Nová lávka přes Roklanský potok v Modravě na Klatovsku.

Nová lávka přes Roklanský potok v Modravě na Klatovsku. | foto: ČTK

Turistům slouží na Šumavě dvě nové lávky v Modravě a v Černém kříži

  • 3
Dvě nové dřevěné lávky začaly oficiálně sloužit šumavským pěším turistům a cyklistům v Modravě na Klatovsku přes Roklanský potok a na jihočeském Černém kříži přes Studenou Vltavu. Lávky zkrátí turistům cestu, nabídnou atraktivnější prostředí a zároveň výrazně zvýší bezpečí stezek.

Modravská lávka klenoucí se přes divoký Roklanský potok je hned na kraji obce na trasách směrem na Javoří pilu a Tříjezerní slať.

„Je neobvykle široká - šest metrů, aby po ní mohla v zimě projet rolba upravující běžecké stopy,“ řekl ředitel Národního parku Šumava Pavel Hubený.

Park za 7,5 milionu kromě lávky upravil také asi 150 metrů cesty z obce k lávce. Cesta bude v létě sloužit turistům, v zimě běžkařům.

"Vyvedli jsme tak dosavadní turistickou trasu z Modravy a nabídli jsme lidem krásnou přírodní scenérii Roklanského potoka, kterou dodnes nikdo ani moc nevnímal," uvedl Hubený.

Dva metry široká lávka v Černém kříži je podle Jany Slonkové ze správy parku 37 metrů dlouhá a stala se tak nejdelším obloukovým dřevěným mostem v Česku. Její postavení stálo 5,5 milionu a stejně jako na modravskou lávku získal park na stavbu dotaci EU z Operačního programu Životní prostředí.

Správa parku chystá stavbu lávky u Stožce přes Vltavu

Obě nové lávky stojí na místě starých, ale už dávno neexistujících mostů. Na Černém kříži se propojují trasy mezi Stožcem, Novou Pecí a Dobrou a navazující turistické cesty ke stožecké kapli, rašeliništím a k Soumarskému mostu, na pravém břehu pak na turisticky atraktivní Schwarzenberský plavební kanál a Plešné jezero, popsala Slonková. Až dosud museli turisté chodit po železničním mostě, což bylo nebezpečné, nebo vše dlouze obcházet.

Také v Modravě lávka podle starosty Antonína Schuberta zvýší bezpečí turistů. Nápad na její postavení proto před časem vzešel právě od obce. "Protože my jsme odpovědni za bezpečnost provozu v obci a největším účastníkem provozu jsou u nás turisté," řekl Schubert.

Dosavadní trasa u penzionu Arnika byla pro pěší a zejména v zimě pro běžkaře nebezpečná. Auta jedoucí z kopce musela často hodně brzdit, aby nesmetla lidi, kteří si dole nasazovali běžky, popsal Schubert. Díky odklonění turistické trasy k nové lávce se už turisté s auty nebudou potkávat.

Správa parku v minulých letech postavila už několik lávek, například přes Vydru nedaleko Srní u bývalé Hálkovy chaty.

"Teď je před námi lávka u Stožce přes Vltavu, která by měla zkrátit cestu ze Stožce ke stožecké kapli a ke stožecké skále. Teď jsou tam jen klády, ale ty nejsou úplně bezpečné," řekl Hubený.

Správci parku mají hotový projekt, až zajistí finance, chtějí nejpozději v příštím roce novou lávku postavit.