Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Starších vysokoškoláků na ZČU ubylo. Vlna z přelomu milénia polevila

  9:10aktualizováno  9:10
Patnáct set dvacet studentů starších třiceti let napočítala letos Západočeská univerzita v Plzni. To je zhruba 12,5 procenta všech posluchačů. Před lety ale bývalo starších studentů více a to kvůli intenzivnímu rozvoji vysokého školství na přelomu tisíciletí.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Daniel Beran, MAFRA

Ještě před čtyřmi lety měla Západočeská univerzita v Plzni téměř 21 procent studentů starších 30 let. V letošním školním roce už je to ale jen 12,5 procenta.

Výrazně klesají také čísla absolutní. V akademickém roce 2011/2012 bylo těchto studentů 3500, letos jich je 1520. Nejvíce, téměř třetina, jich navštěvuje Fakultu pedagogickou ZČU.

Podle prorektora pro studium Ladislava Čepičky jsou tato čísla do značné míry logická. Nárůst počtu studentů starších 30 let souvisel s intenzivním rozvojem vysokého školství na přelomu tisíciletí.

„Vysoké školy nabíraly obrovské množství studentů, i těch, kteří dřív nemohli studovat a nyní se začali na univerzity hlásit. Říkáme tomu odložená poptávka,“ komentuje situaci Čepička. Připomíná, že se poptávka postupem času naplňuje a potřeba po studiu mezi staršími klesá.

Výjimkou jsou situace, kdy si určitá profesní skupina potřebuje zvýšit kvalifikaci. Aktuálně se to projevuje na pedagogické fakultě, kde si vzdělání doplňují takzvaní nekvalifikovaní pedagogové. Nyní je tu 428 posluchačů starších 30 let, v loňském školním roce jich bylo dokonce 568.

„Chod fakulty to velmi výrazně ovlivňuje. Nekvalifikovaní učitelé jsou zaměstnaní na školách, nemohou se proto zúčastňovat výuky v tradičních časech,“ nastínil nový děkan fakulty Miroslav Randa při nástupu do funkce. Výuka se podle něj proto do značné míry přesunula na pátek a mnohdy i na sobotu.

Obdobně museli získat vyšší vzdělání také pracovníci ve zdravotnictví. Dnes se podle děkanky Fakulty zdravotnických studií Ilony Mauritzové hlásí uchazeči starší 30 let zpravidla na dva obory v kombinované formě - všeobecná sestra a radiologický asistent.

„Většinou už tuto práci vykonávají, jsou zaměstnaní ve zdravotnických zařízeních a zvyšují si kvalifikaci,“ sděluje své poznatky Mauritzová. Většinou se podle ní jedná o absolventy střední zdravotnické školy s maturitou, kteří do zaměstnání nastupují jako zdravotničtí asistenti.

Razantní zvýšení zájmu ze strany starších studentů Mauritzová už neočekává. „Se vstupem do EU jsme museli přijmout požadavky na vzdělávání specificky regulovaných profesí, jednou z nich byla i všeobecná sestra,“ vzpomíná Ilona Mauritzová.

Tehdy byla pochopitelně poptávka mnohem vyšší, nyní už je jich výrazně méně. „Starších studentů, kteří se budou hlásit na kombinovanou formu, očekáváme v průměru stejně jako dnes,“ říká Mauritzová.

Starší posluchači bývají zodpovědnější

„Měli jsme obory, které v danou chvíli reagovaly na poptávku. Takovým příkladem je kombinované studium geomatiky, které navštěvovali především pracovníci katastrálního úřadu,“ konstatuje děkan Fakulty aplikovaných věd Miroslav Lávička, podle něhož však starší studenti nejsou primárně cílovou skupinou.

Téměř 60 procent starších studentů je nyní v doktorském programu. „To nastává poměrně často. Jsou případy, kdy studenti standardně ukončí studium a vrátí se k nám až po letech,“ potvrzuje Lávička.

Starší posluchači univerzit jsou podle zkušeností zpravidla zodpovědnější. „Jednou se rozhodli a touha po vzdělání je skutečně velká,“ líčí Ilona Mauritzová, podle níž může hrát roli i fakt, že v případě doplnění vzdělání se absolventům dostane i vyššího profesního ocenění.

„Například u kombinované formy oboru všeobecná sestra je minimum těch, kteří studium nedokončí. Dělají vše pro to, aby zkoušky zvládli,“ říká Mauritzová.

Starší posluchači mají studium zdarma, sami si platí pouze zdravotní a sociální pojištění.
Nejčtenější

V plzeňské věznici zemřel muž, který napadl herečku půllitrem

Waldemar Malík napadl zákeřně herečku a zpěvačku Veroniku Zelníčkovou

Waldemar Malík, který si v Plzni na Borech odpykával osmiletý trest za pokus o vraždu, zemřel ve vězení. Muž v roce...

Plzeň, nebo Slavia? Los i náskok hrají pro lídra, euforie pro obhájce

Radost fotbalistů Plzně z vyrovnávacího gólu v utkání proti Spartě

Jedni dostali šanci, v kterou už ani nedoufali. „Myslím si, že liga ještě může být zajímavá,“ usmívá se slávistický...Jsem zklamaný, že jsme nevyhráli, řekl Hapal. Tým chválil za druhou půli

Pavel Hapal, trenér Sparty

Byl to nejlepší výkon sparťanských fotbalistů pod jeho vedením. „Ale jsem zklamaný z výsledku,“ řekl trenér Pavel...

Za vraždu miminka dostala žena 17 let. Podle soudu mu zmáčkla hlavu

Třicetileté ženě z Plzně hrozí za vraždu novorozeněte až výjimečný trest. (1....

Sedmnáct let za mřížemi si má za vraždu svého nechtěného chlapečka odpykat třicetiletá Jana F. Rozhodl o tom plzeňský...

Rodina ubodané knihovnice z Horní Břízy stáhla žalobu na vraha i léčebnu

Policisté vedou muže (s kapucou přes hlavu), který je z vraždy knihovnice...

Rodina ubodané knihovnice z Horní Břízy na Plzeňsku stáhla civilní žalobu na Vlastislava A., který ženu před třemi...

Další z rubriky

Stavba druhé etapy západního okruhu Plzně může začít v příštím roce

Nově otevřená první část západního okruhu v Plzni.

Příprava stavby druhé etapy západního silničního okruhu Plzně se dostala do finále. Město a kraj se dohodly na zadání...

Plzeň plánuje bezbariérový přístup do hlediště Nového divadla

Průvod Vendelín zahájil v Plzni kulturní sezonu a otevřel Nové divadlo.

Plzeňská radnice našla první peníze pro projekt na vybudování bezbariérového přístupu do předních řad hlediště Nového...

Policista údajně navedl podřízeného ke zfalšování spisu, stíhá ho GIBS

(ilustrační snímek)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá šéfa přestupkové agendy policejního ředitelství Plzeň-venkov za zneužití...

Grafton Recruitment Praha
Recruitment consultant| PLZEŇ| # 1 na trhu

Grafton Recruitment Praha
Plzeňský kraj
nabízený plat: 30 000 - 60 000 Kč

Najdete na iDNES.cz