Monika Lepschy vytvořila pro finále soutěže na téma Resilience (Odolnost) kolekci inspirovanou pavučinou. | foto: archiv M. Lepschy

Studentka z Plzně zaujala v USA botami, které připomínají dílo pavouka

  • 6
S módní kolekcí inspirovanou pavoučími vlákny uspěla ve Spojených státech studentka plzeňské fakulty umění a designu Monika Lepschy. V mezinárodní soutěži Arts Fashion Competition získala ocenění v kategorii Obuv a módní doplňky.

Už když odjížděla do San Francisca, byla Monika Lepschy spokojená. Samotnou účast ve finále mezinárodní soutěže Arts Fashion Competition považovala za velký úspěch.

Ze Spojených států si přitom přivezla studentka druhého ročníku magisterského oboru Fashion design na Fakultě ústavu a designu ZČU ocenění v kategorii Obuv a módní doplňky. Vyhrála intenzivní čtyřtýdenní fashion designový kurz Master class v Paříži.

"Když mě vyhlásili, bylo to něco nepředstavitelného. Pořád to nemůžu vstřebat. Vyhrála holka z Čech se svým prvním párem bot," pozastavuje se Lepschy, která pro finále soutěže na zadané téma Resilience (Odolnost) vytvořila kolekci inspirovanou právě jedním z nejodolnějších přírodních materiálů, a to pavučinou. Obsahovala boty, malou večerní kabelku a pásek.

Studentku fascinovaly vlastnosti pavučin a splétaná forma těchto sítí.

"Rozhodla jsem se postavit celý koncept této obuvi na práci se šňůrami. Abych se vyhnula zprofanovanému tvarosloví pavučiny při zachování principu splétání, zvolila jsem si pro realizaci kolekce techniku macrame, která je v Česku známá jako drhání," přibližuje Monika Lepschy s tím, že tato technika se objevuje jen jako decentní značka produktu.

Vítězná kolekce samozřejmě není vytvořena z pavoučích vláken. Lepschy však zvolila podobný materiál, který člověk dokázal vyrobit. Je jím čistý polytetrafluorethylen ve formě bílé šňůry, která zvětšené pavoučí vlákno připomíná.

"Tvar a typ obuvi je navržen tak, aby mohl vyniknout princip práce s těmito šňůrami," doplňuje Monika Lepschy.

Studentka začala na kolekci pracovat poté, co dostala spolu s ostatními téma zadané od vedoucí ateliéru Heleny Krbcové. "Nejtěžší pro mě bylo vytvořit boty, nikdy předtím jsem totiž žádné nedělala. To pro mě byla zkouška," líčí Monika Lepschy s tím, že práce na nich začala zhruba před rokem a trvala několik měsíců.

"Když jsem se přihlašovala do soutěže, odeslala jsem zároveň návrhy na další dva doplňky. Když mě vybrali, během dvou měsíců jsem je vytvořila," přibližuje studentka.

V uplynulém roce však představila i další zajímavé kousky. Třeba Polybag, což je sestava různých doplňků, které se dají do sebe různě zapínat a může z nich tedy vzniknout batoh, kabelka či aktovka.

Monika Lepschy vystudovala Střední průmyslovou školu oděvní, obor modelářství a návrhářství oděvů, poté byla přijata do ateliéru oděvního a textilního designu na Fakultě umění a designu v Ústí nad Labem. Nyní je ve druhém ročníku Fakulty umění a designu ZČU v Plzni.

Zúčastnila se už řady soutěží a přehlídek, v roce 2011 absolvovala půlroční pracovní stáž v Amsterdamu ve studiu Conny Groenewegen, se kterou spolupracovala mimo jiné také na návrhu obuvi pro mezinárodní oděvní firmu SACHA.

Studentky ateliéru Fashion Design na FÚD ZČU vedeného Helenou Krbcovou uspěly v této prestižní soutěži už v minulosti.