Palác Ehrlich, který v úterý slavnostně otevřeli v Plzni. Jeho architektem je

Palác Ehrlich, který v úterý slavnostně otevřeli v Plzni. Jeho architektem je světoznámý umělec Bořek Šípek. | foto: Pavel Němeček

To místo je úžasné, říká o plzeňském paláci Ehrlich jeho autor Šípek

  • 2
K výtvorům světoznámého umělce Bořka Šípka v oboru architektury je teď možné oficiálně řadit i luxusní bytový dům - palác Ehrlich, který slavnostně otevřeli v úterý v Plzni. Stojí proti západočeskému muzeu, s výhledem na františkánský kostel a plzeňskou věž.

Bořek Šípek, který je v Česku znám hlavně funkcí hlavního architekta správy Pražského hradu letech 1992 až 2002, v Česku navrhl pouze dva bytové domy.

Ale mezi jeho díla patří například i skleněný dům v Hamburku, nizozemské muzeum moderního umění v Den Bosch, pařížské butiky Karla Lagerfelda, výstavní pavilon automobilky Škoda v německém Wolfsburgu či japonský obchodní dům Ginza v Tokiu.

To je jen část architektonických projektů, které má na svém kontě světoznámý umělec Bořek Šípek. Teď zanechal svoji stopu i v Plzni.

Co zakázka tohoto typu pro vás znamenala?
Je to první zakázka v Plzni, což je fajn. Já přece jen mám k této republice nějaký vztah a jsem rád, když se tady něco děje.

Oslovil vás investor?
Ano, navrhl jsem dům a podílel jsem se na interiéru recepce.

Co byste o tom domě řekl potenciálnímu majiteli bytu?
Úplně úžasné je místo. Naproti je nádherný park. My jsme se také snažili fasádu přizpůsobit tomu parku. Neudělali jsme takzvanou tvrdou fasádu k parku, ale malinko jsme ji prohnuli, aby vznikly balkony, na kterých by měla být zeleň. Což doufám, že majitelé udělají, to se nedá diktovat. Chtěli jsme, aby se park jakoby probourával, aby šel do toho domu, aby se příroda prolnula s architekturou. Já všechny zakázky nepřijímám, některé odmítám, tady mě fascinoval genius loci, neboli duch toho místa.

Máte v Plzni další zakázky?
Ano. Takovou malou, ale strašně hezkou. Malou přístavbu na Slovanech.

Nedávno jste otevřel vlastní sklárnu v Boru. Jsou výrobky z ní v Ehrlichu?
Jsou ve foyer domu.

Jak dlouho trvá, než architekt vymyslí takovýto dům?
Přemýšleli jsme o něm společně s investorem dva roky. Byty nakonec prošly obměnami, kterých jsem se už nezúčastnil. Původně jsme navrhli velmi luxusní byty, z čehož vycházela poměrně vysoká cena, a to se začalo redukovat, protože tak drahé byty by se v Plzni nedaly prodat.

Kolik bytových domů jste v Česku navrhl?
To je druhý dům, první je v Praze v Bubenči. Já totiž v České republice tolik nedělám, dělám většinou v cizině, pracujeme hodně v Číně, máme zakázky v Senegalu, dělal jsem hodně i v Holandsku.