Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lidi v Pošumaví děsí plán na otevření štěrkového lomu u Petrovic

  19:10aktualizováno  19:10
Řada lidí z Pošumaví kritizuje plán na zahájení těžby štěrku u Petrovic na Klatovsku. Obyvatelé Janovic nad Úhlavou, Nýrska a dalších obcí se obávají, že jim po otevření lomu budou kolem domů jezdit desítky nákladních aut denně. A to po dobu šestnácti let.

Lidé z Pošumavských obcí se obávají otevření štěrkového lomu u Petrovic na Klatovsku. Míní, že těžba a s ní spojená těžká doprava negativně ovlivní zdejší životní prostředí. Ilustrační snímek | foto: AP

Proti otevření lomu stojí i vedení Nýrska a Janovic nad Úhlavou. Obyvatelé Petrovic, které spadají pod Janovice, už kvůli spornému projektu založili sdružení, aby spojili síly a zvýšili naděje, že plán zastaví.

Kontroverzní projekt zatím úspěšně prochází posouzením vlivů na životní prostředí. Zpracovatel posudku Jan Horák ve svém vyjádření uvedl, že projekt bude mít pouze nevýznamný vliv na ovzduší a hlukovou zátěž a že neovlivní výrazně zdravotní stav dotčených lidí.

Kritici sporného projektu to vidí jinak. Upozorňují, že pokud se mezi Bystřicí nad Úhlavou a Petrovicemi otevře lom, pak se tam ročně bude těžit zhruba 160 tisíc tun, a to po dobu 16 let.

Dobývací prostor má mít rozlohu téměř 36 hektarů. "To je obrovská plocha a jednalo by se o zásah s nevratným vlivem na krajinu a životní prostředí," říká jeden z obyvatel Petrovic Jan Kolář.

Odpůrci záměru zdůrazňují, že kvůli těžbě by mohlo jezdit po silnici do Klatov sedm nákladních aut za hodinu. "Což zvýší nebezpečnost na silnici a zhorší její již tak bídný stav. Navíc nám do Petrovic západní vítr přivane veškerý hluk a emise z rozjíždějících se aut z křižovatky u nádraží. Já osobně udělám všechno pro to, aby se tady netěžilo," argumentuje Kolář.

Kritici projektu napadli proces posudku vlivů na životní prostředí. Tvrdí, že do něho byly nesprávným postupem doplňovány doklady k posuzované dokumentaci.

Starosta Janovic nad Úhlavou Michal Linhart upozorňuje, že posudek vlivů na životní prostředí může být poslední závažnou překážkou na cestě k prosazení těžby.

"Pokud těžaři dostanou od ministerstva životního prostředí kladné stanovisko, mohou požádat Báňský úřad, aby byl stanoven dobývací prostor. A jejich snahou je, aby následně byla povolena těžba," řekl starosta.

Domnívá se, že těžaři mohou uspět, přestože Nýrsko i Janovice nad Úhlavou jsou zásadně proti. "Může se jim to povést, protože rozhodující bude postoj ministerstva životního prostředí, které může bez ohledu na negativní stanoviska občanů a obcí vydat souhlas," sdělil Michal Linhart.

Těžba zatíží víc silnic, míní starosta Nýrska

Starosta Janovic přesto věří, že se projekt podaří zastavit. A v to doufá i starosta Nýrska Miroslav Rubáš. "V posledních dnech se proti plánu začít těžit postavila poměrně silná občanská iniciativa. A negativní stanoviska daly Nýrsko i Janovice," řekl.

Miroslav Rubáš se domnívá, že těžba by negativně ovlivnila situaci na více silnicích. "Je otázka, zda se vytěžená surovina nebude vyvážet do Německa. Pak by nákladní auta jezdila přes Nýrsko okolo základní školy na hraniční přechod Všeruby. Navíc mnoho lidí z Nýrska dojíždí za prací po silnici na Klatovy. Už teď je tam značný nárůst dopravy. Jestliže by tam přibyla spousta nákladních souprav, byla by situace na té komunikaci obrovsky složitá," sdělil Miroslav Rubáš.

Je přesvědčen, že projekt těžby štěrkopísku neodpovídá rozvojovým plánům regionu. "Já zatím v okolí nevidím stavební firmy, které by mohly využívat, co se tady má těžit. To je předpoklad toho, že všechen ten materiál se bude jenom vozit do vnitrozemí, nebo na druhou stranu za hranice," uvažuje starosta.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Rychlost byla fatální. Zemřelý řidič měl na tachometru víc než 160

Tragická nehoda mezi Kralovicemi a Plasy, řidič osobního vozu srážku nepřežil.

Policisté odložili vyšetřování loňské tragické nehody, při které se osobní auto „zapíchlo“ do motoru kamionu na silnici...Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...

VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

V armádě byl teprve tři roky. Na své první misi přišel Patrik o život

V kapli v Mokrouších na Plzeňsku je pod křížem pietní místo připomínající oběť...

Čtyřiadvacetiletý desátník Patrik Štěpánek z Mokroušů na Plzeňsku odjel v polovině dubna na svoji první vojenskou misi...

Další z rubriky

Jediný spitfire schopný letu u nás má majitel přes léto v Líních u Plzně

Několik let má na letišti v Líních u Plzně svou letní základnu stíhací letoun...

Několik let má na letišti v Líních u Plzně svou letní základnu nejslavnější stíhací letoun britského Královského...

Muže na hrázi rybníka u Plzně zřejmě pokousal bobr, případ řeší policie

Ochránci přírody odchytávali bobra evropského, který vlezl na zahradu v Klabavě...

Čtyřiapadesátiletý muž v pondělí k večeru řekl záchranářům, že ho pokousal bobr u Drahotínského rybníka poblíž Zruče na...

Při čelních střetech aut zemřeli v kraji za jediný den dva řidiči

Čelní střet dvou aut na silnici mezi Rokycany a Šťáhlavy nepřežil jeden z...

Řidič osobního auta zahynul dopoledne při čelním střetu s dalším vozem na silnici mezi Rokycany a Šťáhlavy. Za...

Najdete na iDNES.cz