Myši i krtci stihli během mírné zimy vrhnout i tři generace. Ilustrační snímek

Myši i krtci stihli během mírné zimy vrhnout i tři generace. Ilustrační snímek | foto: AP

Zemědělci v kraji bojují s přemnoženými hlodavci a bojí se sucha

  • 0
S přemnoženými hlodavci, kteří se hojně množili během letošní teplé zimy, teď bojují majitelé budov i polí v Plzeňském kraji. Zemědělci a sadaři se navíc obávají také sucha nebo mrazíků, které by mohly spálit květy ovocných stromů.

Ne všichni uvítali letošní mírnou zimu s nadšením. Kvůli příznivým teplotám se například přemnožili hlodavci, kteří jsou vítanou pochoutkou pro divoká prasata.

"Volal nám zoufalý majitel golfového hřiště totálně rozrytého od divokých prasat," líčí Vladimír Měřínský, majitel plzeňské firmy, která hubí hlodavce nebo nabízí postřiky objektů proti létajícímu i lezoucímu hmyzu.

"Nyní máme více než dvakrát tolik zájemců o naše služby, než když je běžná zima," líčí Měřínský. Ten vysvětluje, že klasická mrazivá zima je bičem na hlodavce, mouchy, komáry či pavouky.

Myši, ale i krtci, kteří nebyli zimou zdecimovaní a stihli během ní vrhnout i tři generace, jsou vyloženě postrachem. "Dvě třetiny naší práce teď představuje jejich hubení na polích i v budovách. Zbytek jsou postřiky objektů proti hmyzu," popsal Měřínský.

Zemědělci zase mají problémy s nedostatkem vláhy. "Jestli voda nepřijde, bude zle," říká agronom Meclovské zemědělské Ondřej Kučera. Podobné jaro prý bylo v roce 2007 a úroda jarních obilovin tehdy byla tristní.

"Obilí sice vzejde, protože do třetího lístku žije ze semínka, ale neudělá odnože, a to je potom poloviční výnos obiloviny," líčí agronom. Ten na druhé straně připouští, že počasí je naopak ideální pro včasný start jarních prací, což je pro dobrou úrodu také základ.

"Ve středu jsme dokončili přihnojení ozimých obilovin a nyní sejeme jarní obiloviny - ječmen, tritikále a hrách," popsal Kučera, který se nebojí případných mrazů. "Když nebudou příliš velké, třeba 15 stupňů pod nulou, tak by ani zasetým jařinám neměly ublížit," uvedl agronom.

Naopak i minimálních mrazíků se bojí spolumajitel Sadů Vranov na Rokycansku Richard Schwarz. "Když stromy nakvetou a přijdou jarní mrazíky, vše totálně zničí. To už se nám také jednou stalo. To je největší strašák, protože květům vadí i pouhý stupeň pod nulou," řekl Schwarz.

Připomněl, že po vláze volají i stromy. "I když ne tak lačně jako obiloviny, protože dokážou sáhnout pro vláhu hodně hluboko," podotkl Schwarz s tím, že by vše spravil intenzivní čtrnáctidenní déšť.

Stromy prý v současné době zachraňují alespoň nízké noční a ranní teploty, které rozvoj květů zatím zbržďují, takže se začínají nalévat pupeny.

Mírná zima podle Schwarze přinese ovocnářům i větší náklady na postřiky. "Škůdci, kteří by měli během zimy vymrznout, přežili. Musíme použít hodně chemie. Ale jinak to nejde," popsal sadař.

"Obaleč jablečný dělá běžně dvě generace za vegetační období a my tedy musíme zasahovat dvakrát, letos udělá tři, možná čtyři generace. Bez postřiku by ale obaleč sežral úplně všechno," dodal Schwarz.