Fotopasti šumavského národního parku zachytily v roce 2015 opakovaně vlka.

Fotopasti šumavského národního parku zachytily v roce 2015 opakovaně vlka. | foto: NP Šumava

Zloději ukradli ochranářům na Šumavě šestinu fotopastí

  • 38
Policisté pátrají po zlodějích, kteří ukradli na Šumavě v okolí Kašperských Hor a Železné Rudy na Klatovsku 34 fotopastí. Rozsah krádeže, který představuje zhruba šestinu všech přístrojů, zjistili lidé z Národního parku Šumava při inventuře majetku.

„Neznámý pachatel odcizil na Železnorudsku čtrnáct a na Kašperskohorsku dvacet fotopastí. Ty byly umístěné v lesních porostech k monitoringu pohybu zvěře. Škoda je vyčíslena na téměř 175 tisíc korun,“ řekla klatovská policejní mluvčí Dana Ladmanová.

Jan Dvořák ze šumavského parku řekl, že fotopasti používají zejména v místech, kam nechodí moc lidí. Několik přístrojů jim zmizí každý rok. Ale aby jich bylo tolik, jako nyní, s tím se za více než desetileté používání fotopasti ještě nesetkali.

„V současné době zjišťujeme stav ještě na dalších územích. Většina fotopastí je mimo turistické cesty, snažíme se je dávat tak, aby nebyly vidět. Ale větší část Šumavy kromě prvních zón je pro lidi volně prostupná, mohou chodit kamkoli. I když je maskujeme, někoho upoutá třeba záblesk, když zařízení zaznamenává pohyb. V prvních zónach Šumavy jich ale není mnoho,“ uvedl Jan Dvořák.

Fotopasti ochránci umisťují zejména na kmeny stromů a pravidelně je kontrolují. K některým se dostanou jednou za čtvrt roku, k jiným za půl roku, k části z nich ještě méně často. I časová prodleva, než se na krádež přijde, tak může být velká.

S krádeží fotopastí přicházejí zoologové i o cenné snímky

Dvořák řekl, že fotopasti jistili například kovovými lanky, zámky nebo řetízky. Zloděje ale nezastaví nic. „I za cenu, že fotopast zničí, se ji pokoušejí ukrást. Při tom většinou poškodí i samotný strom. Škody jsou tak mnohem větší, než je cena samotného přístroje,“ řekl Dvořák.

Nevyčíslitelná škoda ale vzniká tím, že se specialisté z národního parku nedostanou ke snímkům, které přístroj udělal. „Fotopasti máme zejména kvůli snímkům zvířat, monitoringu zvlášť chráněných živočichů. Bývá na nich hlavně rys ostrovid, zachytili jsme třeba šakala, losy, psíka mývalovitého. Některé fotopasti nám už dělají i videa,“ vysvětlil Jan Dvořák.

I když samotný přístroj má maskování, aby splynul například s kůrou stromů, zloději nebo vandalové je často najdou. Další maskování fotopastí například větvemi je podle názoru specialistů ze šumavského parku nemožné, protože potřebují, aby objektiv měl před sebou volný prostor. Pokud by foukal vítr, větvička se může dostat před objektiv, a celý snímek znehodnotit.