Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zemědělci v kraji bojují s přemnoženými hlodavci a bojí se sucha

  18:27aktualizováno  18:27
S přemnoženými hlodavci, kteří se hojně množili během letošní teplé zimy, teď bojují majitelé budov i polí v Plzeňském kraji. Zemědělci a sadaři se navíc obávají také sucha nebo mrazíků, které by mohly spálit květy ovocných stromů.
Myši i krtci stihli během mírné zimy vrhnout i tři generace. Ilustrační snímek

Myši i krtci stihli během mírné zimy vrhnout i tři generace. Ilustrační snímek | foto: AP

Ne všichni uvítali letošní mírnou zimu s nadšením. Kvůli příznivým teplotám se například přemnožili hlodavci, kteří jsou vítanou pochoutkou pro divoká prasata.

"Volal nám zoufalý majitel golfového hřiště totálně rozrytého od divokých prasat," líčí Vladimír Měřínský, majitel plzeňské firmy, která hubí hlodavce nebo nabízí postřiky objektů proti létajícímu i lezoucímu hmyzu.

"Nyní máme více než dvakrát tolik zájemců o naše služby, než když je běžná zima," líčí Měřínský. Ten vysvětluje, že klasická mrazivá zima je bičem na hlodavce, mouchy, komáry či pavouky.

Myši, ale i krtci, kteří nebyli zimou zdecimovaní a stihli během ní vrhnout i tři generace, jsou vyloženě postrachem. "Dvě třetiny naší práce teď představuje jejich hubení na polích i v budovách. Zbytek jsou postřiky objektů proti hmyzu," popsal Měřínský.

Zemědělci zase mají problémy s nedostatkem vláhy. "Jestli voda nepřijde, bude zle," říká agronom Meclovské zemědělské Ondřej Kučera. Podobné jaro prý bylo v roce 2007 a úroda jarních obilovin tehdy byla tristní.

"Obilí sice vzejde, protože do třetího lístku žije ze semínka, ale neudělá odnože, a to je potom poloviční výnos obiloviny," líčí agronom. Ten na druhé straně připouští, že počasí je naopak ideální pro včasný start jarních prací, což je pro dobrou úrodu také základ.

"Ve středu jsme dokončili přihnojení ozimých obilovin a nyní sejeme jarní obiloviny - ječmen, tritikále a hrách," popsal Kučera, který se nebojí případných mrazů. "Když nebudou příliš velké, třeba 15 stupňů pod nulou, tak by ani zasetým jařinám neměly ublížit," uvedl agronom.

Naopak i minimálních mrazíků se bojí spolumajitel Sadů Vranov na Rokycansku Richard Schwarz. "Když stromy nakvetou a přijdou jarní mrazíky, vše totálně zničí. To už se nám také jednou stalo. To je největší strašák, protože květům vadí i pouhý stupeň pod nulou," řekl Schwarz.

Připomněl, že po vláze volají i stromy. "I když ne tak lačně jako obiloviny, protože dokážou sáhnout pro vláhu hodně hluboko," podotkl Schwarz s tím, že by vše spravil intenzivní čtrnáctidenní déšť.

Stromy prý v současné době zachraňují alespoň nízké noční a ranní teploty, které rozvoj květů zatím zbržďují, takže se začínají nalévat pupeny.

Mírná zima podle Schwarze přinese ovocnářům i větší náklady na postřiky. "Škůdci, kteří by měli během zimy vymrznout, přežili. Musíme použít hodně chemie. Ale jinak to nejde," popsal sadař.

"Obaleč jablečný dělá běžně dvě generace za vegetační období a my tedy musíme zasahovat dvakrát, letos udělá tři, možná čtyři generace. Bez postřiku by ale obaleč sežral úplně všechno," dodal Schwarz.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Liga paradoxů. Lídr se nelíbí, na Spartě je „drzá“ i stará garda

Trenér Plzně Pavel Vrba sleduje hru svých svěřenců.

Plzeňští fotbalisté jako jediní z ligy vyhráli všech pět utkání v novém ročníku, ale jejich hra nemůže těšit ani jejich...Slavia i Sparta poprvé ztratily, zato Plzeň zůstává stoprocentní

Příbramský brankář Milan Švenger se marně natahuje po míči.

Slavia už po porážce s Jabloncem není bez zaváhání, stejně tak Sparta, která remizovala s Příbramí. Fotbalisté Plzně...

Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Další z rubriky

Designérka bydlela kvůli tvorbě v hospicu, navrhla pro něj i ponožky

Designérka Eva Chmelová (15. srpna 2018)

Eva Chmelová se vrhá do věcí po hlavě. Když měla zkrášlit interiér plzeňského Hospice sv. Lazara, na čtyři měsíce se do...

Po odporu lidí se mírní plán kácení stromů na Jiráskově náměstí v Plzni

Vizualizace plánované obnovy Jiráskova náměstí v Plzni

Méně pokácených stromů, větší plocha trávníku a víc nově vysazených stromů. To je podstata nově upraveného plánu pro...

MHD v Plzni má jeden klimatizovaný vůz, během pěti let přibudou další

Situace na křižovatce u Synagogy, kam vjíždějí auta na zelenou, ale cestu jim blokuje pomalu jedoucí odbodočující tramvaj.

Cestující veřejnou dopravou v Plzni se zřejmě časem dočkají klimatizovaných vozů. Po západočeské metropoli v současných...

Najdete na iDNES.cz