Surfaři si sami vyrábějí prkna, jedno vyjde asi na čtyři tisíce korun

  • 3
Do výroby svých vlastních prken se pustili dva surfaři v dílně, která je otevřena pro veřejnost v areálu Depo2015 v Plzni. Kutilové se inspirovali videem z Nového Zélandu, na němž kamarádi zhotovili surf v garáži.

Osmatřicetiletý Josef Šetele surfuje už od roku 2004. Vyzkoušel desítky různých typů surfů. Ten, který mu plně vyhovuje, našel až před čtyřmi lety.

Před několika měsíci se rozhodl, že si pořídí do zásoby ještě jedno takové prkno. A že si ho i sám vyrobí. Stejně jako jeho kamarád Štěpán Gering. Designéři snowboardového oblečení na svých surfech pracují zhruba dva měsíce v Plzni v otevřené dílně Makerspace v kreativní zóně Depo2015, nyní práce finišují.

„Výroba surfu je obestřena takovou aurou nezvládnutelnosti,“ vysvětluje Josef Šetele, proč se do tvorby pustil až nyní, po víc než deseti letech ježdění.

Zlomovým okamžikem pro něj a čtyřiadvacetiletého Štěpána Geringa bylo video, které zhlédli.

„Kamarádi z Nového Zélandu si surf vyrobili sami v garáži. To nás nakoplo. Viděli jsme, že to zvládneme,“ vzpomíná Gering na moment, kdy se pustili do pátrání na internetu.

V Česku neví o nikom, kdo by se výrobou surfů zabýval. To třeba právě na Novém Zélandu si lidé mohou koupit i hotový základ: jádro surfu vyrobené z překližky obalené polystyrenem. I to si Plzeňané museli vyrobit sami.

Proporce surfu obkreslovali z toho existujícího. Důležité bylo přenést všechny tvary a profily přesně, sebemenší odchylka od tvaru totiž jízdní vlastnosti změní.

Výsledného tvaru dosáhla dvojice speciálním, odporovým drátem na řezání polystyrenu, použila i ruční pilku.

„Překvapilo mě, jak to bylo jednoduché. Tedy do okamžiku, kdy jsme začali laminovat. To jsem dělal poprvé, s tím jsem docela bojoval,“ přiznává Štěpán Gering a líčí, že jako první na polystyren přišla vrstva sklolaminátu.

Na ten už se nanáší postupně vrstvy epoxidu, které je vždy třeba důkladně zbrousit a poté vyčistit a odmastit. Epoxid se vrství, dokud není autor s dílem spokojený.

Dílna Makerspace

Otevřená dílna v areálu Depo2015 je vybavená pro tvoření, experimentování a vyrábění. Nabízí prostředí pro kutily, hobíky, ale i řemeslníky a další profesionály kteří potřebují využívat dílenské zázemí a různorodé náčiní, které nemají doma nebo ve své dílně. Pro veřejnost nabízí i kurzy.

Teď už má každé prkno vlastní design, Gering i Šetele si jej navrhovali sami.

„Nákladově jsme na třech a půl až čtyřech tisících korun na jeden surf,“ vypočítává Gering s tím, že to je výrazně méně, než kolik by stál na trhu.

Výsledek své několikatýdenní práce muži vyzkouší již za několik týdnů v Mostě. „Věříme, že nám vydrží surfy dlouho. Dokud se nezlomí, jdou opravit,“ uzavřel Štěpán Gering.