Šumavský Špičák láká ke sportování i vyhlídce z nové rozhledny, přesto je hotel patřící kraji poloprázdný. Ilustrační snímek

Šumavský Špičák láká ke sportování i vyhlídce z nové rozhledny, přesto je hotel patřící kraji poloprázdný. Ilustrační snímek | foto: Martin Polívka, MAFRA

Hotel Malá Paříž na Šumavě vychází hejtmanství zatím draho. Prodělává

  • 10
Hotel Malá Paříž na šumavském Špičáku, který se koncem roku 2014 rozhodlo koupit vedení Plzeňského kraje, je minimálně obsazený a prodělává. Tak po zhruba roce vypadá výsledek jedné z nejspornějších transakcí, které kdy hejtmanství udělalo.

Když vedení kraje nákup hotelu za téměř 15 milionů korun prosadilo, zdůvodňovalo ho potřebou nabídnout zaměstnancům úřadu a jeho organizací příležitost k rekreaci, umožnit školám pořádat cenově přijatelné lyžařské kurzy nebo využít objekt k různým školením.

Nyní se zdá, že o takovou nabídku zřejmě velký zájem nebyl.

Jak je hotel využitý se při pondělním jednání zastupitelů kraje zajímali lidé z opoziční ODS. Ti nákup Malé Paříže už v roce 2014 kritizovali jako pochybné utrácení veřejných financí.

„Jak je využívaný hotel Malá Paříž? Já tam byla a neměla jsem pocit, že to tam žije,“ ptala se Helena Matoušová (ODS).

Hejtman Václav v Šlajs (ČSSD) uvedl, že obsazenost hotelu byla loni kolem 20 procent. „Do 20. března je tam plně obsazeno. Jezdí tam lyžařské kurzy,“ vysvětloval Václav Šlajs. Prohlásil však, že provoz hotelu je ztrátový a bude tomu tak zřejmě i letos.

Když Helena Matoušová požádala o podrobnější přehled využití Malé Paříže, hejtman reagoval: „Samozřejmě to možné je, i když nevím, jestli je to hlavní problém kraje.“

Hejtman na jednání nevěděl, jak velká je provozní ztráta

Jan Šašek (ODS) připomínal, že vedení kraje už v roce 2014 zastupitelům slíbilo, že dostanou informace i o tom, kolik se tam bude investovat. Hejtman téma bagatelizoval znovu. „Šťastný je kraj, který jako hlavní problém má hotel Malá Paříž.“

Jaká je provozní ztráta zařízení Šlajs nevěděl, ale odhadoval, že se nejedná o miliony. „Má to na starost škola, kde jsou kuchaři a číšníci a starají se o to v rámci výcviku.“

Hejtman prohlásil, že cílem není, aby se hospodaření hotelu dostalo do kladných čísel.

„Cílem je vytvořit podmínky, aby se na středních školách mohli lyžařského výcviku zúčastňovat i děti z rodin méně majetných, a také poskytnout rekreaci zaměstnancům,“ konstatoval.

Hejtman se domnívá, že nyní už podle tohoto principu hotel funguje. Václav Šlajs je přesvědčený, že nákup hotelu byl dobrý nápad a tvrdí, že instituce, pod kterou spadá přes osm tisíc zaměstnanců, takové zařízení potřebuje.