Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Plzni začíná velká výluka, tramvaje čtvrt roku nedojedou na Košutku

  8:31aktualizováno  8:31
Začátek školního roku letos nebude v Plzni znamenat konec velkých tramvajových výluk. Ve čtvrtek začne rekonstrukce kolejiště na Košutce. Nejvytíženější plzeňská tramvajová linka číslo 4 bude od čtvrtečního rána jezdit z Borů jen do zastávky Sokolovská.

Kvůli opravě kolejiště tramvaje od 1. září nedojedou až na Košutku | foto: Daniel Beran, MAFRA

Podle harmonogramu je tramvajová výluka na Košutku plánovaná do 27. listopadu letošního roku.

„Důvodem rekonstrukce je dlouhodobě špatný technický stav trati od Severky přes křižovatky Studentská, Kralovická, Manětínská až na konečnou linky číslo 4 na Košutce. Rekonstrukci za 65 milionů korun bez DPH, která zvýší bezpečnost provozu, realizuje společnost Colas Rail,“ řekla mluvčí plzeňské radnice Eva Barborková.

Místo tramvají budou jezdit na Košutku autobusy.

V úseku Košutka - Lékařská fakulta bude zavedena náhradní autobusová linka 3A. Bude v provozu pouze o pracovních dnech do přibližně 20 hodin.
Další náhradní autobusová linka - 4A - pak bude pendlovat mezi zastávkami Sokolovská a konečnou na Košutce, a to v pracovní dny zhruba od 20 hodin a ve dnech pracovního klidu celodenně.

„Pozitivní zprávou je, že jde již o poslední etapu rekonstrukce kolejiště v Karlovarské ulici,“ řekl náměstek pro dopravu na plzeňské radnici Petr Náhlík.

Navíc po dobu přestavby kolejiště bude dočasně zavedena nová tramvajová linka číslo 3.

„Speciální tramvajová linka bude jezdit po trase Bory - Mozartova. Bude v provozu pouze v pracovních dnech od půl páté ráno do 20. hodiny večer, navazovat na ni bude náhradní autobusová linka 3A. Přestupování mezi autobusy a tramvajemi v tomto případě doporučujeme v zastávce Lékařská fakulta,“ uvedl provozní ředitel dopravních podniků Jiří Ptáček.

Tramvajovou trať mezi centrem Plzně a zastávkou v Sokolovské ulici město opravilo v minulosti ve dvou etapách. Těleso trati vybudované v roce 1976 je v havarijním stavu. Radnice chtěla opravu trati provést už loni. Musela ji ale odložit, protože se jí nepodařilo zajistit kolejnice. Do dvou etap oprav v letech 2009 a 2011 už dalo město 312 milionů korun.

Podle náměstka primátora Pavla Šindeláře se úplně vymění kolejové pásy, opraví trolejové vedení, upraví zastávky a části ulice. „Zruší se podchod u zastávky Plzeňka, opraví parkovací zálivy, chodníky, stezky a světelná signalizace. Stavba by měla skončit do 31. května 2017,“ uvedl pro ČTK.

Fyzicky práce na rekonstrukci trati začnou v noci z 31. srpna na prvního září. U zastávky Sokolovská dopraváci usadí speciální výhybku, která umožní přejíždění tramvají na druhou kolej.

„Po dobu rekonstrukce budeme na linku 4 nasazovat pouze obousměrné tramvaje, protože u stanice Sokolovská se nemají kde otočit,“ vysvětlil provozní ředitel dopravních podniků Jiří Ptáček.

Výrazná dopravní omezení čekají i na řidiče aut

Oprava kolejiště zkomplikuje situaci i řidičům aut. První zářijový víkend bude ve směru na Záluží uzavřena Gerská ulice mezi Studentskou a Kralovickou ulicí pro veškerou dopravu. Od 8. září do 7. října budou stavaři opravovat tramvajové přejezdy v křižovatkách s Kralovickou ulicí a s ulicí U Jam (Manětínská). Příjezd na Košutku ve směru z města bude možný pouze přes křižovatku u Remusu.

Opravy kolejiště nejsou jedinou stavbou, která bude šoférům i cestujícím komplikovat pohyb na největším plzeňském sídlišti. Už na podzim začne rekonstrukce Studentské ulice - mezi Plaskou a Gerskou ulicí.

„Jakmile budou podepsané smlouvy, předáme staveniště a na podzim se začne pracovat,“ uvedl Miroslav Blabol z Ředitelství silnic a dálnic. ŘSD bude řešit rekonstrukci silnic a zálivy pro zastávky hromadné dopravy. Ve stejné době bude město Plzeň ve stejných místech opravovat chodníky, veřejné osvětlení a zeleň.

Rekonstrukce Studentské ulice mezi Plaskou a Gerskou by měly být kompletně hotové do 12 měsíců od zahájení prací. Na podzim roku 2017 nebo začátkem roku 2018 plánuje ŘSD zahájení rekonstrukce i druhé části Studentské od Gerské až na okraj Plzně směrem na Karlovy Vary.

Autor:


Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Liga paradoxů. Lídr se nelíbí, na Spartě je „drzá“ i stará garda

Trenér Plzně Pavel Vrba sleduje hru svých svěřenců.

Plzeňští fotbalisté jako jediní z ligy vyhráli všech pět utkání v novém ročníku, ale jejich hra nemůže těšit ani jejich...Slavia i Sparta poprvé ztratily, zato Plzeň zůstává stoprocentní

Příbramský brankář Milan Švenger se marně natahuje po míči.

Slavia už po porážce s Jabloncem není bez zaváhání, stejně tak Sparta, která remizovala s Příbramí. Fotbalisté Plzně...

Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Další z rubriky

Poslední výluka před nádražím v Plzni, přestavba mostů spěje do finále

Přestavba železničních mostů a silnice pod nimi u hlavního vlakového nádraží v...

Před hlavním vlakovým nádražím v Plzni, kde probíhá přestavba železničních mostů a silnice pod nimi, začne zítra...

Motorkář z Blovic brázdí čtvrtý měsíc Ameriku, medvědy už přehlíží

Pavel Pondělík s motorkou v kanadském parku Banff

Trávit každoročně dovolenou na stejném místě? Pro Pavla Pondělíka z jižního Plzeňska je takový scénář noční můrou....

Požár lesa zastavil vlaky mezi Plzní a Stříbrem, hasí vrtulník i letadlo

S rozsáhlým požárem lesa bojují hasiči u Pňovan na Plzeňsku. Oheň likvidují i...

Kvůli požáru lesního porostu nejezdí vlaky na železniční trati z Plzně do Stříbra na Tachovsku. Podle hasičů hořel les...

Grafton Recruitment Praha
Vedoucí servisního týmu

Grafton Recruitment Praha
Plzeňský kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.cz