Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tipy na výlet: církevní stavby a památky v Plzeňském kraji

  10:57aktualizováno  10:57
Oddech od letních veder a davů turistů nehledejte během prázdnin jen u vody – chládek a klid naleznete například i během výletů po památkách. Jednou z nich může být bývalý cisterciácký klášter v Plasích na severu Plzeňska, jehož historie sahá až do 12. století.

Cisterciácký klášter Plasy. | foto: ROP Jihozápad

Mimo klasické prohlídky, které představují bohatou historii zdejšího kláštera, se zde konají i netradiční kulturní akce. O víkendu 13. a 14. srpna bude v Plasích pouť Na Královnu - dobové pouťové tržiště s tradičními řemeslníky a divadelními a hudebními vystoupeními. Při této příležitosti budou v plaském klášteře probíhat speciální prohlídky vodního a vzdušného systému konventu, během nichž návštěvníci nahlédnou do míst, kam se s běžnou prohlídkou nedostanou.

Další zajímavou akcí jsou II. Cisterciácké noci 2011, které se uskuteční 9. - 10. září. Divadelní soubor Tylák zavede během noční prohlídky o dvě století zpět a představí dramatické osudy mnišské komunity při rušení kláštera v listopadu roku 1785.

Cisterciácký klášter Plasy.
Cisterciácký klášter Plasy.

Během léta hostí klášter také několik fotografických výstav - v červenci a v srpnu výstavu fotografií Svazu českých fotografů, projekt 9&9+30 Pocta Anně Fárové či výstavu fotografií mladého plaského autora Jana Škopa. Detailní informace k jednotlivým akcím naleznete na www.klaster-plasy.cz.

Jedinečný komplex kláštera v Plasích prochází dlouhodobě úpravami, jedna z nich - revitalizace socioekonomické sféry kláštera Plasy, byla financována z Regionálního operačního programu Jihozápad.

Muzeum a galerie severního Plzeňska v Mariánské Týnici

Dalším tipem na výlet v plzeňském regionu je Mariánská Týnice – rozsáhlý komplex bývalého proboštství a poutního kostela Zvěstování Panny Marie, dřívější poutní místo a sídlo cisterciáckého řádu, kde dnes naleznete regionální muzeum s několika expozicemi.

Kostel, proboštství a ambity s freskovou výzdobou byly v 18. století postaveny podle plánů Jana Blažeje Santiniho, jeho tvorbě, historii celého objektu a sakrálnímu umění je věnována jedna část výstavy.

Poutní kostel Zvěstování Panny Marie v Mariánské Týnici.
Poutní kostel Zvěstování Panny Marie v Mariánské Týnici.

Další součástí stálé expozice v Mariánské Týnici jsou národopisně zaměřené výstavy, jejichž zřízení bylo finančně podpořeno z Regionálního operačního programu Jihozápad. Zde se návštěvníci dozví, jak se žilo před dvěma sty lety, jak vypadala venkovská stavení nebo městské domácnosti, obchody a řemeslnické dílny, škola i hospoda.

Během léta můžete v Mariánské Týnici navštívit také několik výtvarných výstav a kulturních akcí. Jednou z nich je například koncert skupiny Hradišťan, který se koná 6. srpna od 19. hodin. Informace o zajímavostech, otevírací době a kulturní nabídce naleznete na www.marianskatynice.cz.

Autor:


Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Rychlost byla fatální. Zemřelý řidič měl na tachometru víc než 160

Tragická nehoda mezi Kralovicemi a Plasy, řidič osobního vozu srážku nepřežil.

Policisté odložili vyšetřování loňské tragické nehody, při které se osobní auto „zapíchlo“ do motoru kamionu na silnici...Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...

VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

V armádě byl teprve tři roky. Na své první misi přišel Patrik o život

V kapli v Mokrouších na Plzeňsku je pod křížem pietní místo připomínající oběť...

Čtyřiadvacetiletý desátník Patrik Štěpánek z Mokroušů na Plzeňsku odjel v polovině dubna na svoji první vojenskou misi...

Další z rubriky

Domažlice čekají slavnosti a Chodrockfest. Přijedou slovenští No Name

Hudební festival Pekelný ostrov. Vystoupení skupiny Harlej.

Součástí Chodských slavností bude i letos festival Chodrockfest. Během dvou dní se o hudební nášup postarají například...

Chodsko se strojí do svátečního. Chystají se tradiční slavnosti a pouť

Chodské slavnosti v Domažlicích.

Na příliv sedmdesáti tisíc návštěvníků se připravují v Domažlicích. Tolik lidí každoročně navštíví Chodské slavnosti a...

Při slavnostech sloužil mši kardinál Duka, připomněl historii Chodů

Poutní mši u kostela na vrchu Vavřineček, která je součástí Chodských...

Tóny dudácké muziky, vůně pravých chodských koláčů, ukázky lidových řemesel. Taková byla atmosféra 64. ročníku...

Najdete na iDNES.cz