Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

TJ Sokol Rokycany dluží pět milionů korun. Hrozí, že přijde o sokolovnu

  20:30aktualizováno  20:30
Rokycanská radnice i místní sportovci řeší, co bude se sokolovnou, kde se koná většina společenských akcí. TJ Sokol Rokycany, které objekt patří, má totiž od finančního úřadu obstavený majetek kvůli obřímu dluhu. V sokolovně s největším sálem ve městě se netopí a nejbližší akce jsou zrušené.

Budova sokolovny v Rokycanech. (5. ledna 2016) | foto: Ladislav Němec, MAFRA

V Rokycanech se spekuluje se o tom, že vedení místního Sokola zpronevěřilo statisíce korun. Starosta TJ Vladimír Lisner to odmítl s tím, že se jedná o sprostou lež.

Podle hlavních aktérů bylo na počátku toho, že účet rokycanských sokolů je téměř na nule, špatné vyúčtování peněz z dotací EU a s tím spojené penále od finančního úřadu.

V sokolovně se totiž konaly kurzy pro matky na mateřské dovolené, na které EU přispěla jedním milionem korun. Jenže kvůli chybnému vyúčtování se mělo 300 tisíc z dotace vrátit. To se ale nestalo a začalo narůstat penále.

„V současné době máme vůči finančnímu úřadu nastavený splátkový kalendář a zkoušíme přežít,“ uvedl v úterý Lisner. Podle něj TJ Sokol dluží státu celkem pět milionů korun, které nemá. Část této sumy ale tvoří i jiné dluhy.

„Když dotovaný projekt skončí a ještě půl roku se doúčtovává, nemůžete během této doby platit lidi, kteří v projektu byli. Proto jsem vše dodělával sám a udělal jsem tam chyby,“ popsal Lisner.

TJ podle něj podala žádost, aby jí stát odpustil úroky. Sokolu totiž hrozí exekuce ze strany finančního úřadu a ztráta sokolovny. Ohrožen je tedy gymnastický oddíl, pod Sokolem jsou i florbalisté, všeobecné cvičení pro veřejnost a tenisté. Ti jsou na tom nejhůře.

„Loni v dubnu jsme se náhodou dozvěděli, že tělovýchovná jednota má obstavený majetek. Proto jsem vyvolal na valné hromadě jednání,“ popsal bývalý předseda a současný člen tenisového klubu Přemysl Belza. Podle něj ale Vladimír Lisner nechtěl sdělit podrobnosti.

„Nakonec jsme se tedy i bez něj dopídili pravdy. Pan Lisner, místo aby problém s vrácením dotací řešil hned, nechal ho rozrůst do současných rozměrů,“ popsal Belza.

„Když dostal dopis, že z grantu ve výši milion korun musí 300 tisíc vrátit, měl svolat výbor TJ Sokol Rokycany. Místo, aby se to řešilo, do 30 dnů nedošlo k vyjádření a stát následně požadoval vrátit milion a k tomu vyměřil milionovou pokutu,“ popsal začátek průšvihu Belza.

Na otázku, proč sokolové Lisnera dávno neodvolali, odpověděl, že by ho musela odvolat valná hromada, ale většina členů prý Lisnerovi stále věří. „Kdyby o tom rozhodovali jen tenisté, už je odvolaný. Ale naše hlasy jsou v menšině,“ uvedl Belza.

Tenisový oddíl měl podle něj loni na účtu 876 tisíc korun a na konci roku 2015 tam už nebyla ani koruna. „Stejně jsou na tom florbalisté i gymnastika a ostatní spolky,“ dodal Belza, podle kterého může s penězi všech oddílů Lisner manipulovat. Jeho rozhodnutí spolupodepisuje jednatelka TJ.

Vladimír Lisner se zlobí, že se jedná o jakýsi druh lichvy, když jsou úroky finančního úřadu tak vysoké. A projekt vzdělávání matek na mateřské dovolené hájí.

Radnice do problému nemůže vstupovat

„Prošlo jím na 400 matek, pro které jsme dělali tříměsíční blok, v němž absolvovaly sedm předmětů - angličtinu, právo, cvičení, jak se ucházet o práci, jak si napsat životopis. Fungovalo tu i centrum hlídání dětí. Udělali jsme administrativní chybu, peníze nikdo nezpronevěřil,“ popsal Lisner.

Jedna z absolventek kurzu uvedla, že se konal někdy před osmi lety a že jí byl užitečný, protože tehdy například vůbec neuměla pracovat s počítačem. Dodala, že kurzy lektoroval starosta TJ Lisner i jeho přítelkyně.

Radnice podle mluvčí Evy Praumové nemůže do problému vstupovat, protože není vlastníkem objektu. Každý rok ale poskytuje dotace na činnost a na opravy, které se v posledních dvou letech zvýšily o téměř 50 procent. Za poslední čtyři roky přiteklo z radnice na činnost téměř 1,9 milionu korun, na investice pak téměř milion.

A jak vše dopadne? „Můj osobní názor je, že v blízké době TJ nezaplatí další splátku finančnímu úřadu. Město se pak účastní aukce na nového majitele sokolovny, ke které se údajně schyluje,“ odhadl Belza.

Mluvčí Finančního úřadu Plzeňského kraje Michaela Hošťálková uvedla, že ke konkrétním daňovým subjektům se úřad ze zákona nemůže vyjadřovat.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

Muže na hrázi rybníka u Plzně zřejmě pokousal bobr, případ řeší policie

Ochránci přírody odchytávali bobra evropského, který vlezl na zahradu v Klabavě...

Čtyřiapadesátiletý muž v pondělí k večeru řekl záchranářům, že ho pokousal bobr u Drahotínského rybníka poblíž Zruče na...

Další z rubriky

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

Plzeňský hejtman Bernard má problém, nepodal včas majetkové přiznání

Josef Bernard přichází do sídla krajské ČSSD v Houškově ulici v Plzni na...

Do konfliktu se zákonem o střetu zájmů se dostal hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard (ČSSD). Do poloviny roku totiž...

Připravovali vraždu vychovatele, tři chovanci ústavu půjdou do vězení

Trojice mladistvých z Výchovného ústavu v Hostouni na Domažlicku dnes stanula...

Tři chovanci Výchovného ústavu v Hostouni na Domažlicku, kteří loni připravovali vraždu vychovatele, půjdou do vězení....

Najdete na iDNES.cz