Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Plzeň chystá revoluci ve svozu odpadu, lidé by mohli výrazně ušetřit

  7:02aktualizováno  7:02
Revoluční změna v nakládání s komunálním odpadem se chystá v Plzni. Domácnosti budou odvoz nově objednávat u městské firmy a politici tvrdí, že ceny klesnou na polovinu těch současných. Tento systém by mohl začít fungovat od září 2015. Zda nová vyhláška skutečně začne platit, rozhodnou zastupitelé 12. června.
Pokud by začala nová vyhláška platit, lidé už by si nemohli vybrat svozovou firmu. Dál by si ale mohli zvolit velikost nádob na odpad i počet svozů v roce. (Ilustrační snímek)

Pokud by začala nová vyhláška platit, lidé už by si nemohli vybrat svozovou firmu. Dál by si ale mohli zvolit velikost nádob na odpad i počet svozů v roce. (Ilustrační snímek) | foto: Ondřej Littera, MAFRA

O změně systému se v Plzni jedná zhruba 14 let a je zřejmě jediným městem v Česku, které se ještě nepřizpůsobilo zákonům. Ty říkají, že se o svoz odpadu má starat obec. V Plzni si totiž svoz stále dojednávají majitelé domů přímo s firmami, které v oboru podnikají.

Nově má do systému vstoupit město se svou společností Plzeňské komunální služby. Obyvatelé by si objednali nádoby na odpad a za odvoz by začali platit městu, které by služby zadalo Plzeňským komunálním službám (PKS), což je městská firma spadající pod Plzeňskou teplárenskou.

Zástupce PKS Petr Baloun uvedl, že podobný systém už roky funguje v Praze. "Jsou tam s ním dobré zkušenosti," řekl.

Petr Baloun uvedl, že nově by si už majitelé domů sice nemohli vybrat konkrétní svozovou firmu, ale nadále by jim zůstala možnost zvolit velikost nádob na odpad i počet svozů v roce.

Vedení radnice se tento týden shodlo na návrhu nových sazeb za odvoz odpadu. V něm jsou ceny zhruba poloviční proti nynějším průměrným sazbám. Rozdíl by doplatilo město.

Například za vyprázdnění nádoby o objemu 120 litrů jednou za dva týdny by tak lidé měli platit přibližně 60 korun. Dnes stojí takový odvoz v průměru přibližně 125 korun.

Náměstek primátora Pavel Šindelář z ODS se domnívá, že je podstatné, aby město mělo jasný systém v likvidaci odpadu. "A občané za to, že se budou muset zapojit do nového systému, zaplatí o polovinu méně," prohlásil.

Pavel Šindelář připomněl, že pro Plzeň je důležité získat nad odpadem kontrolu mimo jiné proto, že Plzeňská teplárenská staví v Chotíkově za dvě miliardy spalovnu a radnice chce preferovat spalování odpadu před jeho skládkováním (více o stavbě spalovny čtěte zde).

Zástupci opoziční TOP 09 upozorňovali, že navržené nízké ceny za svoz dopadu mohou souviset s tím, že se blíží podzimní komunální volby. Rolando Arias z TOP 09 doporučoval stanovit cenovou hladinu na několik roků a pak sazbu upravovat podle výše inflace.

Pavel Šindelář si ale nemyslí, že nízké ceny byly navrženy kvůli volbám. "Ten systém je zapotřebí po určité době zhruba jednoho až dvou roků vyhodnotit a posoudit jeho výhodnost," konstatoval Šindelář.

Tvrdí, že město může zvažovat i to, zda pro něj bude výhodnější spolupracovat při svozu odpadu se soukromými firmami, nebo si to zajistit vlastními silami.

Zavedení nového systému zdržují i výběrová řízení

Návrh nové vyhlášky kritizovala starostka Plzně-Lhoty Zdeňka Hončarová. Vadilo jí, že majitelé rekreačních objektů nemají povinnost si objednat nádobu na odpad. Tvrdila, že se pak nijak neřeší problém černých skládek, které v okolí Lhoty majitelé chat vytvářejí.

Náměstek Šindelář řekl, že nový systém vychází z toho, že Plzeň není lokalita chatařů. "Pokud bychom chtěli systém vztáhnout i na chataře, chtěli bychom po některých obyvatelích města peníze dvakrát," prohlásil Šindelář.

Zavedení nového systému likvidace odpadů v Plzni několik let zdržovalo mimo jiného i výběrové řízení na firmy, které budou odpady z jednotlivých částí Plzně svážet.

Dvě výběrová řízení byla zrušena kvůli odvoláním některých účastníků a průtahům, které to působilo. V současné době probíhá výběr potřetí. Proti jeho průběhu znovu několik účastníků uplatnilo výhrady. "Po obdržení námitek to vypadá, že nás čeká ještě složitá cesta. Zatím pevně věřím, že tohle výběrové řízení už nezrušíme," sdělil Petr Baloun.

Dodal, že pokud by měla připravovaná změna systému znovu narazit na problém s výběrem svozových firem, pak by si svoz mohlo zajistit město svými silami. Baloun ujistil, že by to cenu za likvidaci odpadu pro občany nezdražilo.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...Slavia i Sparta poprvé ztratily, zato Plzeň zůstává stoprocentní

Příbramský brankář Milan Švenger se marně natahuje po míči.

Slavia už po porážce s Jabloncem není bez zaváhání, stejně tak Sparta, která remizovala s Příbramí. Fotbalisté Plzně...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

Další z rubriky

Zbyly jen obvodové zdi a hodiny, říká pamětník o požáru vzácných domů

Dvacet let. Na snímku vlevo sleduje v srpnu 1998 Helena Procházková...

Smutné dvacetileté výročí si dnes připomínají obyvatelé městečka Úterý na Plzeňsku. Šestnáctého srpna 1998 večer na...

Plzeň umístí do ulic další radary, zaplatí je i z pokut za rychlou jízdu

Měření rychlosti na Jižní spojce v Praze. Ilustrační foto

V posledních dnech letních prázdnin spustí město Plzeň další úsekové měření rychlosti automobilů. Do konce letošního...

Účetní zpronevěřila dobrovolným hasičům statisíce, peníze půjčila dívce

Renata Vidršperková se svým obhájcem u soudu. (15. srpna 2018)

Tři roky bude v podmínce dobrovolná hasička z jižního Plzeňska Renata Vídršperková, která hasičům zpronevěřila téměř...

Najdete na iDNES.cz