Na srazu trabantů v Plzni zářil žlutý taxík i vůz s Rumcajsem a Cipískem

  • 4
Nezaměnitelný zvuk motorů trabantů se v neděli ozýval v okolí areálu Depo2015 v Plzni, kde se setkali majitelé těchto stále populárních vozítek a kde také startovala jízda plzeňského Trabantklubu. Ten letos slaví 50. výročí svého založení.

Program začal v depu už dopoledne, kdy se první trabanty začaly sjíždět na nádvoří. Příchozí mohli obdivovat trabanty klasické i v nejrůznějších úpravách. K vidění tak byl například žlutý trabantí taxík, vůz s obrázky večerníčkových postav nebo trabant vyráběný pro východoněmeckou pohraniční policii.

Mezi motoristy, kteří se přijeli pochlubit se svými bakelitovými poklady, byl také Jakub Franc z Chomutova.

„Trabanta máme v rodině od roku 1979, měly ho babička s mamčou a já jsem v něm vyrostl, a pak jsme ho prodali. No a pak, když jsem si v devatenácti letech udělal řidičák já, tak jsem si ho koupil taky. Bylo to nejlevnější a nejspolehlivější, tak jsem si pořídil tráboše,“ vypráví Franc.

Koupil si tehdy trabanta z roku 1988, ale upravil ho tak, aby vypadal jako modely ze 70. let minulého století. Tomu odpovídá i světlounce modrá barva.

„V interiéru jsou originální sedačky, ovšem potažené světlou kůží a stejně je upravený i volant. Palubní deska je ze staršího typu, ale nastříkaná na bílo. Má to rozšířené blatníky, širší kola, jiný výfuk. Se známým jsem si ho vyráběl sám, takže to má trošku jiný zvuk než normální trabant,“ vysvětluje Franc, jehož trabant má dokonce stahovací střechu. Je tak spolehlivý, že s ním jeho majitel loni bez problémů dojel až k Severnímu moři a zase zpátky. Na cestě urazil více než tisíc kilometrů.

Na výstavě legendárních vozů se mohli návštěvníci setkat také s cestovatelem Danem Přibáněm, který se svými žlutými trabanty podniká dobrodružné cesty do celého světa. Na programu byly také komentované prohlídky výstavy Trabantem kolem světa, která je právě nyní v depu k vidění.

K mání bylo také stylové občerstvení, podával se pravý východoněmecký buřtguláš. Odpoledne se pak trabanty se svými posádkami vydaly z Depa2015 na spanilou jízdu Plzní přes Bory, Skvrňany, zoologickou zahradu, Roudnou, Doubravku a Lobzy, jejich cesta měla cíl v muzeu Příběhy dvoutaktů.