Lidé z Pošumavských obcí se obávají otevření štěrkového lomu u Petrovic na Klatovsku. Míní, že těžba a s ní spojená těžká doprava negativně ovlivní zdejší životní prostředí. Ilustrační snímek

Lidé z Pošumavských obcí se obávají otevření štěrkového lomu u Petrovic na Klatovsku. Míní, že těžba a s ní spojená těžká doprava negativně ovlivní zdejší životní prostředí. Ilustrační snímek | foto: AP

Lidi v Pošumaví děsí plán na otevření štěrkového lomu u Petrovic

  • 5
Řada lidí z Pošumaví kritizuje plán na zahájení těžby štěrku u Petrovic na Klatovsku. Obyvatelé Janovic nad Úhlavou, Nýrska a dalších obcí se obávají, že jim po otevření lomu budou kolem domů jezdit desítky nákladních aut denně. A to po dobu šestnácti let.

Proti otevření lomu stojí i vedení Nýrska a Janovic nad Úhlavou. Obyvatelé Petrovic, které spadají pod Janovice, už kvůli spornému projektu založili sdružení, aby spojili síly a zvýšili naděje, že plán zastaví.

Kontroverzní projekt zatím úspěšně prochází posouzením vlivů na životní prostředí. Zpracovatel posudku Jan Horák ve svém vyjádření uvedl, že projekt bude mít pouze nevýznamný vliv na ovzduší a hlukovou zátěž a že neovlivní výrazně zdravotní stav dotčených lidí.

Kritici sporného projektu to vidí jinak. Upozorňují, že pokud se mezi Bystřicí nad Úhlavou a Petrovicemi otevře lom, pak se tam ročně bude těžit zhruba 160 tisíc tun, a to po dobu 16 let.

Dobývací prostor má mít rozlohu téměř 36 hektarů. "To je obrovská plocha a jednalo by se o zásah s nevratným vlivem na krajinu a životní prostředí," říká jeden z obyvatel Petrovic Jan Kolář.

Odpůrci záměru zdůrazňují, že kvůli těžbě by mohlo jezdit po silnici do Klatov sedm nákladních aut za hodinu. "Což zvýší nebezpečnost na silnici a zhorší její již tak bídný stav. Navíc nám do Petrovic západní vítr přivane veškerý hluk a emise z rozjíždějících se aut z křižovatky u nádraží. Já osobně udělám všechno pro to, aby se tady netěžilo," argumentuje Kolář.

Kritici projektu napadli proces posudku vlivů na životní prostředí. Tvrdí, že do něho byly nesprávným postupem doplňovány doklady k posuzované dokumentaci.

Starosta Janovic nad Úhlavou Michal Linhart upozorňuje, že posudek vlivů na životní prostředí může být poslední závažnou překážkou na cestě k prosazení těžby.

"Pokud těžaři dostanou od ministerstva životního prostředí kladné stanovisko, mohou požádat Báňský úřad, aby byl stanoven dobývací prostor. A jejich snahou je, aby následně byla povolena těžba," řekl starosta.

Domnívá se, že těžaři mohou uspět, přestože Nýrsko i Janovice nad Úhlavou jsou zásadně proti. "Může se jim to povést, protože rozhodující bude postoj ministerstva životního prostředí, které může bez ohledu na negativní stanoviska občanů a obcí vydat souhlas," sdělil Michal Linhart.

Těžba zatíží víc silnic, míní starosta Nýrska

Starosta Janovic přesto věří, že se projekt podaří zastavit. A v to doufá i starosta Nýrska Miroslav Rubáš. "V posledních dnech se proti plánu začít těžit postavila poměrně silná občanská iniciativa. A negativní stanoviska daly Nýrsko i Janovice," řekl.

Miroslav Rubáš se domnívá, že těžba by negativně ovlivnila situaci na více silnicích. "Je otázka, zda se vytěžená surovina nebude vyvážet do Německa. Pak by nákladní auta jezdila přes Nýrsko okolo základní školy na hraniční přechod Všeruby. Navíc mnoho lidí z Nýrska dojíždí za prací po silnici na Klatovy. Už teď je tam značný nárůst dopravy. Jestliže by tam přibyla spousta nákladních souprav, byla by situace na té komunikaci obrovsky složitá," sdělil Miroslav Rubáš.

Je přesvědčen, že projekt těžby štěrkopísku neodpovídá rozvojovým plánům regionu. "Já zatím v okolí nevidím stavební firmy, které by mohly využívat, co se tady má těžit. To je předpoklad toho, že všechen ten materiál se bude jenom vozit do vnitrozemí, nebo na druhou stranu za hranice," uvažuje starosta.