Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tip na výlet: plzeňská Techmania, věda prostřednictvím experimentů

  13:46aktualizováno  13:46
Děti sice o prázdninách nechtějí o fyzice a matematice určitě ani slyšet, návštěva plzeňského centra Techmania je ale nadchne. Interaktivní výstava Regionálního technického muzea totiž neukazuje žádné suchopárné vzorečky ani poučky.

Techmania Science Center v Plzni. | foto: ROP Jihozápad

Expozice, která zabírá téměř 10 tisíc metrů čtverečních, zaujme řadou technických exponátů, v praxi prováděných pokusů i specializovaných výstav.

V hlavní expozici Edutorium si můžete vyzkoušet interaktivní exponáty, které rozličným způsobem demonstrují základní principy z oblasti mechaniky, matematiky, optiky a jiných oblastí fyziky a dalších přírodních věd. Výstava se pouští i do takových záludností jako je například teorie relativity nebo relativistická astronomie, přičemž se však drží hesla "věda hrou".

Zjistíte tak, že věda a technika vás obklopují na každém kroku a že fyzika a matematika jsou skryty i v obyčejných věcech, se kterými se denně setkáváme. A nebude to nuda.

Techmania Science Center v Plzni.
Techmania Science Center v Plzni.
Techmania Science Center v Plzni.

Část výstavy nazvaná MáToHáček umožní dozvědět se prostřednictvím více než čtyř desítek exponátů zábavnou a velmi interaktivní formou fakta o fyzikálních zákonech. To znamená, že všechny exponáty jsou určeny k hraní, zkoumání a zjišťování, jak co funguje a co se s tím dá dělat.

Prostřednictvím expozice Škoda zase dojdete k úžasnému zjištění, co všechno vás spojuje s touto značkou. V supermoderní expozici se seznámíte s historickým vývojem Škodových závodů od jejich založení až do nynějška. Fanoušky technických památek nadchne zachovalý a funkční model parního stroje z roku 1902 nebo svítící model parní lokomotivy s vagonky.

Nejenže spatříte lopatky turbín v životní velikosti, ale dostanete se i do blízkosti hlavic a patice palivového souboru jaderného reaktoru Temelín. Navíc se můžete dotknout nyní největšího exponátu v Techmanii, kterým je dosud plně funkční a provozuschopný turbosoustrojí 1 MW z roku 1922.

Kromě stálých expozic Techmania Science Center hostí i další výstavy. Jednou z nich je originální hudební expozice Music4Kids! Motivem německé putovní expozice, která bude k vidění do konce září, je hudba a zvuk ve všech podobách. Na vlastní uši si tak můžete vyzkoušet princip ozvěny, sirény, změřit frekvenci svého hlasu, přenášet zvuk elektrickými signály nebo rozeznít kovové předměty až 180 kmity za sekundu.

Techmania Science Center v Plzni.
Entropa v Techmania Science Center v Plzni.
Techmania Science Center v Plzni.

Organizátor slibuje, že výstava zdaleka není určena jen dětem. Dvě desítky interaktivních exponátů zaujaly v zahraničí již desetitisíce nejen dětských návštěvníků, přičemž v České republice se výstava tohoto typu představuje vůbec poprvé.

Dalšími projekty, které jsou v Techmania Science Centru k vidění je výstava OSN Kreativně proti chudobě nebo kontroverzní dílo Davida Černého Entropa.

Techmania Science Center naleznete v Areálu Škoda v Plzni, vstup je 5. bránou z Borské ulice. Detailní informace o výstavách, letních akcích a otvírací době jsou k dispozici na webových stránkách centra www.techmania.cz. Regionální technické muzeum, provozovatel centra, je podporováno prostřednictvím několika projektů z Regionálního operačního programu Jihozápad.

Autor:


Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...Boleslav zničila šesti góly Opavu, Jablonec zaskočil Slavii, vyhrál i Zlín

Ladislav Takács z Mladé Boleslavi se raduje ze své trefy do sítě Opavy.

Tři „obyčejná“ utkání a jeden šlágr. Sobotní program fotbalové ligy měl obvyklou náplň čtyř duelů. Mladá Boleslav si...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Další z rubriky

Pekelný ostrov ozdobí slavní Uriah Heep, Harlej zahraje s orchestrem

V Holýšově na Domažlicku se konal festival Pekelný ostrov. (9. července 2016)

Hudební formace rozezpívají Pekelný ostrov v Holýšově na Domažlicku už posedmé. Během pátku a soboty se na pódiích...

Na zámku v Horšovském Týně vystavují kostýmy z pohádek Zdeňka Trošky

Kostýmy a rekvizity z pohádek Zdeňka Trošky ozdobily konírnu zámku v Horšovském...

Originální kostýmy a rekvizity z pohádek Zdeňka Trošky jsou k vidění v konírně zámku v Horšovském Týně. Návštěvníci si...

Živou ulici obohatí Hutka s Mertou, festival připomene srpnové události

Festival Živá ulice nabídne nejen hudbu, ale také výstavy, food festival, letní...

Multižánrový festival Živá ulice zamíří za týden na šest scén v centru Plzně. Vedle koncertů známých kapel a interpretů...

Najdete na iDNES.cz