Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Student, který odkryl kauzu plzeňská práva, ve škole zklamán končí

  14:08aktualizováno  14:08
Prosazoval odchod zdiskreditovaných zaměstnanců fakulty a odebrání neprávem udělených titulů. Většina z toho, oč usiloval, se nestala. Dnes si devětadvacetiletý Martin Marek hledá jinou školu a přiznává, že snaha očistit právnickou fakultu toho příliš nepřinesla. Tvrdí, že mu nejvíc vadí, že lidé, kteří nepravosti v minulosti umožňovali, na škole zůstali.

Student plzeňských práv Martin Marek před časem pomáhal rozkrýt poměry na fakultě, nyní studia zklamán ukončil. | foto: Jiří Bervida, MAFRA

"Celé to začalo koncem května 2009, kdy dostala výpověď profesorka Válková, která několikrát s profesorem Eliášem upozorňovala vedení, že se na fakultě dějí nestandardní věci," vzpomíná Martin Marek. Ten se o podezření začal zajímat jako člen akademického senátu fakulty. Začal jednat s učiteli i s vedením univerzity o poměrech na škole. Dožadoval se, aby vedení fakulty vysvětlilo mnohá pochybení a podvody.

"S rektorem univerzity Josefem Průšou jsme to řešili celý červenec. Rektor se zajímal, jestli by mohl někdo nahradit děkana Jaroslava Zachariáše, kdyby jej odvolal a v srpnu nám stejně řekl, že ho neodvolá," vzpomíná si Marek.

V září 2009 studenti udělali rozruch kolem skandální disertační práce proděkana Ivana Tomažice. A z aféry kolem plzeňských práv se stával celostátní skandál nebývalého rozsahu. Začalo se ukazovat, že na fakultě kvetla protekce v neuvěřitelném rozsahu. Kdo měl peníze, vliv a moc, studoval snadno a rychle.

Po vypuknutí skandálu se dařilo změny prosazovat lehce. "Překvapilo nás, jak bylo snadné dosáhnout toho, aby děkan Jaroslav Zachariáš a proděkani Milan Kindl a Ivan Tomažič odešli. Pod tlakem rezignovali, když jsme je k tomu vyzvali jako studentská komora," vybavuje si Martin Marek. Tehdy zažíval pocit vítězů. Vedením školy byl pověřen nynější ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

S Pospíšilem to zpočátku vypadalo dobře...

Markovi se líbilo, že aféru mediálně zvládal, zaváděl pořádek, pravidla studijního a zkušebního řádu nebo kreditní systém. Šetřil nesrovnalosti, prosadil pravidla pro diplomové práce.

"Byla to dobrá práce. Vypadalo to velmi dobře až do ledna 2010. Pak se začalo ukazovat, že Pospíšil neočistí školu úplně," uvádí Marek. Tomu vadilo, že Pospíšil nechal na svých místech zaměstnance, kteří se na podvodech na škole podíleli. Mluví přitom nejen o učitelích, ale také o administrativních pracovnících.

Marek připouští, že kdyby byl Pospíšil důkladný, na fakultě by mu zůstalo málo zaměstnanců. Odhaduje, že 95 procent jich o nepravostech vědělo.

Marek zdůrazňuje, že na škole dál učí řada lidí, jejichž podpisy potvrzují zkoušky a zápočty v indexech lidí, jejichž studium je krajně pochybné a neprůkazné. Jako patrně nejkřiklavější uvádí případ multimiliardáře Radovana Vítka. "Vítek vystudoval na právech v Plzni za dva a půl roku. Současný děkan Květoslav Růžička mu dal v jeden den dva zápočty a zkoušku. Přitom je jinak strašně přísný a takhle by se jindy nezachoval," tvrdí Marek.

Anonymy pro padoucha, pětikoruna pro chudáka

Někdejší fakultní rebel se stal pro mnoho studentů plzeňských práv padouchem. Chodily mu anonymní e-maily, na ulici dostal od jedné studenky pětikorunu zároveň s označením za chudáka.

"Ale tak to bylo jenom na právnické fakultě. Jinde mě lidi podporovali, psali mi, že je dobré, když na to upozorňuju. Mimo fakultu jsem nenarazil na negativní reakci," líčí Martin Marek. A proč si myslí, že byl na plzeňských právech v očích ostatních studentů černá ovce? "Hlavní byl argument, že je poškozuji, protože snižuji hodnotu jejich vzdělání, když na poměry na škole upozorňuji. "

Když Pospíšila ve funkci děkana v listopadu 2010 nahradil Květoslav Růžička, vnímal to Marek jako velikou změnu k horšímu. Klíčovou roli při tom podle Marka sehrál Jiří Pospíšil. Ten dlouho podporoval Karla Eliáše, ale na poslední chvíli prý volbu zvrátil ve prospěch Růžičky.

"Pospíšil obvolával členy senátu a říkal jim, aby volili Růžičku. Pospíšil to ani nepopírá, jenom říká, že není pravda, že o tom mluvil s většinou senátorů. Ale on ani nepotřeboval mluvit s většinou," vysvětluje Marek. Ten je přesvědčen, že Růžičkovi do křesla děkana pomohlo to, že sliboval nechat na škole část z více než tří set studentů, kterým Eliáš studium kvůli nedodržení pravidel ukončil. To mohlo spoustu lidí rozčilovat.

Když se nyní mluví o tom, že se zrušení diplomů z plzeňských práv dotkne zhruba deseti lidí, pokládá to Marek za zoufalý výsledek. Tvrdí, že podvodně udělených titulů bylo na škole mnohem víc.

A jaký má pocit z vyústění aféry? "Už dřív jsem se smířil s tím, že nebudou potrestáni studenti, kteří podváděli. Ale měli se postihovat lidé, kteří to na škole umožnili, sami podváděli a měli vyšší odpovědnost. Očekával jsem, že se to stane, ale nestalo. Přitom někteří z těch, kteří nepravosti dovolili, dnes fakultu vedou," bilancuje.

Nebylo tedy vlastně úplně zbytečné ten rozruch na právnické fakultě dělat? Marek vrtí hlavou. "Upozorňovat na nepravosti není nikdy zbytečné. A to ani když to nedopadne dobře. Vždy má cenu s tím bojovat."

Student - rebel je nyní na odchodu z plzeňských práv a vyhlíží si jinou školu. Znovu chce na práva. V Brně nebo v Olomouci . "Kdybych se do té kauzy nepouštěl, dnes bych zřejmě měl titul magistr," pokrčil rameny. Nemá ale potřebné zkoušky a tvrdí, že do školy po absolvování třetího ročníku úmyslně přestal chodit.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Další z rubriky

Téměř pět let po tragické autonehodě má řidič naději na mírnější trest

Obžalovaný Jiří Manych u soudu v Plzni.

Recidivista Jiří Manych původně odsouzený na pět let za honičku s policisty a autonehodu, při níž v roce 2013 v Plzni...

Zbyly jen obvodové zdi a hodiny, říká pamětník o požáru vzácných domů

Dvacet let. Na snímku vlevo sleduje v srpnu 1998 Helena Procházková...

Smutné dvacetileté výročí si dnes připomínají obyvatelé městečka Úterý na Plzeňsku. Šestnáctého srpna 1998 večer na...

Výjimečná plzeňská synagoga zkrásní za 130 milionů korun

Velká synagoga v Plzni.

V Plzni brzy odstartuje oprava Velké synagogy a nedalekého rabínského domu. Dlouho očekávaná rekonstrukce vyjde na...

Najdete na iDNES.cz