Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rok studia v Plzni stojí až 320 tisíc, přesto láká Bahrajnce i Řeky

  13:11aktualizováno  13:11
Stovky cizinců míří každoročně na plzeňské fakulty. Velká část jich je tu jen na několik měsíců na výměnný pobyt, další absolvují celé placené studium v anglickém jazyce. Mají zájem zejména o medicínu, elektrotechniku a elektroenergetiku a říkají, že vzdělání zde vyjde levněji, než v zemích západní Evropy.
Zahraniční studenty přijímá lékařská fakulta v Plzni už zhruba dvacet let, počet se zvýšil hlavně se vstupem ČR do EU v roce 2004. Ilustrační snímek

Zahraniční studenty přijímá lékařská fakulta v Plzni už zhruba dvacet let, počet se zvýšil hlavně se vstupem ČR do EU v roce 2004. Ilustrační snímek | foto: Daniel Beran, MAFRA

Amin Moztarzadeh se do Plzně přestěhoval téměř před sedmi lety. Stejně jako jeho bratr vystudoval Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Plzni. Namísto toho, aby se po promoci vrátil do rodného Íránu, zůstal tady, pracuje jako zubař a učí v nemocnici.

Moztarzadeh patří do početné skupiny mediků, kteří studují medicínu v anglickém jazyce. Ve všech ročnících je jich nyní na 400, za jeden rok studia zaplatí 260 tisíc korun, respektive 320 tisíc korun, pokud studují stomatologii.

"Ročně si tím přijdeme až na 90 milionů korun, to je třetina až čtvrtina našeho celkového obratu," konstatuje děkan fakulty Boris Kreuzberg.

Zahraniční studenty fakulta přijímá už zhruba dvacet let, počet se zvýšil hlavně se vstupem ČR do Evropské unie v roce 2004.

"Přicházejí k nám uchazeči z arabských zemí, Kuvajtu, Bahrajnu, hodně jich je ale také z Portugalska, Švédska, v minulosti také z Řecka. V poslední době přibývá zájemců z Německa," jmenuje proděkan Antonín Zicha, podle něhož jsou pro ně hlavní motivací náklady na studium.

Někteří raději studují v češtině, i když jazyk neovládají

Ač se částka může zdát závratná, v zemích západní Evropy by byla ještě výrazně vyšší. "V Anglii jsou náklady třeba desetkrát vyšší, navíc je velmi obtížné se na tamní univerzitu dostat," potvrzuje jeho slova Amin Moztarzadeh.

Podle Zichy je dalším z důvodů. proč si vybírají plzeňskou fakultu, fakt, že spadá pod Univerzitu Karlovu. A ta má ve světě dobré jméno. Zájemci o studium musí standardně složit přijímací zkoušky, a to v zemi, z níž pocházejí.

"Rozhodně to není tak, že vezmeme každého. Naším zájmem je, aby školu skutečně dostudovali," říká Zicha.

Podle Moztarzadeha se drtivá většina studentů po dokončení školy vrací zpět do své země. "Já vím opravdu jen o několika, kteří tady zůstali. U mě osobně to bylo kvůli tomu, že jsem si tu našel přítelkyni. Jinak bych se vrátil buď zpět do Íránu, nebo bych asi šel pracovat do jiné země," zamýšlí se Amin Moztarzadeh.

Lékařská fakulta je z hlediska množství zahraničních studentů platících si výuku v anglickém jazyce výjimkou.

Na Západočeské univerzitě studují jen jednotlivci. Za jeden rok zaplatí 5 300 eur (v přepočtu zhruba 145 tisíc korun). "Větší zájem je o doktorské studium. Každým rokem přichází jeden dva doktorandi. V současné době máme na fakultě asi pět zahraničních studentů, každému se věnujeme individuálně," říká proděkan Fakulty elektrotechnické ZČU Jiří Kotlan.

Na fakultě se však setkávají s tím, že student namísto toho, aby za výuku v angličtině platil, raději studuje v češtině. A to i přesto, že jazyk neovládá. Přicházejí sem lidé z arabských zemí, ale i z jižní Ameriky. "Měli jsme tady i studenta z Venezuely či Afriky," konstatuje Kotlan.

Zájem je zejména o obor elektrotechnika a elektroenergetika. "Absolventi se většinou vracejí zpět domů, kde zastávají významné posty," říká Kotlan.

Pokud se studentům podaří získat ve své zemi stipendium, velká část nákladů se pokryje. A to by se v zemích západní Evropy rozhodně nestalo.

Podle Kotlana sice fakulta také získá výukou nějaké peníze, nejedná se ale o nijak významnou částku. "Je to pro nás spíše o zvýšení prestiže," vysvětluje Jiří Kotlan.

Fakulta strojnická v současné době žádného zahraničního studenta nemá, v minulosti měla ale několik doktorandů. Další by mohl nastoupit na školu od září.

"Doktorandi se nám finančně vyplatí i v počtu jednotlivců, horší je to s těmi dalšími, v bakalářském či magisterském programu. Těch by se muselo přihlásit minimálně pět," řekl proděkan fakulty Jiří Česánek.

Školu sice zájemci, zejména z rozvojových zemí, občas kontaktují, jedná se však o první fázi. Hlubší zájem už neprojeví.

Podobné je to na Fakultě aplikovaných věd. "Studium nemůžeme dotovat, otevřené jej tedy nemáme," uvedla proděkanka Arnoštka Netrvalová, podle níž by bylo třeba přijmout další pedagogy. Za minimum by považovala alespoň dvacet studentů.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...Boleslav zničila šesti góly Opavu, Jablonec zaskočil Slavii, vyhrál i Zlín

Ladislav Takács z Mladé Boleslavi se raduje ze své trefy do sítě Opavy.

Tři „obyčejná“ utkání a jeden šlágr. Sobotní program fotbalové ligy měl obvyklou náplň čtyř duelů. Mladá Boleslav si...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Další z rubriky

Účetní zpronevěřila dobrovolným hasičům statisíce, peníze půjčila dívce

Renata Vidršperková se svým obhájcem u soudu. (15. srpna 2018)

Tři roky bude v podmínce dobrovolná hasička z jižního Plzeňska Renata Vídršperková, která hasičům zpronevěřila téměř...

Připravovali vraždu vychovatele, tři chovanci ústavu půjdou do vězení

Trojice mladistvých z Výchovného ústavu v Hostouni na Domažlicku dnes stanula...

Tři chovanci Výchovného ústavu v Hostouni na Domažlicku, kteří loni připravovali vraždu vychovatele, půjdou do vězení....

Po odporu lidí se mírní plán kácení stromů na Jiráskově náměstí v Plzni

Vizualizace plánované obnovy Jiráskova náměstí v Plzni

Méně pokácených stromů, větší plocha trávníku a víc nově vysazených stromů. To je podstata nově upraveného plánu pro...

Najdete na iDNES.cz