Světový den ledvin má přimět lidi, aby se víc zajímali o své zdraví. Do

Světový den ledvin má přimět lidi, aby se víc zajímali o své zdraví. Do propagace preventivních vyšetření se zapojil i plzeňský jachtař David Křížek (na snímku) s manželkou Lucií Váchovou a synem, Davidem. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Plzeňští lékaři zvou na bezplatné vyšetření ledvin, nemocných přibývá

  • 0
Preventivní vyšetření ledvin zdarma nabídnou 14. března všem zájemcům lékaři plzeňského dialyzačního centra na Borech. Právě na tento den totiž připadá světový den ledvin a lékaři chtějí upozornit na to, že nemocných s akutním poškozením ledvin strmě přibývá.

Šéfka dialyzačního a ledvinového střediska v bývalé vojenské nemocnici v Plzni na Borech Lada Malánová zve všechny zájemce, kteří chtějí vědět, jak jsou na tom jejich ledviny. 

Loni využilo preventivní prohlídky zdarma 130 lidí, rok předtím dokonce na dvě stovky.

Preventivní vyšetření doporučuje i Martin Matějovič, přednosta I. interní kliniky Fakultní nemocnice v Plzni.

"Výskyt akutních poškození ledvin v populaci totiž strmě narůstá. Za posledních deset let se počet nemocných zdvojnásobil. Četnost pacientů s akutním selháním ledvin už je stejná jako počet případů akutního infarktu myokardu," přiblížil Matějovič, podle kterého dva lidé z tisíce mají nějakou akutní poruchu funkce ledvin.

"Málo se ví i o tom, že časná úmrtnost u závažných forem je dokonce vyšší než u akutního infarktu myokardu. Ale zatímco u infarktu známe účinné způsoby, jak nemocné léčit, u akutního selhání ledvin tomu zdaleka tak často není," dodal Matějovič.

A proč počet nemocných roste? Podle Matějoviče je to dáno tím, že populace stárne. A to i díky tomu, že moderní medicína umožňuje lidem žít dlouho i s mnohočetnými závažnými onemocněními.

"Je mylná představa o tom, že když se mluví o akutním selhání ledvin, že příčina musí být uvnitř ledvin. Naopak, ona v sedmdesáti až osmdesáti procentech případů leží mimo ledviny, které jsou hodně citlivým barometrem toho, že se v těle něco děje," uvedl přednosta.

Podle něj jsou nejčastější příčinou akutního zhoršení funkce ledvin těžké infekce. "Třeba když senioři přicházejí do nemocnice se zánětem plic. Druhou nejčastější příčinou je dehydratace organismu. Pacienti mají doma průjmová onemocnění, opakovaně zvrací a čekají, jak se bude onemocnění vyvíjet - namísto aby zamířili k lékaři. Výsledkem je to, že do nemocnice pak přicházejí s plně rozvinutým akutním selháním ledvin," dodal přednosta.

Velmi nežádoucí je pro ledviny i nadměrné užívání léků. Nejzávažnější dopady mají podle Matějoviče léky, které si pacienti mohou běžně koupit v lékárně, hlavně léky používané například na léčbu bolesti typu brufen či ibuprofen, s jejichž užíváním lidé nešetří.