Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Starších vysokoškoláků na ZČU ubylo. Vlna z přelomu milénia polevila

  9:10aktualizováno  9:10
Patnáct set dvacet studentů starších třiceti let napočítala letos Západočeská univerzita v Plzni. To je zhruba 12,5 procenta všech posluchačů. Před lety ale bývalo starších studentů více a to kvůli intenzivnímu rozvoji vysokého školství na přelomu tisíciletí.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Daniel Beran, MAFRA

Ještě před čtyřmi lety měla Západočeská univerzita v Plzni téměř 21 procent studentů starších 30 let. V letošním školním roce už je to ale jen 12,5 procenta.

Výrazně klesají také čísla absolutní. V akademickém roce 2011/2012 bylo těchto studentů 3500, letos jich je 1520. Nejvíce, téměř třetina, jich navštěvuje Fakultu pedagogickou ZČU.

Podle prorektora pro studium Ladislava Čepičky jsou tato čísla do značné míry logická. Nárůst počtu studentů starších 30 let souvisel s intenzivním rozvojem vysokého školství na přelomu tisíciletí.

„Vysoké školy nabíraly obrovské množství studentů, i těch, kteří dřív nemohli studovat a nyní se začali na univerzity hlásit. Říkáme tomu odložená poptávka,“ komentuje situaci Čepička. Připomíná, že se poptávka postupem času naplňuje a potřeba po studiu mezi staršími klesá.

Výjimkou jsou situace, kdy si určitá profesní skupina potřebuje zvýšit kvalifikaci. Aktuálně se to projevuje na pedagogické fakultě, kde si vzdělání doplňují takzvaní nekvalifikovaní pedagogové. Nyní je tu 428 posluchačů starších 30 let, v loňském školním roce jich bylo dokonce 568.

„Chod fakulty to velmi výrazně ovlivňuje. Nekvalifikovaní učitelé jsou zaměstnaní na školách, nemohou se proto zúčastňovat výuky v tradičních časech,“ nastínil nový děkan fakulty Miroslav Randa při nástupu do funkce. Výuka se podle něj proto do značné míry přesunula na pátek a mnohdy i na sobotu.

Obdobně museli získat vyšší vzdělání také pracovníci ve zdravotnictví. Dnes se podle děkanky Fakulty zdravotnických studií Ilony Mauritzové hlásí uchazeči starší 30 let zpravidla na dva obory v kombinované formě - všeobecná sestra a radiologický asistent.

„Většinou už tuto práci vykonávají, jsou zaměstnaní ve zdravotnických zařízeních a zvyšují si kvalifikaci,“ sděluje své poznatky Mauritzová. Většinou se podle ní jedná o absolventy střední zdravotnické školy s maturitou, kteří do zaměstnání nastupují jako zdravotničtí asistenti.

Razantní zvýšení zájmu ze strany starších studentů Mauritzová už neočekává. „Se vstupem do EU jsme museli přijmout požadavky na vzdělávání specificky regulovaných profesí, jednou z nich byla i všeobecná sestra,“ vzpomíná Ilona Mauritzová.

Tehdy byla pochopitelně poptávka mnohem vyšší, nyní už je jich výrazně méně. „Starších studentů, kteří se budou hlásit na kombinovanou formu, očekáváme v průměru stejně jako dnes,“ říká Mauritzová.

Starší posluchači bývají zodpovědnější

„Měli jsme obory, které v danou chvíli reagovaly na poptávku. Takovým příkladem je kombinované studium geomatiky, které navštěvovali především pracovníci katastrálního úřadu,“ konstatuje děkan Fakulty aplikovaných věd Miroslav Lávička, podle něhož však starší studenti nejsou primárně cílovou skupinou.

Téměř 60 procent starších studentů je nyní v doktorském programu. „To nastává poměrně často. Jsou případy, kdy studenti standardně ukončí studium a vrátí se k nám až po letech,“ potvrzuje Lávička.

Starší posluchači univerzit jsou podle zkušeností zpravidla zodpovědnější. „Jednou se rozhodli a touha po vzdělání je skutečně velká,“ líčí Ilona Mauritzová, podle níž může hrát roli i fakt, že v případě doplnění vzdělání se absolventům dostane i vyššího profesního ocenění.

„Například u kombinované formy oboru všeobecná sestra je minimum těch, kteří studium nedokončí. Dělají vše pro to, aby zkoušky zvládli,“ říká Mauritzová.

Starší posluchači mají studium zdarma, sami si platí pouze zdravotní a sociální pojištění.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Plzeňském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Plzeňském kraji proběhnou volby do Senátu ve volebních obvodech 8 - Rokycany a    11 - Domažlice. Případné druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Řidič cestou do práce přejel muže ležícího na silnici, byl to jeho syn

Ilustrační snímek

Rodinná tragédie se stala o víkendu u Štítova na Rokycansku. Řidič osobního vozidla v sobotu brzy ráno přejel muže...

Plzeň - CSKA Moskva 2:2, výhru v Lize mistrů vzala penalta v nastavení

TO MĚL BÝT GÓL. Michael Krmenčík se dží za hlavu po neproměněné šanci v utkání...

Plzeňští fotbalisté mířili v Lize mistrů k domácímu vítězství, proti CSKA Moskva zbývalo pár vteřin z pětiminutového...Požádali herce o pomoc. Soudruh Plachta ale odmítl, zjistil neurochirurg

Neurochirurg a exprimátor Plzně Zdeněk Mraček skončil v září 1948 v policejní...

Věhlasný neurochirurg a porevoluční primátor Plzně Zdeněk Mraček se v roce 1948 jako osmnáctiletý student rozhodl...

Žhavé zboží Krmenčík. Plzeň může svého střelce prodat za čtvrt miliardy

Plzeňský Michael Krmenčík se raduje z gólů v Lize mistrů proti CSKA Moskva.

Do nohou se mu čím dál víc zakusovaly křeče, a přestože měl touhu zůstat, pochopil, že zápas nedohraje. Mávl na...

Vrba: Výborný výkon, ale nemůžeme dostat gól v nastavení z penalty

Trenér plzeňských fotbalistů Pavel Vrba při utkání s CSKA Moskva.

Spokojen s výkonem, zklamán výsledkem. „Nemáme se za co stydět, ale... Nemůžeme dostat v nastavení gól z penalty,“...

Další z rubriky

Některé obce už znají vítěze voleb, jinde lidé k urnám vůbec nepůjdou

Volby. Ilustrační foto.

Komunální volby ještě ani nezačaly a v některých místech Plzeňského kraje už vědí, jak dopadnou. Ve více než 180 obcích...

Hejtmanství posílá peníze na strážníky, zaměří se na průmyslové zóny

Úřady si začínají všímat ubytoven.

Plzeňský kraj posílá první milion na posílení bezpečnosti a pořádku u průmyslových zón. Chybí ale strážníci. Zástupci...

Seno je nedostatkovým zbožím, cena balíku přijde téměř na dva tisíce

Sena je letos nedostatek. Chovatelé řeší, co s dobytkem a koňmi, kteří ho k...

Kvůli horkému a suchému létu je málo sena. Cena jednoho balíku se vyšplhala až téměř ke dvěma tisícům a seno se tak...

Najdete na iDNES.cz