Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Městské parky v Plzni se moc nezelenají, zavlažovací systémy nestíhají

  14:12aktualizováno  14:12
Pár víkendových přeháněk jako by ani nebylo. Na horních tocích řek je vody pomálu, vodáci se téměř nemají kde svézt. I když vodohospodáři odpouštějí z přehrad nejmenší nařízené objemy vody, i tak je to více, než kolik do nich přitéká. V plzeňském Borském parku tráva zasychá navzdory zalévání.

Bolevecký rybník v Plzni láká v parných dnech k osvěžení tisíce Plzeňanů. I když v oblíbené soustavě rybníků také ubývá vody, podle správců je stále čistá s průhledností do tří metrů. | foto: Petr Eret

Ke zvládnutí situace ve vedrech posledních dnů už nestačí podle správců zeleně v Plzni ani automatické závlahové systémy.

„V Borském parku už trávník přeschl, tam už ani závlahový systém nestíhá,“ říká Lucie Nižaradzeová z oddělení urbanistické zeleně správy veřejného statku.

Vedra nesvědčí ani nedávno založeným trávníkům v rekonstruovaném Lochotínském parku. Ty sice nejsou zavlažované, ale použitá travní směs je laicky řečeno obohacena o vločky, které na sebe vážou vlhkost ze vzduchu, nabobtnají, a rostlinky si pak z nich berou vláhu.

Parky v Plzni

„Když ale v ovzduší není vláha, i tento luční trávník přisychá. Teď jsme v období, kdy tři týdny pořádně nepršelo. Podobnou situaci jsme zažili i loni, tehdy bylo sucho před prázdninami. V červnu pak trávníky vypadaly stejně jako běžně na konci srpna,“ dodala Lucie Nižaradzeová.

I bývalí mlynáři z Úterského potoka v okolí Konstantinových Lázní by v těchto dnech jen bezmocně krčili rameny, kdyby chtěli roztočit mlýnská kola. V potoce u Trpístů, kde je měřící bod Povodí Vltavy, lidé přejdou tok suchou nohou, maximálně si omočí chodidla. Hladina kolísající mezi třemi až čtyřmi centimetry nestačí ani k ochlazení kotníků.

„Vodu pro obec máme už jenom z vrtu, žádné zásoby nemáme. Zatím to ještě stačí, ale dá se říct, že už jsme na hraně. Lidé musejí šetřit s vodou. Doufám, že všichni už mají napuštěné bazény a v tomto počasí omezí i zalévání,“ popisuje situaci v Trpístech starosta Josef Pavlas.

V obci nemají ani vodojem. Při plánované rekonstrukci místní vodárny proto chtějí pořídit dvě akumulační nádrže, každá by měla pojmout 10 tisíc litrů vody. „Letos to určitě nestačíme, navíc jsme na ně nedostali dotaci,“ vysvětluje starosta.

V Bezdružicích a dvou okolních obcích, které jsou napojené na vodovod provozovaný Vodovody a kanalizacemi Karlovy Vary, problémy s vodou nemají. Tamní starosta Jan Soulek řekl, že ani z okolních obcí závislých na vlastních vrtech nebo studnách zatím nemá informace o problémech.

„Kritické to ale začíná být s užitkovou vodou. I v lesích je neuvěřitelné sucho. Letos jsme rekonstruovali zahradu v mateřské škole, vysazovali jsme tam mnoho rostlin. Teď nám nezbývá nic jiného, než tam neustále zalévat a kropit, aby nic neuschlo,“ říká starosta Soulek.

Šéf vodovodů a kanalizací z Karlových Varů Antonín Jágl říká, že situace na Tachovsku, kde také zajišťují dodávky pitné vody, je horší než na Karlovarsku. „Ale to je obvyklé, že v Plzeňském kraji je situace horší. Jen pro jistotu jsme o víkendu jednou nebo dvěma cisternami preventivně zaváželi vodu do Michalových Hor a Svojšína,“ upřesnil Jágl.

Vodáci mají v regionu smůlu, téměř není co splouvat

Vodáci v současné době mohou sjíždět jen Berounku z Plzně a Otavu ze Sušice. I tak jsou podle aktuálních vodáckých map obě řeky na hranici splavnosti. Ve čtvrtek odpoledne byla hladina Berounky na měřícím stanovišti Bílá Hora jen dva centimetry nad hranicí splavnosti, Otava v Sušici byla přesně na hranici.

Dispečer plzeňského Povodí Vltavy Karel Zelenka shrnul, že v regionu ještě není místo, v němž by nějaký ze sledovaných toků zcela vyschl. „Ze všech nádrží odtékají minimální nutná množství vody. Kromě vodního díla Nýrsko nyní ze všech odtéká více vody, než do ní přitéká,“ upozorňuje Zelenka.

Situaci příliš nevylepší ani místní nebo lokální bouřky, které se podle meteorologů mohou v kraji objevit. „Pro zlepšení situace bychom potřebovali nějakou plošnou srážku,“ vysvětluje dispečer povodí Karel Zelenka.

Autor:Nejčtenější

Slavia klopýtla, Plzeň se vzdálila. Brnu a Baníku uniká záchrana

Liberecký brankář Václav Hladký zasahuje před slávistou Tomášem Součkem.

Plzeňští fotbalisté jsou o něco blíž k titulu v první lize, Ostrava a Brno zase pádu do druhé ligy. V 25. kole lídr...

Brno - Plzeň 1:3, hattrick Čermáka a lídr je zase o kus blíž k titulu

Musefiu Ashiru z Brna vede míč před soupeři z Plzně

První hattrick Aleše Čermáka a plzeňští fotbalisté se po nevýrazných výsledcích přiblížili k titulu. V utkání 25. kola...Pět kol, pět otazníků. Jaké zápletky ještě nabízí fotbalová liga?

Plzeňský útočník Michael Krmenčík lituje spálené šance v utkání proti Mladé...

A jde se do finále! Už jen pět kol zbývá odehrát ve fotbalové lize, za měsíc a dva dny bude jasno o všem důležitém....

Rodina ubodané knihovnice z Horní Břízy stáhla žalobu na vraha i léčebnu

Policisté vedou muže (s kapucou přes hlavu), který je z vraždy knihovnice...

Rodina ubodané knihovnice z Horní Břízy na Plzeňsku stáhla civilní žalobu na Vlastislava A., který ženu před třemi...

Malér, přestup. A teď hattrick! Jsem za něj rád, říká Vrba o Čermákovi

Plzeňský Aleš Čermák a jeho spoluhráč Jan Kopic se radují z gólu do sítě Brna.

Už to bude rok, co udělal chybu, která se s ním potáhne celou kariéru. Naboural, auto shořelo, v krvi měl 1,5 promile....

Další z rubriky

Plzeň finišuje se Slavnostmi svobody, přijedou téměř století veteráni

Konvoj svobody projíždí Plzní (7. května 2017).

Tradiční Convoy of Liberty s ještě žijícími válečnými veterány, kteří v květnu 1945 osvobozovali Plzeň, projede městem...

VIDEO: Muž v Plzni bil a znásilňoval prostitutky, chytili ho při činu

Plzeňští kriminalisté obvinili jednatřicetiletého muže ze znásilnění. Podle...

Policisté zadrželi a obvinili jednatřicetiletého muže, který přepadával prostitutky v Plzni. Podle kriminalistů od...

Rumuny chycené u Plzně s běženci v kamionech budou soudit v Německu

Policisté zadrželi dva kamiony, které převážely 35 migrantů (16. února 2018).

Německá policie si převezme čtyři Rumuny obviněné z pašování běženců přes Českou republiku. Policisté zastavili dva...

Najdete na iDNES.cz