stoprocentní

Příbramský brankář Milan Švenger se marně natahuje po míči.

Slavia už po porážce s Jabloncem není bez zaváhání, stejně tak Sparta, která remizovala s Příbramí. Fotbalisté Plzně...

Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Další z rubriky

Designérka bydlela kvůli tvorbě v hospicu, navrhla pro něj i ponožky

Designérka Eva Chmelová (15. srpna 2018)

Eva Chmelová se vrhá do věcí po hlavě. Když měla zkrášlit interiér plzeňského Hospice sv. Lazara, na čtyři měsíce se do...

Poslední výluka před nádražím v Plzni, přestavba mostů spěje do finále

Přestavba železničních mostů a silnice pod nimi u hlavního vlakového nádraží v...

Před hlavním vlakovým nádražím v Plzni, kde probíhá přestavba železničních mostů a silnice pod nimi, začne zítra...

Po odporu lidí se mírní plán kácení stromů na Jiráskově náměstí v Plzni

Vizualizace plánované obnovy Jiráskova náměstí v Plzni

Méně pokácených stromů, větší plocha trávníku a víc nově vysazených stromů. To je podstata nově upraveného plánu pro...

Najdete na iDNES.cz